Britská premiérka Theresa Mayová (17. ledna 2017) | foto: AP

Se zahájením jednání o brexitu skončí volný pohyb osob, píše britský deník

  • 552
Britská premiérka Theresa Mayová oznámí v polovině března, že zahájením jednání o brexitu ihned skončí volný pohyb osob pro nové imigranty z ostatních unijních zemí. Informaci přinesl britský list The Telegraph. Vláda chtěla brexit spustit původně do konce března, nejspíš tak ale učiní již 9. března na summitu EU v Bruselu.

Mayová má podle zveřejněných materiálů také říci, že ode dne formálního zahájení brexitu občané Evropské unie, kteří přijedou do Británie, už nebudou mít automaticky právo na trvalý pobyt v zemi. Stane se tak v rámci snižování přistěhovalectví a očekávaného zavádění nového vízového režimu a omezeného přístupu cizinců k dávkám.

Cesta k brexitu

Konzervativní premiérka podle listu The Telegraph zároveň oznámí, že imigranti, kteří z Unie přijeli na britské ostrovy před spuštěním rozluky, budou mít zaručena dosavadní práva stejnou dobu, po kterou budou tato práva zajištěna britským občanům v Unii.

Oznámením Mayová ukáže, že hodlá převzít kontrolu nad britskými hranicemi a vyjasnit situaci 3,6 milionu občanů EU, kteří žijí v Británii, řekl listu vlivný konzervativní poslanec Iain Duncan Smith.

Po aktivaci článku o zrušení členství v Unii začne dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek rozluky. Předpokládá se, že jednání nebudou snadná, spory se očekávají především v oblasti volného pohybu a v přístupu na unijní trh. Mayová již sdělila, že chce takzvaný tvrdý brexit, tedy úplné oddělení od EU, a že plánuje uzavřít nové bilaterální smlouvy.

Podle listu The Telegraph se očekává, že Mayová v březnu vyzve unijní země, aby se dosáhlo rychle dohody ohledně pohybu osob. Chce, aby tato otázka zmizela co nejdříve z vyjednávání brexitu. Podle listu se však nejspíš dostane do konfliktu s EU, která chce, aby Mayová ukončila volný pohyb osob až v roce 2019, tedy na konec vyjednávání. Britská vláda se však obává, že takové odložení by v příštích dvou letech vyvolalo nárůst imigrace do Británie z EU.

Mluvčí premiérky v reakci na zprávu sdělil, že veškeré diskuse ohledně termínů kolem občanů EU v Británii jsou jen spekulace. „Myslím, že premiérka v otázce občanů EU dala jasně najevo, že si přeje, aby to byla prioritní otázka, až začnou vyjednávání s ostatními členskými státy. Je jasné, že veškerá rozhodnutí o kontrole imigrace po odchodu z EU budou přijata v této zemi. Ale pokud jde o spekulace kolem termínů - jsou to spekulace,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí novinářům.

Návrat Poláků domů

Polská vláda předpokládá, že v důsledku odchodu Británie z Evropské unie, by se do vlasti mohlo vrátit 100 000 až 200 000 Poláků. Podle agentury Reuters to sdělilo ministerstvo rozvoje v odpovědi na interpelaci jednoho z poslanců.

„Situace kolem brexitu v kombinaci se zlepšením sociální a ekonomické situace v Polsku by mohly vést k tomu, že se někteří Poláci žijící v současné době ve Velké Británii - podle odhadu 100 000 až 200 000 - rozhodnou k návratu,“ uvedlo ministerstvo.

Podle údajů britského statistického úřadu z roku 2015 žije ve Spojeném království přibližně 916 000 Poláků. V zemi mohu zatím žít a pracovat prakticky bez omezení, stejně jako občané ostatních členských států Evropské unie. Po referendu se Poláci stali terčem celé řady nenávistných útoků (více o útocích na přistěhovalce zde).

Bývalý britský premiér Tony Blair už před časem vyzval obyvatele Británie, aby povstali proti brexitu:

17. února 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video