U iráckého města Fallúdža probíhají v uplynulých dnech tuhé boje. Oblast...

U iráckého města Fallúdža probíhají v uplynulých dnech tuhé boje. Oblast opustilo několik tisíc rodin (5. června 2016) | foto: Reuters

Bojujte za nás a dostanete najíst, verbuje IS muže v obléhané Fallúdži

  • 17
Radikálové z Islámského státu začali v irácké Fallúdži lákat civilisty do svých řad už i na jídlo, které je nyní ve městě nedostatkovým zbožím. Obyvatelé, kterým se v minulých dnech podařilo uprchnout, popisují, že přežili jen díky starým datlím. Islámský stát město obsadil v roce 2014, irácká armáda zahájila osvobozování koncem května.

„Řekli našemu sousedovi, že mu dají pytel mouky, když se k nim jeho syn přidá. Odmítl to a když z jeho domu odešli, uprchl i s rodinou. My jsme utekli, protože tam není jídlo ani dříví na oheň. Střelba se přiblížila k našemu domu,“ řekla třiadvacetiletá uprchlice Hanna Mahdíová Fajázová ze severovýchodní okrajové čtvrti města.

Jídlo se údajně dalo koupit jen od IS, ale na to rodina neměla peníze. Vláda přestala platit mzdy svým zaměstnancům ve Fallúdži i dalších městech, které má pod kontrolou Islámský stát. Fajázové se podařilo uprchnout 27. května, čtyři dny po zahájení armádní ofenzivy.

Spolu s ní se dostalo pryč i patnáct jejích příbuzných a sousedů. Když procházeli venkovskou krajinou, mávali bílými prapory.

Odhaduje se, že je ve městě asi 50 tisíc civilistů. Stanice BBC uvedla, že členové IS na prchající civilisty střílí. Některým se podařilo utéct a útočiště našli ve škole ve městě Kármá, které leží severovýchodně od Fallúdže.

Ve škole v Kármě je nyní asi patnáct set uprchlíků, hlavně žen a dětí. Muže armáda odvádí na jiné místo a zjišťuje, zda nepatří k bojovníkům IS. Premiér Hajdar Abádí nedávno řekl, že ofenziva se zpomalila z obav o životy civilistů, kteří se nemohou dostat ven.

Islámský stát

Fajázová vypověděla, že ve Fallúdži zůstalo otevřeno jen několik obchodů a že jediné, co se tam dá koupit, jsou staré datle. Jsou však prý drahé.

Další uprchlice Azhar Nazár Hadíová řekla, že IS láká lidi z předměstí města do centra zjevně s úmyslem použít je jako lidské štíty (psali jsme zde). Radikálové s sebou údajně odvedli do města stovky lidí i s jejich dobytkem.

„Život tam byl velmi těžký, zejména, když jsme přestali dostávat plat a důchod. Za posledních sedm měsíců nám došlo všechno a přežívali jsem na datlích a na vodě. Mouka, olej ani rýže se za přijatelnou cenu nedaly koupit,“ řekla.

Padesátikilogramový pytel mouky podle ní stál 500 tisíc dínárů (10 700 korun), což je polovina průměrné měsíční mzdy. Kilo mouky tak vyjde asi na dvě stě korun. Pro srovnání: v českých obchodech se dá pořídit asi za dvacet korun.

Americká armáda odhaduje, že je ve Fallúdži 500 až 700 bojovníků IS. Šíitské milice, které bojují na straně irácké armády, ale počet radikálů odhadují až na 2 500. Ve městě žijí hlavně sunnité a v minulých dnech se objevily zprávy o útocích šíitských milicionářů na sunnity.

Milicionáři údajně během postupu na město zadrželi stovky lidí a někteří měli na těle po propuštění známky mučení. OSN v úterý zopakovala, že se množí zprávy o napadání lidí, kteří z Fallúdže prchají před IS.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video