Ahmad Kaddáf ad-Dam při rozhovoru pro agenturu Reuters ve svém bytě v Káhiře.

Ahmad Kaddáf ad-Dam při rozhovoru pro agenturu Reuters ve svém bytě v Káhiře. | foto: Reuters

Do dvou měsíců opět ovládneme Libyi, věří Kaddáfího bratranec

  • 118
Bratranec svrženého diktátora Muammara Kaddáfího věří, že představitelé bývalého režimu se do dvou měsíců vrátí v Libyi k moci. Ahmad Kaddáf ad-Dam v rozhovoru pro list The Times tvrdí, že může ukončit chaos, který zemi v současnosti panuje.

Dvaašedesátiletý Ahmad Kaddáf ad-Dam stál dekády v čele libyjské diplomacie. Podle něj Kaddáfího příznivci, kteří z Libye po pádu režimu uprchli, plánují návrat. Mnoho z nich je v kontaktu se současným parlamentem, který se sice může těšit z podpory ze strany OSN, severoafrickou zemí však zmítají šarvátky mezi znepřátelenými milicemi.

Vdova po Kaddáfím a jeho děti, kteří nyní žijí v Ománu, se také chtějí vrátit zpět do vlasti. „Jsme optimisté, mír se v Libyi stane skutečností během pár měsíců a my se vrátíme,“ řekl ad-Dam listu The Times. Po revoluci odešel do sousedního Egypta, kde nyní žije v luxusním domě.

Vývoj v Libyi

V březnu loňského roku ho tehdejší egyptský prezident Muhammad Mursí dal zatknout a vsadit do žaláře. Sliboval, že ho vydá do Libye, kde měl čelit obžalobě za trestné činy proti státu.

Jenže k moci se dostali egyptští generálové a ti ho propustili. Staženy byly i sankce Evropské unie, takže nyní může svobodně cestovat. V roce 2011 EU tvrdila, že bratranec svrženého diktátora řídil elitní vojenskou jednotku, která chránila Muammara Kaddáfího a měl klíčovou roli v tajné službě a byl přímo zapojen do terorismu.

Kaddáfí by ve volbách získal 70 procent

„Dialog už nadále není o Kaddáfím či o revoluci, je o vyvedení Libye z tohoto bordelu,“ řekl ad-Dam. Volá po národním usmíření, které by se podle něj mohlo inspirovat vývojem v Libanonu, kde OSN po vleklé válce pomáhala svést znepřátelené strany k jednacímu stolu a uzavřít poválečné dohody.

Mezinárodní pokusy ukončit konflikt v Libyi zatím neuspěly, přesto si Kaddáfího bratranec věří. Tvrdí, že je v kontaktu se všemi stranami a vládní úřady podle něj usilují o podporu desetitisíců Libyjců, kteří podporovali Kaddáfího a po revoluci prchli ze země. „Jsme většina,“ myslí si.

Doufá, že brzy se změní zákony, které z politického života vylučují všechny, kteří měli co do činění s minulým režimem. „Pokud by byly volby dnes, Kaddáfí by získal sedmdesát procent hlasů. On zde není, ale jeho příznivci mají většinu. Jsme nejsilnějším hlasem,“ věří si.

Ví, že návrat starých časů už není možný. „Každý systém má své chyby, nejsme andělé, ale naše chyby nelze porovnávat s tím, co se děje nyní. Nepodílel jsem na tomto ničení, na tom, co se v Libyi děje v současnosti. Proto nyní nabízím svou ruku pro mír všem Libyjcům,“ tvrdí.

Rozpadající se Libye

Mezinárodně uznávaná vláda ztratila kontrolu nad hlavním městem v létě, kdy město ovládly islamistické milice Úsvit Libye. Politici se tak přesunuli na východ země do více než tisíc kilometrů vzdáleného Tobrúku, kde jednají v rozpadajícím se hotelu. 

V druhém největším městě Benghází vládní jednotky svádí tuhé boje s islamistickými bojovníky. Město se snaží získat pod kontrolu bývalý Kaddáfího generál Chalífa Haftar, který je podporován tobrúckou vládou. V současné době je město zcela ochromeno, ve školách se nevyučuje, ulice blokují ozbrojení civilisté.

Tvrdé boje propukly v pondělí u přístavu, kde armáda nasadila proti islamistům i tanky a letadla. Armáda předtím vyzvala obyvatele přístavní oblasti a blízkou obchodní oblast, aby se evakuovali, píše al-Džazíra.

Podle agentury AP odvolávající se na lékaře a velitele vzbouřenců si boje v okolí Tripolisu a v Benghází v posledních třech týdnech vyžádaly 400 životů.

Na východě země též rostou nepokoje. Navíc minulý týden řada islamistů přísahala věrnost teroristické skupině Islámský stát, která ovládá část území v Sýrii a Iráku. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video