Britská premiérka Theresa Mayová podepsala v úterý žádost o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o fungování Unie. Žádost byla předána ve středu asi hodinu po poledni předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.
Tweet Donalda Tuska reagující na obdržení dopisu, který spustí dvouleté odpočítávání vystoupení Velké Británie z EU:
Příslušný článek obsahuje v pěti odstavcích nástin postupu v případě, že by se některá členská země rozhodla Unii opustit. Do vzniku smlouvy, kterou představitelé členských států podepsali před deseti lety, unijní dokumenty žádný formální mechanismus nestanovovaly.
Online reportáž |
Středou tak začíná proces příprav na dlouho očekávané jednání o odchodu země z EU. Pokud se obě strany nedohodnou na jejich prodloužení, měly by rozhovory trvat dva roky.
Brexit na časové ose22. února 2016 - Britský premiér David Cameron určuje termín referenda na 24. června 2016. 24. června 2016 - Odpůrci členství v unii těsně zvítězili. Cameron reagoval tím, že slíbil, že na podzim odstoupí. 25. června 2016 - Britové znechucení výsledkem začali podepisovat internetovou petici, žádající nové referendum. 30. června 2016 - Jeden z nejhlasitějších zastánců brexitu Boris Johnson uvedl, že se nebude ucházet o post premiéra, což bylo pro mnohé překvapení. 9. července 2016 - Vláda odmítá referendum opakovat. 13. července 2016 - Do čela vlády nastupuje Theresa Mayová, která je po Margaret Thatcherové druhou ženou v této funkci v britských dějinách. 20. července 2016 - Británie informovala EU, že se vzdává svého plánovaného předsednictví EU ve druhé polovině roku 2017. 17. ledna 2017 - Mayová prohlásila, že chce úplně oddělení od EU, tedy takzvaný tvrdý brexit. 16. března 2017 - Britská královna Alžběta II. podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy. |
Předseda Evropské rady Donald Tusk už minulý týden oznámil, že do 48 hodin od oznámení Londýna o záměru opustit EU předloží zbylým členům bloku návrh politických vodítek pro vyjednávání s Británií. Šéfové států a vlád by je měli potvrdit na mimořádném summitu, který Tusk svolal na 29. dubna.
Na základě schválených politických vodítek vypracuje Evropská komise doporučení k jednání s Brity. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země a tím rozhodnou o začátku rozhovorů.
Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem, který by rád rozhovory o odchodu Británie z EU ukončil do října 2018, aby tak oběma stranám umožnil dohodu ratifikovat.
Britská vláda bude muset kromě Bruselu během následujících měsíců intenzivně jednat také s Edinburghem a Belfastem. Obyvatelé Skotska a Severního Irska se v loňském červnovém referendu vyslovili většinou proti odchodu Británie z EU. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová už kvůli nesouhlasu s brexitem ohlásila další lidové hlasování o nezávislosti.
V Severním Irsku panují obavy, že by brexit mohl znamenat obnovení kontrol na hranicích s Irskem. To by podle mnohým mohlo ohrozit křehký mír na severu ostrova, jenž zavládl po desetiletích sektářského násilí (více zde).