Pavel Telička (25. února 2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

Zvedl bych ruku pro vydání Babiše, aby se obhájil, prohlásil Telička

  • 274
Europoslanec za ANO Pavel Telička by hlasoval pro vydání šéfa hnutí Andreje Babiše a jeho místopředsedu Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Poslanecká imunita se podle něj má využívat jen na projevy ve Sněmovně. Špičky ANO by podle Teličky zároveň měly možnost se obhájit.

„Pokud by se to týkalo mě, tak ano, zvedl bych ruku pro,“ řekl europoslanec na dotaz serveru Novinky.cz, jak by hlasoval ve Sněmovně. Poslanecká imunita se vztahuje na výroky a kroky v parlamentu, což není případ Čapího hnízda, argumentuje Telička. Totéž uvádí i morální kodex ANO (o jeho změkčení jsme psali zde).

Babišovi prý Telička napsal dopis, v němž mu sděluje svůj názor. Zbavení imunity podle něj neznamená nenarušuje presumpci neviny, jelikož je to pouze politický akt. „Pouze to dává prostor pro to, aby mohla být věc řádně vyšetřena. Je to otázka politické kultury. Pro ty dotčené - když říkají, že jsou nevinni, tak je to příležitost k tomu, aby se mohli obhájit a přispět k tomu, že se nevina prokáže,“ uvedl europoslanec zvolený za Babišovu partaj.

Svůj postoj ke kauze kolem předsedy strany publikoval i na svých stránkách. „V případě nevydání obou poslanců k trestnímu stíhání by měl však tento krok dopady na kvalitu našeho právního státu, naší politické kultury i na společenskou situaci v zemi,“ napsal Telička.

KOMENTÁŘ: Babišova imunita. Pokušení, jež prověří základy právního státu

Mandátový a imunitní výbor už ve středu oba poslance doporučil vydat (více zde). Vedení ANO si vzápětí odhlasovalo, že nevidí důvod pro vydání a stejně jako Babiš považuje stíhání za politicky motivované (čtěte zde). Sněmovna věc projedná 6. září.

Nahrávky se musí prošetřit, míní „rebelující“ europoslanec

V prohlášení Telička okomentoval i nahrávky Andreje Babiše, které se objevují na internetu. „Jistě není náhodou, že tento anonym nepředal nahrávky takto zásadního charakteru policii. Proto je nutné prošetřit i tento aspekt a zjistit, zda v pozadí nestojí politický či jiný významný subjekt,“ uvedl s tím, že pokud se prokáže pravost nahrávek, „představovalo by to velmi závažný problém“.

Policie však nedávno odložila Babišovo trestní oznámení, které podal v dubnu, jelikož se cítí být sledován a odposloucháván (více zde).

Telička dlouhodobě patří mezi hrstku mírně kritických hlasů, které se partaje vůči vedení strany. Jeho vztah s centrálou v poslední době ochladl. Tento týden prohlásil, že se nebude účastnit kampaně pro sněmovní volby a že neví, co mohou voliči čekat od politiky ANO ve vztahu k Evropské unii. S Babišem se například neshoduje v názoru zavedení eura. Pozice experta hnutí pro zahraniční politiku se už před časem vzdal.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video