Stíhací letoun JAS-39 Gripen

Stíhací letoun JAS-39 Gripen | foto: SAAB

Britové po Nečasově intervenci poslali dokumenty ke kauze gripen

  • 51
Dokumenty popisující okolnosti podezřelého výběru stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu dorazily z velké Británie do Prahy. Své anglické kolegy o ně požádali čeští žalobci, ale do věci se musel osobně vložit i premiér Petr Nečas. V tendru, který byl nakonec zrušen, zvítězilo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.

Podle Hospodářských novin čeští státní zástupci o informace požádali už loni, úřady v Londýne ale nereagovaly. Letos v červnu proto premiér Petr Nečas intervenoval u britského ministerského předsedy  Davida Camerona.

Kauza gripenů

Smlouvu o nákupu gripenů za 60 miliard korun schválil v dubnu 2002 kabinet premiéra Miloše Zemana. Návrh však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda Vladimíra Špidly od nákupu upustila. S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Do korupční aféry mohl být zapleten rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly. V 90. letech působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems a prý se pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří o nákupu rozhodovali. Česko si nakonec  od Švédska na deset let za 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu podepsali zástupci armády v roce 2004 a gripeny nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

"Jsem rád, že se po mé intervenci věci daly do pohybu a britská strana zareagovala takto rychle. Nyní je již na českých úřadech, aby vedly nezávislé a důkladné vyšetřování," řekl Nečas novinám.

Vrchní státní zastupitelství v Praze nyní čeká na oficiální překlad materiálů a další informace z USA. Noviny upozorňují, že podklady o korupční aféře z let 1999 až 2001 přišly do Česka ve chvíli, kdy se blíží vypsání nového tendru na stíhačky. Nájem čtrnácti gripenů od švédské vlády totiž brzy skončí. Ministerstvo obrany ale na mnohamiliardový obchod nemá peníze.

O gripenech také hovoří depeše, které v září 2005 odeslal bývalý americký velvyslanec v Praze William Cabanis do Washingtonu.

"Je mnoho způsobů, jak se vyhnout regulérnímu tendru. Soutěž může být zorganizována třeba tak, že ji může vyhrát jen jediná firma. To byl také případ tendru na nadzvuková letadla v letech 2002 až 2003, ze kterého všechny firmy až na jednu vypadly," referoval velvyslanec podle serveru WikiLeaks.

Další zmínka o zakázce je ze srpna 2006. Cabanis do Washingtonu napsal vtip kolující v českém parlamentu. "Kalousek si přišel při plánování nákupu švédských gripenů na tolik peněz, že si teď může dovolit být nejpoctivější muž ve vládě," psal Cabanis.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video