Arcibiskup Dominik Duka (vlevo) vítá prezidenta Václava Klause na Národní

Arcibiskup Dominik Duka (vlevo) vítá prezidenta Václava Klause na Národní svatováclavské pouti. | foto: ČTK

Duka si letí pro prsten kardinála, hrst jeho odpůrců bude demonstrovat

  • 319
Arcibiskupa pražského Dominika Duku v sobotu čeká významný den. Ve Vatikánu převezme z papežových rukou kardinálský klobouk zvaný biret a prsten. Na konzistoř ho doprovodí tisíc poutníků. V Praze se mezitím několik jeho odpůrců svolává k demonstraci.

Na sobotní konzistoř jsou podle České biskupské konference vypravena čtyři letadla, z toho tři z Prahy a jedno z Brna. Další poutníci přijedou do Říma autobusy z Brna, Koclířova, Hradce Králové a Prahy. V Římě se k nim připojí obyvatelé papežské koleje Nepomucenum a další Češi žijící v zahraničí.

Konzistoř

Slovo konzistoř pochází z latinského consistere (být dohromady s) a od něj odvozeného consistorium (shromáždění, zasedání, rada).

Původně se jím označovalo shromáždění císařových nejbližších spolupracovníků ve starověkém Římě, římská církev je pak převzala jako slavnostní zasedání nejbližších spolupracovníků a poradců papeže – kardinálů.

Zdroj: Arcibiskupství pražské

Za českou vládu se slavnostního obřadu zúčastni ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který je do pátku pracovně ve Španělsku. Jeho účast ve středu projednala vláda. Do Vatikánu odletí i kardinál Miloslav Vlk.

Součástí sobotní konzistoře bude také akt jmenování nových kardinálů, takzvaná kreace. Svatý Otec při ní vysloví starodávnou formuli, v níž mimo jiné zazní věta: "A proto, z autority všemohoucího Boha, svatých apoštolů Petra a Pavla i naší vlastní, tvoříme a slavnostně prohlašujeme kardinály svaté Římské církve tyto naše ctihodné bratry…" Noví kardinálové před shromážděným vyznají víru církve a slíbí věrnost a poslušnost papeži. Benedikt XVI. jim po té osobně předá kardinálský biret a prsten. Duka se také dozví, jakou dostal římskou baziliku pod patronát a jaký má služební titul.

Duka se vměšuje do politiky, míní věřící z ČSSD

Sobotního slavnostního aktu v Praze chtějí využít někteří lidé k demonstraci. Na Hradčanské náměstí před Arcibiskupský palác akci na 10. hodinu svolali dva členové ČSSD Pavel Čižinský a Filip Outrata. "Svoláváme to sami za sebe, protože jsme věřící a nesouhlasíme s tím, co představuje pan arcibiskup Dominik Duka," uvedl Čižinský. Podle něj Duka zneužívá svůj úřad "pro stranicko-politické cíle".

"Arcibiskup Duka zcela nekriticky souzní s Václavem Klausem, a to i v jeho politicky velmi vyhraněných, například euroskeptických postojích, a nedistancuje se od krajně pravicových skupin, které se kolem Václava Klause soustřeďují. Dále bez výhrad podporuje i asociální reformy vlády Petra Nečase, spočívající zejména ve škrtání veřejných výdajů, ve snaze o kriminalizaci chudoby a v privatizaci veřejných služeb, to vše provázeno vážnou korupcí," stojí v prohlášení svolavatelů demonstrace.

Znaky kardinála

Sám Čižinský ale připouští, že akce nebude mít velký dopad, neboť očekává účast dvou desítek lidí. "Očekávám, že primárně dorazí katolíci a další křesťané," dodal s tím, že on sám je katolického vyznání.

V poslední době to není poprvé, kdy se mezi církevní záležitosti vklínily politické názory. V prosinci se odehrála slovní přestřelka mezi knězem Tomášem Halíkem a hradním vicekancléřem Petrem Hájkem. Spory odstartovala Halíkova slova pro MF DNES, v nichž kritizoval Duku za to, že má k prezidentovi Václavu Klausovi příliš kladný vztah. Hájek na to poznamenal, že Halík není knězem, protože mu chybí vysvěcení. Česká biskupská konference ale oznámila, že Halíkovo vysvěcení je platné.

Pražský arcibiskup se stal kardinálem v době, kdy církve a český stát dospěly k řešení jejich finančního vyrovnání. Církevní restituce minulý týden prošly prvním čtením Sněmovny (více o hlasování politiků čtěte tady). Navíc se mluví o tom, že papež Benedikt XVI. by Česko mohl navštívit příští rok, kdy se budou na Velehradě konat  oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Papež Duku jmenoval kardinálem na začátku ledna. Více o rozhodnutí z Vatikánu čtěte tady. Česko tak má nyní kardinály dva. Prvním je Dukův předchůdce v čele pražské arcidiecéze Miloslav Vlk, který v květnu oslaví osmdesátiny a ztratí nárok účastnit se budoucí volby nového papeže. Fakticky tím bylo zajištěno, aby Česko neztratilo v této záležitosti svůj hlas.

Stejně jako Duka, který byl za komunismu vězněn, proti totalitním režimům bojovali i jeho předchůdci Josef Beran, František Tomášek a Tomáš Špidlík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video