Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CIZINCI V BRNĚ: Ostraha obchodů zírá. Už se tomu směju, říká Brazilka

  0:10
V rodné Brazílii seděla s kamarády v hospodě, když do podniku zavítali dva Češi na služební cestě. Dali se do řeči. O půl roku později měla osmadvacetiletá IT specialistka na ruce snubní prsten. Během dvou let v Brně si Cláudia Vláčilová zvykla na podezíravou ochranku i pivo teplé jako kafe.

Osmadvacetiletá IT specialistka Cláudia Vláčilová z brazilského státu Minas Gerais v Brně žije dva roky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Cláudia Vláčilová pochází z města Corinto v brazilském státě Minas Gerais proslulém nádhernými vodopády. Z vesměs farmářského městečka se po maturitě přesunula za studiem informačních technologií do Sete Lagoas poblíž metropole Belo Horizonte.

„Nechtěla jsem být právnička jako většina mých sourozenců. Programovat umím, ale moc mě to nebaví. Víc by mě bavila třeba práce projektové manažerky. Budovat software není jen o tom vymyslet kód,“ přibližuje své představy o svém budoucím uplatnění v Česku.

Při dosavadních pohovorech se potýkala s jazyky. Na zlepšení češtiny nyní intenzivně pracuje, má soukromého lektora a chodí i do jazykovky. „Zpočátku jsem ten děsivý jazyk nenáviděla a říkala jsem si, panebože, nechci se ho učit! Ale neměla jsem a nemám na výběr, žiji tady,“ popisuje své pocity.

Chování typického Čecha je podle ní velmi zdvořilé, někdy téměř rezervované až chladné. Manžel se k ní však při prvním setkání odměřeně nechoval.

„Večer jsme s přáteli v jednom podniku popíjeli pivo, když tam přišli dva Češi. Celý večer jsme se s mým nynějším manželem bavili přes prostředníka a s pomocí slovníku. První tři slova, která si našel, aby mi je mohl portugalsky říct, bylo ‚ty jsi krásná‘,“ vzpomíná s blaženým úsměvem na tváři.

O čtyři měsíce později už seděla v letadle do Česka. Při jedné z dalších návštěv ji pak strojní inženýr požádal o ruku. „Manžel je jedináček, já mám devět starších sourozenců, protože otec se oženil dvakrát. Brno byla jasná volba, přece tady nenechá rodiče samotné,“ vysvětluje solidní angličtinou.

Brambory jí lezou krkem

O Česku poprvé slyšela už v roce 1994 během kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale, kdy Československo po rozdělení státu dohrávalo pod hlavičkou Reprezentace Čechů a Slováků. „Byla jsem ještě dítě, ale pamatuju si, jak komentátor o rozdělení zemí vykládal. Když jsem potkala manžela, vzpomněla jsem si na to,“ podivuje se.

Své krajany považuje ve srovnání s Čechy za málo tolerantní a ohleduplné. „Nezvládají na cokoli čekat, předbíhají ve frontách a jsou netrpěliví. Tady třeba velmi způsobně čekáte, než všichni vystoupí z autobusu. U nás je to boj, a to doslova. Je to pro mě nepochopitelné,“ srovnává návyky.

Cláudia Vláčilová

Osmadvacetiletá vystudovaná IT specialistka pochází z brazilského města Corinto ve státě Minas Gerais. Vyrostla tam na farmě, její otec je farmář, matka učitelka. Je nejmladší z deseti sourozenců, některé má otec z prvního manželství. S manželem Tomášem se brali v Řečkovicích, nyní žijí ve Starém Lískovci, kde Cláudia ráda chodí běhat.

I v Brně měla ze začátku nutkání si svůj prostor ve voze vydobýt. „Cítila jsem se tak hloupě, když mě manžel upozornil, že to tady funguje jinak. Nesnáším brazilskou veřejnou dopravu, spoje jezdí pozdě a jsou nepohodlné,“ líčí Brazilka. Auto je v její rodné zemi symbolem společenského statusu. „Proto je lidem jedno, že přes ucpané město jedou do práce dvě hodiny.“

V novém domově jí chybí skutečně dobré hovězí, naopak brambory jako frekventovaná příloha už se jí trochu přejídají. „Miluju guláš, sice ho zatím umím uvařit jen s koupeným pytlíkovým základem, ale i tak si pochutnám,“ směje se.

Jelikož rozlehlý jihoamerický stát většinu roku sužují vedra, pijí Brazilci pivo podchlazené a v baru ho servírují v bílé namrzlé sklenici. „Zdejší pivo o teplotě sedm stupňů je pak pro nás jako kafe.“

V obchodech ji pronásleduje ochranka

Jako typická žena prý často dlouho loví ve své prostorné kabelce, za což ji v brněnském obchodě nedávno zpražila důchodkyně ve frontě i prodavačka. „Prostě jsem nemohla vylovit peněženku a asi jsem je hrozně zdržovala. Brazilci pracující ve službách se neustále usmívají, jsou příjemní. Nejenom rychle odpípat čárové kódy a otráveně odbavit dalšího zákazníka.“

V obchodě se na ni navíc mnohdy dívají podezíravě, vypozorovala. Nejvíc si nepřátelských pohledů všímala, když nosila světlejší vlasy. „Někteří mě mají za cikánku. Když jdu do obchodu, pozoruju, jak se mě ochranka snaží všude pronásledovat. Možná mají pocit, že se pokusím něco ukrást, necítila jsem se kvůli tomu dobře,“ popisuje.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jakpřivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
  5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
  6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
  7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
  8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva
  9. Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan
  10. Jste veselí a rádi pomůžete, oceňuje Rus. Štvou ho úřady
  11. Chrlíte negativní energii, zjistila Číňanka. Tibet řeší nerada
  12. Stěžujete si, aby vám ostatní nezáviděli, tuší Filipínec

Nyní už ji podobně podezřívavé chování nerozladí a netrápí se jím, kdysi se proti němu i hlasitě ohradila.

„Prostě jsem se chlapa zeptala, o co mu jde, proč za mnou chodí, ale nebyl schopen mi anglicky odpovědět, něco pronesl česky, zůstal stát a koukal na mě z dálky. Ale už jsem změnila svůj pohled na věc, když se mi to stane teď, usměju se a snažím se být co nejpříjemnější, abych ukázala, že jsem slušný člověk.“

Mrzela ji také nepřátelská reakce seniorky o berlích, která na ulici upadla kvůli svému psovi. „Chtěla jsem jí pomoct vstát, ale okamžitě se na mě obořila, co že to dělám, ať ji nechám na pokoji, že pomoc nepotřebuje. Křičela na mě a ještě mi skoro nadala,“ podivuje se nepřátelské reakci.

Vztah Čechů ke psům považuje za mimořádný, a to hlavně proto, že své mazlíčky berou všude s sebou včetně restaurací, vozidel hromadné dopravy i obchodů. „Brazilci berou psy skutečně pouze na vycházky a pokud mají větší plemeno, vždy mu nasazují košík.“

I přes některé negativní zkušenosti si v Brně zvykla a má město ráda. „Samozřejmě mi chybí rodina, ale bylo to moje svobodné rozhodnutí, znám tu několik svých krajanů a depresi už mívám akorát v zimě,“ směje se.

Korupce je v Brazílii jako rakovina

V Česku se jí líbí zákaz řízení pod vlivem alkoholu. „Brazilce hrozby pokutou ani vězením moc netrápí. Největší problém je ale korupce, je jako rakovina. Země prochází velkou ekonomickou a sociální krizí. Lidé jsou rozdělení na dvě skupiny,“ hodnotí aktuální poměry v rodné zemi.

Nadstandardní vztahy země s Kubou nejsou podle ní zrovna přínosem. „Někteří politici se snaží napodobovat způsoby Fidela Castra. Za demokracii bojujeme od 80. let, ale teď země čelí skutečnému problému. Když chce vláda něco vybudovat, trvá to strašně dlouho a nakonec se peníze vypaří a nezlepší se nic.“

Další velký problém jsou drogy a s nimi spojená kriminalita. „Drogy jsou všude a opravdu levné, třeba dávku cracku si může koupit kdokoli v přepočtu asi za 40 korun a pro tuto směšnou částku vás mladí i zabijí. Je nebezpečné chodit v noci sám po ulici. Tresty jsou mírné, do osmnácti můžete páchat v podstatě cokoli bez postihu. Policie vás sice zatkne, ale zakrátko jste venku.“

Do Brazílie se chystá na Vánoce, domů se letos bude vracet podruhé. Pětadvacátého prosince si kromě dárků užijí velkou pouliční oslavu se sousedy, přáteli a známými. „Grilujeme, pijeme pivo, uděláme si dobroty. Zdejší oslavy Vánoc jsou pro mě málo záživné. Sedíte u stromečku jen s nejbližší rodinou, vyměníte si dárky a povídáte si,“ uzavírá.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

V Česku přibývá nakažených malárií, nemoc si lidé vozí z dovolené

27. dubna 2024  7:29

Po útlumu v době covidu-19 opět roste počet Čechů, kteří se v zahraničí nakazili malárií. Loni jich...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...