Odstupující premiér Mirek Topolánek s předsedou Evropské komise José Barrosem. (7.5.2009)

Odstupující premiér Mirek Topolánek s předsedou Evropské komise José Barrosem. (7.5.2009) - Státníci se sešli v Praze během summitu pro Východní partnerství. | foto: ČTK

Evropské unii by měl předsedat Fischer, řekl Topolánek i Barroso

  • 129
Evropské unii by do konce českého předsednictví měl předsedat nastupující premiér Jan Fischer, řekl po summitu EU v Praze premiér v demisi Mirek Topolánek. Podle něj tento názor nezastává jen on, ale i celá evropská sedmadvacítka. Topolánka podpořil i předseda Evropské komise José Barroso.

Barroso novinářům po skončení summitu řekl, že "přirozenější" by bylo, kdyby premiérům a prezidentům členských států předsedal premiér, který je představitelem výkonné moci. Konečné rozhodnutí ale podle svých slov nechává na České republice. České předsednictví skončí 30. června.

Premiér se dnes zúčastnil společně s Barrosem summitu EU s šesti postsovětskými republikami, který se týkal projektu Východního partnerství - sbližování Evropské unie s východními zeměmi bývalého Sovětského svazu. Na summit ale nedorazila řada lídrů sedmadvacítky. Chyběli třeba čelní představitelé Francie a Velké Británie. - čtěte EU v Praze zahájila projekt Východního partnerství, přední státníci nedorazili

Nezájem nahrává spekulacím, že se české předsednictví s rozpadem Topolánkovy vlády rozpouští – přesně jako kostka cukru, kterou si země vybrala za symbol a používala v reklamě. - čtěte „Přeslazené“ šéfování Evropě končí, Česko nikdo nebere vážně

Barroso poděkoval Topolánkovi. A pochválil ho 

Barroso se dnes s Topolánkem zároveň rozloučil a poděkoval mu za odvedenou práci. "Byli jsme dojatí," popisoval předseda Evropské komise loučení s odcházejícím českým premiérem. Byla to totiž Topolánkova předposlední schůzka v roli předsedy Evropské rady.

V pátek se jeho působení v čele unie uzavře summitem, který bude řešit především způsoby, jak přivést plyn ze střední Asie do Evropy. Podle Barrosa se navíc české předsednictví EU během uplynulých měsíců ukázalo jako silné a kompetentní, sám ovšem věří, že podobná spolupráce bude i s Fischerem.

Některá česká a zahraniční média ale již delší dobu spekulují o tom, že kvůli nástupu úřednické vlády získá v českém předsednictví větší váhu prezident Václav Klaus, který je hlasitým kritikem současné podoby Evropské unie.

Podobně jako Topolánek a Barroso se k otázce, kdo má stát do konce června v čele českého předsednictví, vyjádřil i odcházející vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj by jeho vláda na místo předsedy červnového summitu doporučila spíše Fischera než Klause.

České předsednictví totiž dosud na drtivé většině vrcholných schůzek vedl právě Topolánek. Klaus zatím stál pouze v čele summitu EU s Japonskem. Jeho role však v nejbližší době výrazně vzroste.

Klaus v čele červnového summitu?

Spekulace se totiž týkají toho, že by Klaus mohl vést červnový summit evropské sedmadvacítky, který by se měl zabývat také lisabonskou smlouvu, jejímž je Klaus odpůrcem.

Smlouvu ve středu schválil český Senát, ale Klaus ji zatím odmítá podepsat. Její schválení v parlamentu považuje za selhání politických elit. - projev prezidenta Klause po senátním schválení Lisabonské smlouvy čtěte zde

V současnosti je již jasné, že Klaus povede summit EU s Ruskem, Jižní Koreou a podle Vondry existuje i předběžná dohoda, že český prezident povede i dlouho očekávaný a již jednou odložený summit s Čínou, který se uskuteční na konci května v Praze. Červnový summit nicméně důležitostí summity se zeměmi a velmocemi, které nejsou členem Evropské unie, daleko převažuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video