Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CIZINCI V BRNĚ: Chrlíte negativní energii, zjistila Číňanka. Tibet řeší nerada

  0:10
Třicetiletá vystudovaná matematička An Gui se přistěhovala na Moravu před tři čtvrtě rokem kvůli manželově práci. Předtím žili tři roky v Praze. Na mateřské dovolené pečuje o syna a k tomu stíhá vést lekce čínštiny na univerzitě. „Pro děti je tu ráj, v Číně se jich na názor nikdo neptá,“ říká.
Třicetiletá Číňanka An Gui žije v Česku skoro čtyři roky, letos v únoru se s...

Třicetiletá Číňanka An Gui žije v Česku skoro čtyři roky, letos v únoru se s manželem přestěhovali z Prahy do Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Za svým českým partnerem dorazila v únoru 2012 do sněhem přikrytého hlavního města v největších mrazech. „To musí být omyl,“ říkala si, když kapitán letadla hlásil před přistáním pozemní teplotu minus dvacet stupňů.

Třicetiletá An Gui pochází ze středočínského města Si-an, proslaveného nedaleko stojící terakotovou armádou i tím, že je počátečním bodem Hedvábné stezky směřující do Středomoří.

„Hodně velká zima u nás znamená minus tři až osm, chladněji nebývá. Hlavně jsem se ale chystala na kulturní a jazykový šok,“ popisuje, zatímco podává ročnímu synovi plyšového medvěda.

S manželem se seznámili v Číně, kam rodák z Českých Budějovic a student mezinárodních vztahů přijel před šesti lety do školy. Oba hledali přes internet partnera na mluvení. Vzájemná pomoc s čínštinou a angličtinou vyústila ve vztah.

V Praze se An Gui rok intenzivně učila česky, krátce po zásnubách se v Česku vzali. „Bylo to narychlo bez hostů jen s rodinou, chtěli jsme speciální datum 4. ledna 2013. Když ho čínsky vyslovíte, zní to, jako byste řekli větu: ‚Budu tě celý život milovat‘. Se svatbami se v Číně tento den doslova roztrhl pytel,“ přibližuje.

V červnu pak následovaly další dvě svatby, tentokrát už s příbuznými a hosty. Tradiční v Číně v čínských lidových krojích a česká na zámku Hluboká. Když manžel dostal práci jako specialista na vztahy s Čínou na jihomoravském hejtmanství, přestěhovali se po třech letech v Praze do Brna.

An Gui

Třicetiletá Číňanka pochází z města Si-an v provincii Šen-si.

Vystudovala bakalářskou matematiku a výpočetní techniku, během magisterského studia se zaměřila na obchod a management a také získala mezinárodní certifikát pro výuku čínštiny jako druhého jazyka.

Jako čerstvá absolventka pracovala jako asistentka učitele na čínské univerzitě. Vdala se za Čecha, kterého poznala během jeho studijního pobytu v Číně. Má dvě starší sestry, rodiče jsou v důchodu.

Momentálně je na mateřské dovolené, na Masarykově univerzitě učí čínštinu.

„Už před porodem jsem pracovala jako učitelka čínštiny v Praze, teď rozjela na zkoušku kurzy čínštiny i Masarykova univerzita. Je předpoklad, že bude kvůli obchodům i turismu populárnější se tímto jazykem domluvit, když odsud nově začal létat přímý spoj do Číny,“ vysvětluje obstojnou češtinou.

České děti mají volnost a mohou mít názor

Češi nejsou podle matematičky tak uspěchaní jako její krajané. Udělají si čas, aby si v klidu vypili kávu, přečetli noviny a o víkendu vyrazili s dětmi na výlet. Přikládá to i tomu, že nepracují téměř non-stop jako velká část Číňanů.

„Máte skutečně hodně svátků a volna. Unavení Číňané mají málo času na děti a o víkendu obvykle doma odpočívají. Nanejvýš vyrazí někam s kamarády. Číňané pracují celý rok kromě dvou týdnů během oslav Nového roku, kdy jakoby zešílí, hodně se cpou a pijí,“ přibližuje kulturní zvyklosti.

Alkohol je v Číně téměř výhradně součástí výjimečných příležitostí a oslav. „Tady je pivo jako voda, lidé ho mají každý den a jsou na to zvyklí. Je mi skutečně nepříjemné, když brzy ráno potkám na zastávce opilce, to u nás běžné není. A je mi tady smutno z toho, že hodně těhotných žen kouří,“ podivuje se.

Čínské matky jsou s miminem na mateřské nejdéle půl roku, pak své ratolesti svěří prarodičům a vracejí se do práce. „U nás se nikam nedostanete s kočárkem, ani do hromadné dopravy, dítě musíte nést v náručí. Místa je málo a lidí spousta, takže klidně někde uváznete,“ přibližuje.

Nesouzní s čínským vzdělávacím systémem, kdy je na děti od malička vyvíjen velký tlak a vědomosti jim vtloukají už od tří let.

„Děti chodí ze školy v pět, až když jdou rodiče z práce, k tomu mají i deset úkolů denně. Aktovku ani neunesou, a tak většina jezdí s kufrem. Pak ještě musí do kroužku, který však není pro zábavu, ale zase k přípravě na budoucí povolání, protože jsou opravdu těžké přijímačky na univerzitu a je vždy výhoda umět něco navíc. Tady má dítě nesrovnatelně lepší život, volnost a čas na hraní.“

Sama měla mládí nalinkované rodiči, a tak chce svou úlohu matky pojmout jinak. „Od pěti do šestadvaceti let jsem se nezastavila. České děti jsou mnohem sebevědomější, rodiče i učitelé se jich ptají na názor, i když jsou ještě malé. V Číně dětem akorát přikazují, udělej to, udělej tohle, ve jménu lásky jim všechno naplánují až do dospělosti a myslí si, že je to pro ně to nejlepší,“ popisuje.

Hodně gestikulujete a dáváte najevo emoce

Souhlasí s názorem, že si Češi nepřiměřeně mnoho stěžují. Hodně během hovoru gestikulují a dávají velmi nápadně najevo své emoce, když se hlasitě smějí nebo dokonce pláčou na veřejnosti.

„Naše kultura nás učí neukazovat silné pocity veřejně, štěstí ani smutek. Jsme naučení jít raději plakat domů. I když jste hodně nešťastní a ve velkém šoku, tak to držíte. Číňana na ulici moc plakat neuvidíte. Když se Číňanovi něco hrozného stane, prostě to přijme s tím, že je to život a nelamentuje jako Čech, že to takhle nejde, že je to nefér a bude si někam stěžovat,“ srovnává povahy.

Spousta negativní energie, kterou Češi chrlí kolem sebe, však podle ní neznamená, že jsou tak moc nespokojení. „Teď už to chápu, že potřebují akorát něco ventilovat, ale málokdy si opravdu myslí, že je jejich život skutečně tak moc špatný,“ dodává.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jakpřivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
  5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
  6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
  7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
  8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva
  9. Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan
  10. Jste veselí a rádi pomůžete, oceňuje Rus. Štvou ho úřady

Obdivuje nádherně zdobené a barevné moravské kroje. „Taky bych chtěla mít jeden, ale prý si ho nejde jen tak zajít koupit do obchodu a je potřeba nechat ho ušít na míru,“ směje se.

Čínskou polévku doma nesnídá, zvykla si na chleba. Naopak manžel se jako správný Číňan naučil po ránu vypít sklenici teplé vody. Doma spolu hovoří čínsky, když potřebují řešit něco složitějšího, přecházejí do angličtiny.

Nebaví mě stále obhajovat svou zemi

Vytáčí ji, když se jí tady pořád ptají na čínskou zahraniční politiku, především na Tibet a Tchaj-wan. „Nerada to řeším. My jako občané nemáme detailní informace. Raději vždy začnu mluvit o něčem jiném, když na mě někdo tlačí. Češi jsou na to citliví, manžel mi vysvětloval, jak to máte s nutkáním pomáhat po světě,“ říká.

Přechází do angličtiny a připomíná, jak jednou dostala v obuvi slevu, když oponovala prodavači, který se zajímal o „strašlivý život v Číně“.

„Nebaví mě svou zemi pořád obhajovat. Je to propaganda. Tady se mluví o Číně ve spojitosti s nízkými mzdami a že tam lidé vůbec nežijí. Tak velká země ale má i lepší stránky. U nás zase slyšíme, že se v Evropě a Americe střílí na ulici, všude je marihuana a k tomu problémy s alkoholem a hazardem.“

Čínská politika jednoho dítěte ustupuje (psali jsme o tom zde), což je podle ní sice dobře, protože ubývá pracujících lidí a přibývá důchodců, na druhou stranu Číňané podle jejího mínění mít více dětí mnohdy ani nechtějí.

„Mít dítě je hrozně drahé, tady máte finanční podporu státu během školy, platí dítěti zdravotní pojištění a podobně. U nás to musí všechno platit rodiče. Zvykem také je, že když má dítě svatbu, dostane od rodičů dům či auto, takže když máte víc dětí, jste ve složité situaci. Dáte jednomu, musíte dát i dalšímu.“

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Sedící zajíček místo velikonočního? řeší zákazníci. Řetězec označení hájí

Německé diskonty Aldi a Lidl začaly ve svých svátečních nabídkách označovat čokoládové velikonoční zajíčky ve svém sortimentu jako sedící zajíčky, a ne jako velikonoční. Změny si povšimli někteří...

7. dubna 2025  14:12

Kvůli e-cigaretám končí malé děti v nemocnici, lékaři evidují i urgentní zákroky

Malé kovové součástky z elektronických cigaret a jiných zařízení se zahřívaným tabákem jsou bezpečnostním rizikem pro děti. Jen za loňský rok jich kvůli těmto dílkům skončilo ve Fakultní nemocnici...

7. dubna 2025  14:07

Žena při hádce vzala na partnera nůž. Policisté ji obvinili, skončila ve vazbě

Partnerskou hádku muže a ženy v blíže neupřesněné obci na Českobudějovicku ukončilo napadení nožem. Podle kriminalistů útočila žena, kterou policisté zadrželi a obvinili ze spáchání trestného činu...

7. dubna 2025  14:06

Zlatá noční můra. Německo se bojí o své tučné rezervy, má je uložené v Americe

Premium

Obchodní válka Spojených států se zbytkem světa je realitou a nemusí u ní skončit. Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) se obává, že by mohly být ohroženy národní zlaté rezervy uložené v USA....

7. dubna 2025  14:02

Čtenář Petr vyhrál 10 tisíc v Megahře: Body klikala žena, auto by se nám hodilo

Jarní soutěž Megahra o auto na portálech iDNES.cz a Lidovky.cz má druhého týdenního vítěze. Stal se jím čtenář Petr Stavárek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Soutěžit budeme i dál o hlavní výhru. Auto by...

7. dubna 2025

Kauza IKEM pokračuje. Vyšetřování bylo v pořádku, rozhodl soud

Městský soud v Praze nenašel žádnou chybu ve vyšetřování údajného vydírání lékařů v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). V pondělí o tom informoval server Seznam Zprávy. Obvodní soud...

7. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je o ztrátách, o koloběhu života. V souvislosti...

7. dubna 2025  13:58

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Na Přerovsku našli mrtvého býčka. Veterina pátrá, kdo ho nedovoleně sedlal a uzdil

S žádostí o pomoc se na veřejnost obrátili pracovníci Krajské veterinární správy (KVS) Olomouckého kraje. Minulý týden bylo totiž na Přerovsku nalezen mrtvý býk, který nesl známky sedlání a uzdění,...

7. dubna 2025  13:49

Vláda ruší srážkovou daň. Šikanózní, říká Schillerová. ANO to bude blokovat

Lidé, kteří mají příjmy z dohod o provedení práce u několika různých zaměstnavatelů nebo si ke svému zaměstnávání ještě něco přivydělávají na dohodu, by měli nově podávat daňové přiznání. Počítá s...

7. dubna 2025  10:49,  aktualizováno  13:35

Spalničky v USA zabily další dítě. Kennedy už místo tresčího oleje radí očkování

Současná epidemie spalniček ve Spojených státech má druhou oběť. V texaském Lubbocku zemřela osmiletá dívka. Podle nemocnice nebyla očkovaná. Právě mezi lidmi, kteří své děti odmítají nechat očkovat,...

7. dubna 2025  13:16

Všechny testy mléka na slintavku jsou negativní. Zbývá prověřit jednu farmu

Všechny vzorky mléka vyšetřené na přítomnost viru slintavky a kulhavky jsou zatím negativní, chybí ještě otestovat první vzorky z jedné farmy. V pondělí o tom informovala Státní veterinární správa...

7. dubna 2025  13:06