Kurdští bojovníci u Mosulské přehrady na severu Iráku (17. srpna 2014)

Kurdští bojovníci u Mosulské přehrady na severu Iráku (17. srpna 2014) | foto: AP

Vytlačili jsme islamisty od přehrady Hadísa, tvrdí irácká armáda

  • 2
Irácké vládní síly oznámily, že s pomocí amerických vzdušných úderů vyčistily oblast kolem přehrady Hadísa od bojovníků Islámského státu. Armáda odrazila útok radikálů, kteří ze člunů napadli město severně od Bagdádu. Sedmnáct lidí však při útoku zahynulo.

Islámští radikálové napadli z útočných člunů město Dulúíja, které leží 70 kilometrů severně od Bagdádu, zabili 17 lidí a na 54 lidí zranili, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje z iráckých bezpečnostních složek. Útočníky se po dvou hodinách boje podařilo zatlačit zpět. Mezi obětmi jsou nicméně i civilisté, většinu z nich zabila bomba nastražená v autě na tržišti.

Boje v Iráku

Americká letadla provedla v neděli pět vzdušných úderů na radikály z Islámského státu (IS), kteří ohrožovali přehradu Hadísa v provincii Anbár, uvedla agentura Reuters s odkazem na místní úřady i přímé svědky. 

Přehrada u města Hadísa je druhá největší v Iráku. Vodou a elektrickou energií zásobuje miliony lidí.

Podle irácké státní televize armáda ovládla severní příjezdovou cestu do města Bervana, které leží patnáct kilometrů jižně od Hadísy. Vojáci přitom zabili patnáct islamistů.

Bombardování se zaměřilo na území mezi přehradou a městem Káim blízko syrské hranice, uvedla reportérka stanice al-Džazíra. „Tato oblast je klíčová pro porážku nebo alespoň zadržení radikálů, kteří tudy převáží zbraně,“ dodala.

Obama představí plán boje s radikály

Americký prezident Barack Obama má ve středu zveřejnit svou strategii boje proti IS. Půjde o dlouhou kampaň, která potrvá zřejmě tři roky a přesáhne tak Obamův mandát, uvedl s odvoláním na nejmenovaného vysokého člena americké administrativy list The New York Times.

První etapa spočívá v leteckých úderech proti IS. USA od srpna provedly v severním a západním Iráku již 145 náletů. Až Irák sestaví novou vládu, což by mělo být tento týden, zahájí USA další fázi: intenzivní výcvik, poradenskou činnost a vojenské dodávky vládním jednotkám (včetně například kurdských pešmergů).

Třetí fáze bude zřejmě nejobtížnější a politicky nejcitlivější, mají v ní totiž být zničeny jednotky IS v Sýrii. Tento cíl zřejmě přejde i na Obamova nástupce, který vzejde z voleb v roce 2016. Pentagon podle New York Times počítá s tím, že vojenská kampaň proti IS potrvá nejméně 36 měsíců.

V každém případě půjde o bezprecedentní operaci. Na rozdíl od Jemenu nebo Pákistánu se v ní USA neomezí jenom na bezpilotní letadla, na rozdíl od Afghánistánu však nepošlou do Iráku pozemní armádu, dodává americký deník. Obama také tentokrát buduje mezinárodní koalici otevřeně, což nebyl případ zákulisního vyjednávání v případě pomoci libyjským revolucionářům v roce 2011.

Ofenziva islamistů v Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video