Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dluhy v Chomutově jsou i moje chyba, přiznává exministryně Stehlíková

  14:53aktualizováno  14:53
V únoru vyhlásila chomutovská radnice válku dlužníkům, peníze od nich vymáhal exekutor přímo na úřadě poté, co dostali dávky. Jak se dívá na radikální krok Chomutova bývalá ministryně pro lidská práva a obyvatelka Chomutova Džamila Stehlíková, ukazuje rozhovor MF DNES.

Pohledávky města se exekucemi příliš nezmenšily, tvrdí Stehlíková, je třeba hledat systémové řešení. | foto: MAFA - Jan Zátorský

Jak vnímáte postoj vašeho nástupce ve funkci, ministra Kocába, k problémům s exekucemi? On ho ostře odsoudil. A jak byste postupovala vy, kdybyste byla stále v této funkci?
Já s Kocábem souhlasím, tam mezi námi nevidím žádný rozpor. Já bych se k tomu vyjadřovala ve stejném duchu. Určitě bych také jela do Chomutova, abych se s tou situací seznámila přímo na místě, a jednala bych s vedením města...

Vy byste přeci nemusela do Chomutova jezdit. Vždyť zde bydlíte, jste zde dokonce zastupitelkou.
To máte pravdu. Já jsem se příliš vžila do role současného ministra, takže to vyznělo jako nesmysl. Chtěla jsem zdůraznit, že jsem v této věci s Michaelem Kocábem zajedno.

Na druhou stranu jste ale zastupitelkou Chomutova. I vám by tedy mělo vadit, že lidé dluží městu už téměř čtvrt miliardy korun.
A také mi to vadí. Abychom si rozuměli, já nechci jenom kritizovat. Jako zastupitelka chci být správný hospodář s městskými penězi. Dlouhou dobu jsem také byla členkou městské rady, takže to beru i na sebe. Říkám tedy otevřeně, že ta vysoká částka, kterou lidé dluží městu, je i mojí chybou.

Co vám tedy vadí na tom, že město poslalo exekutora na příjemce dávek, kteří jsou dlužníky? Radnice se tak vlastně rovněž snaží chovat jako správný hospodář...
Jenže to má dva vážné nedostatky. Jednak je podle mě postup vůči dlužníkům zbytečně ponižující. Mám na mysli, že se vše děje za přítomnosti uniforem a televizních kamer. Ti lidé jsou odvedeni a zavřeni v nějaké malé místnosti a přijdou o většinu peněz, které mají sloužit i jejich dětem. Pak je to také krok nesystémový a pro město málo efektivní.

Město tak ale získá své peníze, které pro něj dosud byly takřka nedosažitelné. V čem je to tedy neefektivní?
Město díky exekuci získá pár stovek, ale problém s dlužníky se tím nevyřeší. Uvedu jeden skutečný příklad. Máme tu pána, který před třemi lety jel na kole jednosměrkou v protisměru. Dostal za to od strážníků pokutu dvě stě korun. Nezaplatil ji, což je samozřejmě špatné. Nyní mu exekutor zabavil sedm tisíc korun. Město ale dostalo jen ty dvě stovky, zbytek připadl exekutorovi.

DENÍK REDAKTORA
MF DNES, KTERÝ BYDLEL
S NEPLATIČI

Ten pán se kvůli tomu, že město snížilo celkový dluh přes 240 milionů korun o dvě stovky, dostal do existenčních problémů. Pohledávky města se tím příliš nezmenšily. Naopak se dá očekávat, že pokud se nenajde nějaké systémové řešení, bude na konci roku ta dlužná částka o dalších dvacet milionů vyšší.

Podle čeho tak soudíte?
Protože se zatím neřeší ta největší a nejožehavější část dluhu. To znamená dluhy za nájmy v obecních bytech a za služby spojené s bydlením.

Město přece začalo tvrdě postupovat vůči neplatičům nájemného. Začalo s jejich vystěhováváním do unimobuněk...
To je pravda. Tento postup je ale zdlouhavý. Potřebujete k tomu rozhodnutí soudu. I když se nyní práce chomutovského soudu zrychlila, čeká se na takové rozhodnutí i tři roky. Navíc vystěhovaní dlužníci se nevypaří do vzduchu.

Unimobuňky máme v Chomutově čtyři roky, z větší části jsou ale prázdné. Zjišťovali jsme, kam z nich ti lidé odcházejí. Většina jich uvedla, že jde bydlet k příbuzným. Někteří například do Janova. Takže se pouze přesunuli jinam a problémy s nimi teď mají jiní starostové.

Jak jinak by se tedy podle vás měl problém s neplatiči řešit?
Zaprvé se musí zabránit tomu, aby ty dluhy dále narůstaly. My proto navrhujeme, aby se více používal institut takzvaného zvláštního příjemce dávek. To už je v zákoně dávno. Jde o to, že úřad práce může příspěvek na bydlení posílat přímo majiteli bytu, kde příjemce této dávky žije. Novela zákona to nyní umožňuje i bez jeho souhlasu.

Uvedu opět příklad. Nájemník v městském bytě dostává příspěvek na bydlení ve výši pět tisíc korun. Stačí, aby dvakrát nezaplatil nájem, město požádá úřad práce, aby se stalo zvláštním příjemcem dávky. Těch pět tisíc pak jde přímo na účet města. Ten člověk sice dluží městu za dva nájmy deset tisíc korun, ale jeho dluh už nenarůstá.

Dobře. Dluhy by tímto opatřením už nemusely narůstat. Co ale s tou čtvrtmiliardou korun, kterou už nyní lidé městu dluží?
Tam je zapotřebí s lidmi v sociálně složité situaci individuálně pracovat. Je k tomu zapotřebí větší množství terénních pracovníků. Město by na ně mohlo dostat peníze ze státních i evropských zdrojů. A současné vedení si to uvědomuje a říká, že zde ty "teréňáky" chce.

Nezlobte se, ale jsem trochu skeptický k myšlence, že by dluhy za čtvrt miliardy korun dokázali městu vymoci terénní pracovníci...

Město díky exekuci získá pár stovek, ale problém
s dlužníky se tím nevyřeší. A zatím se neřeší ta největší část dluhu. To znamená dluhy za nájmy
v obecních bytech
a za služby spojené
s bydlením.

Je to samozřejmě složitější. Navíc terénní pracovníci se nyní o dluzích lidí, se kterými pracují, nedozvědí, pokud jim to sami neřeknou. Úřad jim to kvůli ochraně osobních údajů sdělit nemůže. Myslím ale, že se to dá částečně vyřešit. Terénní pracovníci mohou své klienty naučit lépe hospodařit s penězi a mohou apelovat i na to, aby začali řešit své závazky. Prostě jim řeknou: Koukejte to začít platit, domluvte si splátkový kalendář, nebo vás čekají problémy.

Jaké problémy?
Exekuce nebo vystěhování.

Vy tedy nejste proti exekucím?
A priori ne. Měly by jim ale předcházet ještě nějaké jiné kroky a třeba i ta práce teréňáků. Peníze by se jim také měly srážet po menších částkách, není totiž možné, aby pak ti lidé neměli na nákup jídla, učebních pomůcek nebo léků pro své děti. Možná se budete divit, ale já jsem na jednu stranu ráda i za to, že ty exekuce v Chomutově proběhly, byť s nimi ne zcela souhlasím.

To mě opravdu překvapuje. Proč jste za to ráda?
Rozvířila se díky tomu velká debata v celé společnosti. V Chomutově o tom lidé debatují i při jízdě v trolejbuse, což jsem už několikrát zažila. A já opravdu nechci jen kritizovat. Cítím, že město má zájem řešit ten problém více systematicky. Místní výbor pro národní menšiny, jehož jsem místopředsedkyní, už navrhl řadu opatření a návrhů a vedení města nám opravdu naslouchá.

Myslím, že ten humbuk to nakonec všechno rozhýbal správným směrem. Teď je třeba ukončit zbytečnou mediální válku, přestat navrhovat rušení funkce ministra pro lidská práva a podobně. Kocáb přece může Chomutovu pomoci a já doufám, že až přijede, tak se na tom s paní primátorkou dohodne.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké...
Politici už odvolili. Člen komise v Pardubicích se musel převléci

Češi po čtyřech letech vybírají poslance. V první den voleb dorazily více než dvě pětiny voličů. Hlasovací lístek odevzdali i předsedové politických stran....  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Chci je oškubat, přiznává youtuber. Na dotaz o UFO radnice musí odepsat

Provokující český youtuber s přezdívkou MikeJePan zasypal radnice měst nejen v Libereckém kraji dotazy na výskyt UFO. Smyslem jeho aktivity ale není dozvědět...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.