Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Diskotéky na jihu Německa zakázaly vstup migrantům. Obtěžují prý hosty

  • 912
Několik diskoték a nočních klubů ve Freiburgu na jihozápadě Německa vyhlásilo zákaz vstupu migrantům kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování hostů a krádežím. Spolkový antidiskriminační úřad opatření kritizuje, místní policejní odbory ale vyjádřily částečné pochopení, informovala v pondělí agentura DPA.

Řada majitelů klubů ve Freiburgu se rozhodla po několika údajných případech sexuálního obtěžování, krádeží a násilí omezit do svých podniků možnost vstupu hostům z řad migrantů. Jeden z podniků například zavedl strop pro počet vpuštěných cizinců. Jiný o vpuštění uprchlíků rozhoduje podle povahy konkrétní akce.

Šéfka německého antidiskriminačního úřadu Christine Lüdersová v reakci na informace o zákazu uvedla, že rozjitřená nálada po silvestrovských sexuálních útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem i jiných německých městech nemůže být záminkou k paušálnímu obviňování všech migrantů z páchání nepravostí.

Podle Lüdersové je sice možné zakázat za určitých podmínek vstup do zábavních podniků konkrétním lidem, kteří by mohli být například agresivní nebo jsou v silně podnapilém stavu, není ale možné zakázat vstup celým skupinám. „Etnický původ nesmí hrát roli,“ zdůraznila.

Před přijímáním přehnaných opatření v pondělí varovalo rovněž ministerstvo vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko, v níž Freiburg leží.

Postup diskoték prověřuje radnice

Naproti tomu zástupce zemských policejních odborů Rüdiger Seidenspinner vyjádřil určitou dávku pochopení. Provozovatelé klubů a diskoték podle něj nechtějí ve svých podnicích ani zločince, ani policii. Když se objeví policisté, je z jejich pohledu i z pohledu návštěvníků večerní zábava u konce, uvedl Seidenspinner. Paušální zákaz ale podle něj není samospásným řešením.

Uprchlická krize

Freiburská policie v souvislosti s kauzou začala hledat případné oběti trestných činů v místních diskotékách. Zda jsou jejich pachateli ve zvýšené míře migranti, ale zatím jasné není. Postup majitelů diskoték už prověřuje i freiburská radnice. Starosta Dieter Salomon je už vyzval k jednání.

K podobnému kroku se už dříve odhodlalo několik barů a klubů v Dánsku. Nově do nich nesmí vstoupit nikdo, kdo se nedomluví dánsky, anglicky nebo německy. Reagují tak na přibývající stížnosti žen, které prý na diskotékách obtěžovali uprchlíci (více čtěte zde).

Švédská policie podezírá nezletilého migranta z vraždy

Incident související s migranty řeší také Švédsko. Tamní policie v pondělí zadržela nezletilého žadatele o azyl kvůli podezření z vraždy zaměstnankyně zařízení na západě země, v němž chlapec pobýval. Informovala o tom agentura AFP.

Dvaadvacetiletou ženu mladík prý ubodal v ubytovně pro nezletilé uprchlíky, kteří do Švédska přišli bez doprovodu rodičů. Do příjezdu policie se útočníka podařilo zajistit dalším zaměstnancům zařízení. Totožnost, národnost ani věk údajného pachatele policie nesdělila. V ubytovně v Mölndalu nedaleko Göteborgu ale podle zpravodajského serveru The Local bydlí mládež od 14 do 17 let.

Útok se odehrál v týž den, kdy švédská policie vládu vyzvala, aby posílila její stav o dalších 4 100 žen a mužů. Policisté chtějí s pomocí nových kolegů zesílit hlavně boj proti terorismu, zefektivnit vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl a zajistit pořádek v ubytovnách pro migranty.

Podle šéfa švédské policie Dana Eliassona je více policistů třeba především kvůli stále častějším zásahům v ubytovnách pro azylanty. Strážci zákona prý kvůli nim chybějí na jiných místech. „Jsme nuceni zasahovat v mnoha střediscích pro příjem azylantů. Na některých místech si to vyžaduje značné kapacity,“ uvedl Eliasson.

Švédsko s 9,8 miliony obyvatel v loňském roce přijalo více než 160 000 žadatelů o azyl, což ho řadí v Evropě na přední příčky v přepočtu na obyvatele. Zhruba 35 000 žádostí podaly děti mladší 18 let, které přišly bez doprovodu rodičů. V minulosti došlo ve švédských ubytovnách k několika větším rvačkám, ale i ke žhářským útokům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video