Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Panama Papers se namočily i čínské elity, cenzura kauzu tutlá

  20:11
Kauza Panama Papers dopadla i na režim, který v poslední době dává na odiv svůj boj s korupcí. V daňových rájích podle všeho hospodařilo osm příbuzných vysoce postavených členů čínské komunistické strany. Konexe vedou ke členům politbyra i prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
Fotogalerie1

Si Ťin-pching | foto: Profimedia.cz

Kauza Panama Papers v pondělí rozpoutala hon na podnikatele i vysoce postavené politické činovníky z celého světa, kteří využívají služby firem v daňových rájích.

Panama Papers

V milionech uniklých dokumentů figuruje například okruh přátel Vladimira Putina (více o ruské stopě kauzy Panama Papers se dočtete zde) či známí sportovci, herci a režiséři (více o nich zde). Kvůli kauze po nátlaku veřejnosti i politických partnerů musel odstoupit islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson (více zde).

Do kauzy jsou zapletení i představitelé čínského režimu. Akcie ve dvou offshoreových společností na Britských Panenských ostrovech vlastní například vnučka někdejšího čtvrtého nejmocnějšího muže Číny Ťia Čching-lina. Do pochybných aktivit se namočil i švagr prezidenta současného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Server The Guardian upozorňuje, že v uniklých dokumentech společnosti Mossack Fonseca nejsou žádné zmínky o finančních aktivitách samotných politiků. Ti však mnohdy pomocí příbuzných maskují své zahraniční obchody, aby unikli pozornosti úřadů (na jakém principu fungují takzvané daňové ráje se dočtete zde).

Společnost Mossack Fonseca byla v říši středu velmi aktivní, stopy z Honkongu a Číny vedou do 40 tisíc firem založených v daňových rájích. Asi čtvrtina z nich je stále aktivní. Kanceláře společnosti Mossack Fonseca najdeme v osmi čínských městech, jak uvádí oficiální stránky firmy.

Ťia Čching-lin

Je paradoxní, že čínská vláda tyto firmy toleruje a zároveň před pár měsíci vyhlásila boj proti korupci v řadách vysoce postavených úředníků. Už v roce 2014 na pochybné offshoreové hospodaření některých rodinných příslušníků čínských elit upozorňoval deník The Guardian.

Cenzura ožehavé kauzy

Ve světových médií je kauza Panama Papers hlavním tématem uplynulých dní. V Číně však dostává jen omezený prostor. Řada internetových novinových článků o uniklých dokumentech a příspěvků na toto téma na sociálních sítích se podle AP nedá v Číně otevřít. Blokáda nicméně není úplná, k přečtení jsou například zprávy zmiňující fotbalistu Lionela Messiho a další osobnosti v dokumentech, které se nevztahovaly k Číně.

Tehdejší odhalení nyní potvrzují úniky v kauze Panama Papers. Zřejmě nejzajímavějším jménem na seznamech je Jasmine Liová, vnučka někdejšího vlivného člena politbyra Ťia Čching-lina.

Źena, která se v minulosti objevila na stránkách Vogue, byla během svých studií na Stanfordu majoritní držitelkou akcií dvou offshoreových firem registrovaných na Britských Panenských ostrovech – Harvest Sun a Xin Sheng Investments Limited. Tyto společnosti pak přímo v Pekingu provozovaly nejméně dvě další firmy s kapitálem v přepočtu asi 6,7 milionů korun.

Uniklá data v kauze Panama Papers ukazují, že společnost Harvest Sun založil v červnu roku 2009 "Hodinkový král“ Čcheung Jü Pching, který v Hongkongu provozuje firmu Hengdeli. Ta je jedním z největších světových prodejců proslulých hodinek Swiss. Pching Harvest Sun v roce 2001 přenechal Jasmine Li za symbolický jeden dolar. „Můj klient firmu předal tímto způsobem kvůli tomu, že na ni v té době nebyla žádná aktiva,“ vysvětlil právní zástupce Pchinga.

Miliony materiálů

Celkem uniklo 11,5 milionu dokumentů a 2,6 terabytů dat pocházejících z interní databáze Mossack Fonseca.

Jde o jeden z největších případů svého druhu - větší než únik diplomatické komunikace zveřejněné serverem WikiLeaks v roce 2010 nebo tajných zpravodajských dokumentů, které v roce 2013 předal novinářům Edward Snowden.

Obchodování v daňových rájích však sahá až na nejvyšší místa čínské politiky, píše agentura Bloomberg. Podílníkem v dvojici offshoreových firem podle Panama Papers byl také Teng Ťia-kuej, švagr prezidenta Si Ťin-pchinga. Akcie držel ve společnostech Wealth Ming International a Best Effect Enterprises, které fungovaly pouhých 18 měsíců.

Ťia-kuej je manželem starší dcery čínského prezidenta. Spolu s ní získal velké jmění investicemi do nemovitostí a těžby přírodních zdrojů. V roce 2012 vlastnil aktiva v hodnotě 376 milionů dolarů, nepřímo pak držel také 18 procent akcií jedné z čínských těžařských společností, jejíž hodnota se odhaduje na dvě miliardy dolarů. Po nástupu Si Ťin-pchinga do prezidentského úřadu Ťia-kuej své podnikatelské aktivity omezuje.

Li Siao-lin

Jednu z firem na Britských Panenských ostrovech, společnost s názvem Cofic Investments Limited, vlastní Li Siao-lin, dcera někdejšího čínského premiéra Li Penga. Ten byl jedním ze strůjců násilného potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, uvádí server Financial Times.

Siao-lin je označována za jednu z nejmocnějších žen v Číně, její jmění asi 550 milionů dolarů. Vypracovala se v energetickém byznysu a je viceprezidentkou vlivného státního podniku China Datang Corporation. Spolu s manželem byla v minulosti opakovaně vyšetřována kvůli pochybným zahraničním finančním aktivitám. Vlastní také účty ve švýcarských bankách.

Legální či nelegální?

Zakládání offshoreových společností, či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží.

Jejich vlastníci však mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.

Společnost Mossack Fonseca, ze které pochází uniklé materiály, se hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Ceng Čching-chung byl do roku 2008 viceprezidentem Číny. Jeho mladší bratr Ceng Čching-chuaj dlouho dobu působil jako vyslanec ministerstva kultury v Hongkongu. Panama Papers odhalily, že mimo svých politických aktivit byl také ředitelem společnosti Chinese Cultural Exchange Association registrované na malém ostrůvku v Jižním Pacifiku. V radě této společnosti seděl s Tchien Čcheng-kangem, synem bývalého vicepremiéra.

Čínské úřady podle tiskových prohlášení Pekingu vedou tvrdou protikorupční kampaň, a to i ve vysokých kruzích, včetně komunistické strany a podnikatelských špiček. Zahájily ji po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga do úřadu v roce 2013.

V lednu letošního roku byl k trestu 15 let vězení odsouzen za korupci bývalý náměstek ministra veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng. Na konci loňského prosince začala Čína vyšetřovat šéfa státní telekomunikační firmy, která patří mezi tři hlavní telekomunikační operátory v zemi.

Kauza Panama Papers má první „oběť“ - rezignoval islandský premiér:

Autor:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Večeře ve vesmíru nebo v džungli. Zážitková gastronomie je na vzestupu

Jíst ve vesmíru nebo pod hladinou moře, aniž byste opustili Paříž. Napsat mezi předkrmem a hlavním chodem dopis, který vám bude doručen o rok později... O čem je řeč? O nových restauracích, kam lidé...

30. března 2025  9:25

Justice je v dobré kondici, bude ze mě obhájce, bilancuje končící žalobce Stříž

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž po téměř 40 letech v roli žalobce končí a bude působit jako trestní obhájce. V bilančním rozhovoru řekl, že česká justice včetně státního zastupitelství je v dobré...

30. března 2025  9:10

Jaký bude výhled? Miliardář Bezos plánuje třídenní svatbu na jachtě v Benátkách

Svatba amerického miliardáře Jeffa Bezose a jeho nastávající Lauren Sanchezové se uskuteční v Benátkách. V neděli potvrdilo spekulace vedení italského města. Třídenní obřad se má konat na Bezosově...

30. března 2025  9:05

Přes 40 let starý zločin je nový, mají tisíce spisů. Jak fungují čeští „lovci“ komunistů

Vyšetřování nepromlčitelných zločinů komunismu je mravenčí prací v archivech, která vyžaduje právní i historické znalosti. Cílem je zajistit zadostiučinění obětem režimu a jejich rodinám. Mnozí...

30. března 2025  8:48

Rusko nereaguje na americký návrh příměří, mělo by být donuceno, napsal Zelenskyj

Sledujeme online

Rusko příliš dlouho nereaguje na návrh Spojených států na bezpodmínečné příměří. K míru by mělo být donuceno reálným tlakem, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmínil rozsáhlé útoky...

30. března 2025  7:20

Získá Ukrajina jadernou pumu? Landovský nejen o tom, zda Francie ubrání Evropu

Premium

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský varuje před dopady možných zisků Moskvy na Ukrajině na světový řád. Podle něj nejsou namístě debaty o jaderném odstrašení Evropy bez účasti USA a NATO.

30. března 2025

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“

Premium

Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na...

30. března 2025

Levné zboží láká překupníky. Zájem o Lidl Outlet neochabl

Po více než deseti týdnech od otevření prvního outletu Lidl se redakce iDNES.cz znovu vydala zmapovat situaci v prodejně a jejím okolí. Zájem zákazníků neochabuje, ale dlouhé fronty už jsou spíše...

30. března 2025

Fascinující příběh ikonické stokoruny. Stala se čtvrtou nejhezčí bankovkou světa

Premium

Žena drží snop obilí, vedle stojí fešný dělník, oba hledí do dálky. Na druhé straně jsou precizně vyobrazeny Hradčany. Střední a starší ročníky pamatují, že? Ano, zelená stokoruna, nejdéle platící...

30. března 2025

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po Skotské vysočině zachytili podivný levitující objekt, kolem kterého kroužila stíhačka. Případ má...

30. března 2025

Novinka u skupin na hlídání dětí. Stát přispěje i sousedům, ale zpřísní podmínky

Premium

Sedm miliard korun si mohou rozdělit provozovatelé dětských skupin. Stát přispěje na skupiny, zřizované soukromníky i obcemi. Od května však počítá i s novou formou hlídání, takzvanými sousedskými...

30. března 2025

Už si uvědomuji, jak je věk neúprosný. Musím cvičit, říká Monika Absolonová

Po letech se dočkala nového alba, který nazvala Láska. Zpěvačka Monika Absolonová (48) si tím splnila jeden z svých snů. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala nejen o práci a své rodině.

30. března 2025