Většina obyčejných Syřanů chce mír. Je jim jedno, kdo jim bude vládnout.

Většina obyčejných Syřanů chce mír. Je jim jedno, kdo jim bude vládnout. | foto: Profimedia.cz

Ať nám vládne kdokoliv, chceme jen žít. Syřané jsou z války zoufalí

  • 29
Konflikt v Sýrii už trvá více než dva roky. Situace v zemi se podle obyčejných lidí nemění, jen přibývají mrtví. Frustrace Syřanů došla tak daleko, že už jim je jedno, kdo z konfliktu vyjde jako vítěz. Nezáleží nám na tom, kdo bude vládnout, chceme jen žít, říkají.

Syřané už výbuchy a ostřelování vnímají jako běžnou součást svých životů. Když se ozve v ulicích Damašku ohlušující rána, lidé jen na zlomek sekundy přeruší rozhovor se známými a hned se vrátí k rozpravě o nedostatku jídla, nekončících bojích a současné situaci v zemi. "Jednoduše jsme přivykli podmínkám," tvrdí mnozí. Rezignovaně se shodují, že konec občanské války je zřejmě v nedohlednu.

Pomoc Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
č. ú. 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při distribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

"Problémem je, že si obě znepřátelené strany stále myslí, že mohou vyhrát," uvedl jeden z mnoha zahraničních diplomatů působících v Sýrii pro independent.co.uk. Tamní úřady se podle všeho spoléhají na chystanou, nicméně stále odkládanou mírovou konferenci v Ženevě. Když ji prý chtějí Rusové, tak se určitě uskuteční. Zahraniční pozorovatelé jim dávají opatrně za pravdu.

Rusko by si podle nich vyřešením syrského konfliktu vylepšilo nepříliš pozitivní pověst na poli mezinárodních vztahů. Otázkou však zůstává, zda se konference vůbec uskuteční. Opozice si pro účast totiž stanovila některé podmínky, které jsou pro vzdorující režim nepřijatelné - především odchod prezidenta Bašára Asada (více čtěte zde).

Děsivé příběhy a rozpolcená opozice

Povstání proto Asadovi se navíc postupně mění v regionální konflikt mezi šiíty a sunnity. Příběhy, které se nyní šíří mezi syrskými civilisty, dokazují, že celá země se postupně propadá do spirály sektářského násilí.

Například v Aleppu povstalci před několika dny dvakrát střelili do obličeje chlapce, který znevažoval jméno proroka Mohameda (více o tom čtěte zde). A křesťanského taxikáře, který je označil za teroristy, zabili a kusy jeho těla předhodili psům. Podobné příběhy vytváří atmosféru strachu, ve které musí Syřané přežívat každý den.

Například v Damašku probíhají tuhé boje mezi asadovci a opozicí již více než rok. A podle svědectví místních se konflikt v posledních dnech vyostřuje. Rebelové se totiž snaží vylepšit pošramocenou pověst po ztrátě města Kusajr, který nedávno za podpory libanonského Hizballáhu obsadila vojska Bašára Asada (více o dobytí Kusajru čtěte zde).

Chceme jen mír, prosí Syřané

Opozice je nyní podle mnohých oslabována vnitřními spory, neschopností zajistit bezpečnost civilistům, krádežemi a únosy, které jsou motivovány jen ziskem peněz.

V Damašku se tak i lidé, kteří opozici podporují, ptají: "Opravdu chceme, aby veškerá moc nad naší zemí padla do rukou těchto lidí?" Jedním dechem pak dodávají, že verbování do řad rebelů ani není motivováno žádnými dobrými úmysly, ale jen penězi.

Pokles obliby opozice a rebelů však automaticky neznamená, že by se zvyšovala popularita režimu Bašára Asada. Prezidenta podle nejrůznějších odhadů nyní podporuje asi deset procent občanů, stejné číslo pak stojí i za opozicí. Zbylých 80 procent pak požaduje jediné - mír. "Je nám jedno, kdo nám bude vládnout, jen prostě chceme obyčejně žít," hlásá většina Syřanů.

Mocenské spory mezi oběma znepřátelenými stranami obyčejné Syřany příliš nezajímají. Výsledkem konfliktu je podle posledních odhadů 94 tisíc mrtvých, další statisíce před bojovou vřavou prchly do zahraničí (více o syrských uprchlících čtěte zde).

Sýrie

Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video