S Čechy nás pojí přátelství, brexitu se nebojte, říká velvyslankyně - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S Čechy nás pojí přátelství, brexitu se nebojte, říká velvyslankyně

  20:05
Velká Británie do konce března 2017 zahájí proces vystoupení z EU. Česká republika se však oslabení vztahů s touto velmocí bát nemusí, tvrdí britská velvyslankyně v Praze Jan Thompsonová. V rozhovoru pro iDNES.cz vysvětlila, že Čechy pojí s Británii přátelství už desítky let. Vyvrátila spekulace, že brexit ještě nemusí být hotovou věcí.

Britská velvyslankyně Jan Thompsonová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Británie by nejpozději do do dvou let od aktivace článku 50 měla vystoupit z EU. Jak se tím změní vztahy s ostatními členským státy včetně České republiky?
Na začátek bych chtěla říct, že Velká Británie sice opouští Evropskou unii, ale nedochází z Evropy. Jsem si jistá, že naše budoucí vztahy s EU to budou reflektovat a půjde o partnerství, které si obě strany užijí. Očekáváme, že naše spolupráce s evropskými partnery v oblastech od investic až po obranu a bezpečnost bude pokračovat. Je to jistě společný zájem nás všech. Měli bychom být v tomto pozitivní. Podle mě máme před sebou skvělou budoucnost.

Jan Thompsonová

Jan Thompsonová nastoupila na britské Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1990 po dvou letech, kdy pracovala v britské televizní stanici BBC.

Její zahraniční působení zahrnuje mise v Německu (1992 – 1994) nebo v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů v New Yorku (1997-2000). V době válečného konfliktu na Balkáně, vedla Jan oddělení odpovědné za tuto problematiku. V letech 2002 – 2005 stanula v čele týmu, který koordinoval britské práce v Afghánistánu.

Po záplavách tsunami v Asii odjela Thompsonová do Thajska, kde pomáhala Britům v postižených oblastech. Byla rovněž vyjednavačkou Velké Británie v oblasti změny klimatu. V roce 2011 však toto své působení na chvíli přerušila, aby mohla vést speciální sekci, která na ministerstvu vznikla v době konfliktu v Libyi.

Britskou velvyslankyní v České republice je od srpna 2013.

V kterých odvětvích Británie a Česko nejvíce spolupracují?
Bilaterální obchod a investice jsou zjevně klíčovým komponentem našeho partnerství. Spojené království je aktuálně čtvrtým největším trhem pro český export. Britové milují česká auta a pivo. Asi 700 britských firem operuje v České republice a vytváří zde pracovní místa. Když britský ministr zahraničí Boris Johnson v listopadu navštívil Prahu, ohromilo ho, kolik britských obchodníků je vidět v českých ulicích.

Nebo se podívejte na bezpečnostní sektor. Nedávno jsme ohlásili 71 nových projektů v rámci spolupráce britských a českých ozbrojených složek, které by měly vylepšit bojovou připravenost mezi roky 2016 až 2019. Tyto projekty obsahují výcvik, formální vzdělání a výměnné programy. Jsou založeny na stávající spolupráci. Jmenujme například působení britských vojenských poradců na české vojenské základně ve Vyškově, kteří zde pomáhají už od roku 2000.

Nesmíme opomenout ani spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. Za posledních pět let čeští a britští vědci spolupracovali na 5 300 vědeckých článcích. Takto bych mohla pokračovat ještě dlouho...

Jaké má podle vás Česká republika postavení pro vyjednávání dohod s Británii? Nejsme až na konci fronty za Německem či Francií?
Myslím si, že Čechy a Brity pojí zvláštní přátelství. Máme podobnou náturu co se týče volného obchodu, energetiky a digitální ekonomiky. Naše ozbrojené složky spolupracují velmi těsně a sloužily spolu například v Afghánistánu. Máme stejný smysl pro pragmatismus i styl humoru.

Naše přátelství má hluboké kořeny. Britové nikdy nezapomenou na české letce, kteří působili v RAF během 2. světové války. Jsme vám za to neskonale vděční. A právě to jsou důvody, proč pro nás bude prioritou vybudování nového bilaterálního partnerství s Českou republikou po tom, co opustíme Evropskou unii.

Pro Čechy v Británii je důležité, jaký status budou mít po brexitu pracovníci z ciziny. Lze jim už s předstihem zaručit, že budou moci v Británii i nadále pracovat?
Jak už řekl Boris Johnson během listopadové návštěvy Prahy, my si vysoce ceníme práce a nasazení 40 tisíc Čechů, kteří žijí ve Velké Británii. Přispívají výrazným dílem naší ekonomice. Premiérka Theresa Mayová už dala jasně najevo, že chce ochránit status občanů EU, kteří v Británii žijí. Jedinou možností, kdy by toto zřejmě neplatilo, je, pokud by na oplátku Evropská unie nechránila práva britských občanů žijících ve členských zemích.

Jaký je váš názor na to, že Británie může vyhoštěním části cizinců přijít o pracovní sílu v sektorech, kde Britové odmítají pracovat?
Jak už jsem řekla, vážíme si práce Čechů i lidí z dalších zemí EU. Naše ekonomika je bude i nadále potřebovat. Chtěla bych říct, že Británie zůstává i nadále otevřená světu byznysu. V uplynulých měsících jsme přilákali investice od velkých světových firem. Například Nissan bude vyrábět dva své nové modely aut v Británii. Nabídne sedm tisíc pracovních míst. Další investice přinesou Honda, Jaguar, Apple či Google.

Po referendu se objevily zprávy o nárůstu nenávistných útoků proti přistěhovalcům. Jaká je situace nyní a jak se vláda snaží bojovat proti takovým útokům?
Nárůstem nenávistných útoků po červnovém referendu jsme byli opravdu znepokojeni. Každý jednotlivý případ bereme velmi vážně. V naší společnosti pro něco takového není místo. Počet útoků nyní klesá a dostal se už na úroveň před referendem. To však není důvod ke spokojenosti. Britská vláda v červenci zveřejnila nový akční plán na boj proti zločinům z nenávisti.

Cílí pochopitelně na potírání takových činů, ale i na jejich ohlašování a pomoc obětem. Britové jsou pyšní na svou společnost, která je pestrá rasově, nábožensky i kulturně. Londýn podle mě je nejpestřejším městem na světě. Tolerance a boj proti extremismu je pro nás otázkou cti.

Co by se muselo stát, aby vláda do konce března nespustila článek 50?
Britská vláda jasně deklarovala, že článek 50 Lisabonské smlouvy aktivuje nejpozději do konce března 2017. Od tohoto data Británie zahájí formální vyjednávání o vystoupení z EU. Vláda věří, že na tom nic nezmění ani probíhající pře u Nejvyššího soudu (soud rozhoduje, zda musí o aktivaci článku 50 hlasovat i britský parlament, pozn.red.). Britové se v referendu vyslovili jasně. Účast byla vysoká a výsledky jasné. Vláda nyní vykoná to, co po ní občané žádají.

Cesta k brexitu

Opozice vládu kritizuje, že málo komunikuje o možných podobách brexitu. Jak by podle vás mohla Theresa Mayová zlepšit transparentnost brexitu?
Nemůžeme očekávat, že každá změna ve vyjednávání se dočká veřejného komentáře. V diplomatických kruzích jsem strávila velkou část mé kariéry a mohu vám říct, že tak prostě vyjednávání nefungují. Jistě to není způsob, jak získat nejlepší výsledky, ale vláda slíbila, že se touto problematikou bude zabývat v parlamentních rozpravách. Některé se už uskutečnily.

Jedním z hlavních témat v souvislosti s brexitem je setrvání Británie na jednotném evropském trhu. Jak důležité to pro současnou vládu je?
Chceme pro britské firmy maximální svobodu pro přístup na jednotný trh. Stejné podmínky chceme také pro evropské firmy operující v Británii. Jsem si jistá, že Česká republika chce to samé.

Jednou z podmínek setrvání na jednotném trhu je zajištění volného pohybu lidí přes hranice. Theresa Mayová tvrdí, že v otázce zpřísnění imigrační politiky neustoupí a volný pohyb neumožní. Za jakých podmínek je možné dosáhnout setrvání na jednotném trhu a zároveň přísnějších hraničních kontrol?
Problematika imigrace hrála v referendu určitě svou roli. Čistá migrace ročně přesáhla 300 tisíc lidí. Zatěžuje naši infrastrukturu a veřejné služby. Chceme, aby čistá migrace klesla na snesitelnou úroveň. Víme však, že se jedná o komplexní problém a neexistují rychlá řešení. Podívejme se na to bez obalu. Máme před sebou jednání. Něco budeme požadovat a něčeho se musíme vzdát. Mezi tím musíme pracovat na tom, aby současný systém nebyl zneužíván. Jako příklad uvedu sňatky kvůli občanství.

Samostatnou kapitolou je možné odtržení Skotska od Británie. Jak velkou ranou by pro Británii bylo a jak tomu zabránit?
V roce 2014 si Skotsko v referendu odhlasovalo, že chce zůstat součástí Velké Británie. Výsledky tohoto referenda bychom měli respektovat. Tak budeme přistupovat i k vyjednávání podmínek brexitu. Jako Spojené království. Budeme úzce spolupracovat se skotskou vládou, abychom se ujistili, že pro všechny členy Spojeného království zajistíme nejlepší možné podmínky. To znamená, že skotská vláda se bude moct vyjadřovat ze strategii našeho vyjednávání.

Jak se brexit dotkne práce velvyslanců?
Brexitem Británie vstoupí do zcela nového světa, stejně tak britská diplomacie. Přinese nám mnohé výzvy, ale také příležitosti, kterých se chceme chopit. Já bych v České republice chtěla vybudovat nové silné bilaterální partnerství, které vydrží dlouhé roky. Věřím, že je to možné. Je to ostatně v zájmu Britů i Čechů.

Zřejmě o tom nemůžete příliš mluvit, ale jaký je váš osobní názor na brexit? Schvalujete ho, nebo by podle vás bylo pro Británii výhodnější zůstat v EU?
Podívejte se na to takhle. Britové promluvili a já plně respektuji jejich rozhodnutí. Mojí prací nyní je využít příležitosti, které z tohoto rozhodnutí plynou.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Luxusní dům Katka 10 s měsíční splátkou 16.660 Kč

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk+G nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Vláda řešila slintavku a ruské agenty, sankce dopadly na novinářku a člena GRU

Přímý přenos

Vláda představí plány na vyslání vojáků na hranice, aby předešla šíření slintavky a kulhavky. Opatření v Česku proti zavlečení nákazy, která se šíří v Maďarsku a Slovensku, začala platit minulý...

2. dubna 2025,  aktualizováno  17:39

Feri čelí dalšímu stíhání za znásilnění. Kauza se týká dívky, které bylo 17 let

Bývalý poslanec Dominik Feri čelí dalšímu stíhání za znásilnění. Kauza se týká dřívějšího svědectví tehdy sedmnáctileté dívky, jejíž stížnosti proti policejnímu odložení věci loni vyhověl Ústavní...

2. dubna 2025  16:53,  aktualizováno  17:19

Putinova strategie? Pomalé tango a udržet Trumpův zájem, tvrdí experti

Vyjednávací strategie ruského vládce Vladimíra Putina je podle analytiků jasně předvídatelná. Tančit „dlouhé a pomalé tango“, zatímco se ruská invazní armáda bude snažit co nejvíce postoupit na...

2. dubna 2025  16:51

Norské odhalení. Rusem vlastněná firma vydávala falešná pojištění ruským tankerům

Norské úřady začaly prověřovat malou firmu Romarine AS. Je podezřelá, že vydala falešná pojištění desítkám stárnoucích ropných tankerů, které využívá Rusko, aby obešlo mezinárodní sankce.

2. dubna 2025  16:44

Vejce jsou luxus. Každý třetí Američan si je už nemůže dovolit, ukázala studie

Protože jsou ceny vajec ve Spojených státech stále na maximech, spotřebitelé na stav reagují po svém. Třetina Američanů přestala vejce kupovat a čeká, až dojde k jejich zlevnění, vyplývá ze studie...

2. dubna 2025  16:18

Kyberútoky sílí. Chystají se velká školení pro firmy, školy i bytová družstva

Kybernetický útok může ochromit i velkou firmu, jak ukazuje případ dánské logistické společnosti, která kvůli ataku severokorejských hackerů málem zkrachovala. Policie ve spolupráci s ČSOB a...

2. dubna 2025  16:15

Policisté zablokovali platformu s dětskou pornografií. Jednu z největších na světě

Policisté z více než 30 zemí světa odhalili a zablokovali velkou internetovou platformu na sdílení dětské pornografie. V souvislosti s tím zadrželi 79 lidí, informovaly ve středu bavorská zemská...

2. dubna 2025  16:01

VZPOMÍNKA: Zdrženlivý mistr, hrdý otec. Alois Švehlík uměl pány i kmány

Premium

V pražské pasáži na Václavském náměstí kdysi existovalo malé bistro, kterému se přezdívalo U Paní Blanky. Když sem občas zaskočil s kolegy na skleničku Alois Švehlík, přinášel s sebou směs přirozené...

2. dubna 2025

Velký bratr a tvrdá disciplína. Unikly dokumenty, jak fungují bruselští lidovci

Evropská lidová strana je dlouhodobě nejsilnější bruselskou frakcí. A nejen proto, že je nejpočetnější. Svou pozici si udržuje i díky manuálu, který drží jednotlivé europoslance v až armádní kázni....

2. dubna 2025  15:57

Sorry, Praho, doma je doma, říká Rakušan. Chce vést STAN ve středních Čechách

Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan upřednostnil své střední Čechy před Prahou, kterou také zvažoval jako místo, kde by mohl na podzim kandidovat volbách do Sněmovny....

2. dubna 2025  15:55

Na železničním přejezdu v Olomouci vykolejil vlak, dvě cestující jsou zraněné

Na železničním přejezdu v Olomouci vykolejil před polednem motorový osobní vlak, zřejmě kvůli technické závadě. Zranily se při tom dvě cestující, provoz vlaků na regionální trati byl v úseku mezi...

2. dubna 2025  12:44,  aktualizováno  15:27

Obvinění v kauze Motol zůstanou ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Pražský městský soud zamítl stížnosti proti vazbě u dvou obviněných v korupční kauze motolské nemocnice. Ve vazbě je bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, jeho exnáměstek Pavel Budinský, advokát...

2. dubna 2025  15:21