Šetříte na léčbě roztroušené sklerózy, vyčítá státu přední neuroložka - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šetříte na léčbě roztroušené sklerózy, vyčítá státu přední neuroložka

  20:59
V Česku je nejméně tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou, pro které by byla vhodná biologická léčba. Kvůli systému úhrad se k ní ale nedostanou. Tvrdí to přední neuroložka Eva Havrdová. Podle ní chybějící léčba urychluje invaliditu pacientů.

Vedoucí MS Centra Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Eva Havrdová (17. prosince 2009) | foto: Profimedia.cz

„Máme zkušenost, že pacienti, kteří mají jednu ataku nemoci za rok, se k biologické léčbě nedostanou. Hrazená léčba je jen pro ty, kteří mají dva a více záchvatů za rok,“ řekla iDNES.cz Eva Havrdová, která vede centrum léčby roztroušené sklerózy ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) a je členkou výboru České neurologické společnosti.

„Kritéria české úhradové vyhlášky považuji za diskriminační, protože v západní Evropě je už jedna ataka dostatečný argument pro přiznání léčby,“ dodala neuroložka.

Jen v centru při VFN je zhruba 400 pacientů, pro které by biologická léčba byla vhodná, ale pojišťovny by ji nyní neproplatily, uvedla neuroložka. V celém Česku je to podle jeden až dva tisíce nemocných, jimž stát odmítá moderní lék proplatit. Je to teoretický propočet, který Havrdová opírá o data z Německa.

Roztroušená skleróza

Je to závažné neurologické onemocnění. Při záchvatech vede nejprve k dočasné ztrátě hybnosti rukou, nohou či ztrátě zraku. Bez léčby končí do 15 let od jejího vypuknutí pro polovinu pacientů invaliditou.

Postihuje zejména mladé lidi mezi 20. a 30. rokem života. Nyní je tato nemoc nevyléčitelná, ale lze zpomalit její průběh.

Zdravotničtí statistici uvádějí, že v Česku má roztroušenou sklerózu víc než 26 tisíc lidí. Podle nadace Impuls, která založila registr lidí s roztroušenou sklerózou (více o něm čtěte zde), ale není číslo pravdivé a nemocných je zhruba 17 tisíc.

Podle ní je přitom rychlost léčby zásadní. „S biologickou léčbou oddalujeme invaliditu o čtyři až dvanáct let,“ podotkla lékařka.

Důvodem jsou peníze

Potíže s proplácením biologické léčby nejsou v Česku novinkou. Problém trvá už léta a v minulosti na něj Havrdová i pacienti opakovaně poukazovali (příběh 33leté Jany čtěte zde, zde si přečtěte příběh Víta Posla - oba se po urgencích k biologické léčbě nakonec dostali).

I přes dřívější ujišťování pojišťoven a úřadů však podle lékařky potíže s proplácením přetrvávají. „Jediný důvod, proč se toto děje, jsou peníze,“ dodala Havrdová. Podle ní biologická léčba může vyjít měsíčně na 18 tisíc korun. Pokud pacient nemá tuto léčbu, dostává například léky na potlačení imunity za stokoruny. Záchvaty nemoci lékaři léčili také levnějšími kortikoidy. Podle Havrdové se ovšem takové léky, které tvoří korunové položky, už nyní nemají nemocným dávat vůbec. Umělé hormony totiž mají řadu nežádoucích účinků.

Ministerstvo zdravotnictví se proti slovům Havrdové ohradilo. „Úhrady na centrovou léčbu, kam mimo jiné spadá i léčba roztroušené sklerózy, rostou každý rok o miliardu korun,“ sdělila mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Podle ní samotná vyhláška žádná indikační omezení neuvádí. „Naopak, v nařízení vlády o místní a časové dostupnosti je uvedeno, že zahájení biologické léčby roztroušené sklerózy u pacienta, který je k ní indikován, musí proběhnout do čtyř týdnů,“ připomněla Čechová (více o nařízení vlády čtěte zde).

Havrdová ovšem podotýká, že lékaři u části pacientů léčbu vůbec nepředepisují, protože ví, že by ji nikdo neuhradil.

Neurologové nedodali žádné odborné podklady, míní SÚKL

Kritéria, která říkají, kdy je biologickou léčbu možné uhradit, vytváří Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten má povinnost úhrady revidovat každé tři měsíce.

„Pokaždé, když SÚKL otevře úhrady, vždy připomínkujeme, že je to špatně. Ale protože odborná společnost není účastníkem řízení k úhradám, nikdo se nás na nic ptá. Vůbec nejsme připuštěni k tomuto jednání,“ kritizuje instituci Havrdová.

Mluvčí SÚKL Lucie Šustková však její slova odmítá. „Do průběhu každého správního řízení mohou vstupovat aktivně i odborné společnosti lékařů specialistů, kteří svými podáními mohou výrazně ovlivnit výsledek správního řízení o stanovení nebo změně výše a podmínek úhrady,“ podotkla. Podle ní SÚKL musí vždy připomínky vypořádat a pokud na ně nepřistoupí, tak svůj krok musí zdůvodnit.

Mluvčí sdělila, že nyní probíhá hloubková revize některých biologických léků na roztroušenou sklerózu. K ní SÚKL dostal připomínky České neurologické společnosti. Podle Šustkové lékaři kromě snížení počtu atak chtějí třeba i snížení počtu pacientů, kterým byla léčba ukončena, protože měla být neefektivní. „Tyto požadavky však odborná společnost nepodpořila žádnými odbornými podklady, ze kterých by jednoznačně vyplýval klinický benefit pro pacienty oproti současnému stavu, například klinickými studiemi nebo aktuálními klinickými daty,“ upozornila Šustková.

Biologická léčba

Nazývá se též cílenou léčbou, protože využívá v boji s nemocí obranyschopnosti organismu. Lék dokáže rozpoznat pochody v nemocných buňkách a díky tomu působí jen na ně.

Právě data SÚKL vyžaduje. „Kritéria pro zahájení, přehodnocení a ukončení léčby jsou doplňována s ohledem na závěry klinických studií nebo doporučení odborných společností tak, aby léčba byla hrazena pro skupiny pacientů, kteří na ni nejlépe odpovídají a mají z léčby nejvyšší benefit, a zároveň aby byly prostředky veřejného zdravotního pojištění efektivně vynakládány,“ dodala mluvčí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uvedla, že letos na léčbu roztroušené sklerózy vydá 1,2 miliardy korun. „V roce 2013 i 2014 VZP hradila a hradí biologickou léčbu výrazně nad rámec úhradové vyhlášky,“ sdělil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Podle něj všem klientům, kterým léčba byla předepsaná, pojišťovna lék proplácí. Indikace léčby však musí být v souladu s platnými pravidly, říká Tichý.

Kvůli potížím s léčbou pacienti založili registr

Na kritiku kolem financování léčby upozornil Nadační fond Impuls, který založil registr nemocných. Nyní v něm má data od pěti tisíc nemocných. Z nich vyplývá, že víc než 60 procent pacientů dlouhodobě léčených pomocí biologické léčby může stále pracovat. V invalidním důchodu je 33 procent pacientů.

Jedním z cílů registru je vytvořit tlak na pojišťovny, aby léčbu proplácely. Například VZP ovšem na rozdíl od autorů registru tvrdí, že tato data nemá k dispozici a nemůže je tedy ověřit s daty vlastními. „Na základě takového srovnání by pak bylo možné říci, jak jsou data v neoficiálním registru relevantní, nebo nakolik se míjejí s realitou,“ tvrdí Tichý.

Biologická léčba se kromě roztroušené sklerózy používá také u pacientů s rakovinou či autoimunitními chorobami, mezi které patří třeba revmatoidní atritida, lupénka, Bechtěrovova nemoc či Crohnova choroba.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Pozor, jsi unavený! Chytré triko z liberecké univerzity probudí klimbajícího řidiče

Triko se senzory z liberecké univerzity probudí usínajícího šoféra. Podle vědců je spolehlivější než systémy zabudované v autech. Smart triko by mohli oblékat řidiči maximálně za tři roky. A nejen...

14. dubna 2025  18:11

Zločin z pohnutí mysli. Vrah z tramvaje číslo 17 naletěl tiskovce 1. oddělení

Premium

Vražda bez logického motivu a stopy, která byla spojována i s postavou taxivraha, se dlouhé dva roky nedočkala objasnění. K překvapení kriminalistů z 1. oddělení se přišel vrah udat sám.

14. dubna 2025

Na škole v Příbrami vyhrožoval žák. Policie ho zadržela a budovu evakuovala

Žák v jedné z příbramských základních škol dnes odpoledne podle oznámení vyhrožoval svému okolí v budově. Policisté chlapce zadrželi a školu evakuovali. Na místě nebyl nikdo zraněn.

14. dubna 2025  17:15,  aktualizováno  17:26

Odsuzuji zabíjení, ale nemám dost informací, řekl Fico k ruskému útoku na Sumy

Odsuzuji veškeré zabíjení, ale o útoku na Sumy nemám dost informací, uvedl v pondělí slovenský premiér Robert Fico. Ruský útok na ukrajinské město s desítkami obětí na životech o den dříve odsoudil...

14. dubna 2025  17:21

Ticho v éteru. Gripeny zasahovaly kvůli mlčícímu boeingu nad Českem

České gripeny v sobotu zasahovaly kvůli nekomunikujícímu Boeingu 737 mířícímu z Kréty do Dánska. Civilní i vojenské řízení letového provozu se letounu marně pokoušelo dovolat, proto byl vyhlášen...

14. dubna 2025  17:19

Socialistický realismus, Gottwald i lokomotiva. Liberty začala nabízet umělecká díla

Masivní busty Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého, ale i jemné kresby tváří účastníků dávné stavby mládeže insolvenční správce Liberty Ostrava nabízí v aukci, jejíž předprodejní výstava dnes...

14. dubna 2025  17:01

Kyjev využívá civilisty jako živý štít, tvrdí Rusko po zabití tří desítek lidí v Sumách

Sledujeme online

Kyjev využívá civilisty jako živý štít, prohlásilo v pondělí ruské ministerstvo obrany a tvrdilo, že Ukrajina rozmisťuje vojenské objekty a pořádá akce s účastí armády v centru obydleného města....

14. dubna 2025  14:25,  aktualizováno  16:51

Sdílené elektrokoloběžky v Praze mají skončit, nová regulace s nimi nepočítá

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka...

14. dubna 2025  13:06,  aktualizováno  16:41

Napětí roste. Alžírsko chce vyhostit francouzské diplomaty, Paříž hrozí odvetou

Alžírsko pohrozilo vyhoštěním dvanácti francouzským diplomatům. Do dvou dnů se musí vrátit do vlasti. V reakci na to Francie varovala před odvetnými kroky. Konflikt je reakcí na páteční zadržení tří...

14. dubna 2025  16:38

Zemřela „babka lyžařka“. Jarmila Bursová byla tváří Troškových komedií Babovřesky

V 96 letech zemřela Jarmila Bursová. Proslavila jako „babka lyžařka“ v trojici komedií Zdeňka Trošky Babovřesky. Podle vyjádření rodiny pro Blesk.cz odešla poklidně ve spánku.

14. dubna 2025  16:33

Akciové trhy ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské i americké akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým...

14. dubna 2025  10:51,  aktualizováno  16:30

Obrněnce proti migrantům. Trumpovi tah s armádou vychází, nasadil i helikoptéry

Na hranicích Spojených států a Mexika přituhuje. Donald Trump splnil své předvolební sliby, do migračně kritického regionu poslal armádu a výsledky už se dostavují, počet ilegálních přechodů z jihu...

14. dubna 2025  16:15