Incident se odehrál ve tři hodiny ráno ve městě Sesto San Giovanni poblíž lombardské metropole Milán. Dva policisté požádali podezřelého muže o doklady, ten je však za křiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký!) napadl. Jednoho ze strážníku zranil.
Při pokusu o útěk Amriho druhý policista zastřelil. Hrdinou se stal devětadvacetiletý Luca Scata, který je u policie nováčkem. Podle italského tisku odpovídají otisky prstů muže zastřeleného poblíž Milána otiskům hledaného Amriho. Policisté nyní prověřují, jestli měl Amri v okolí Milána kontakty na islamisty. Amriho rodina v Tunisku podle tamních médií žádá o objasnění okolností jeho smrti a o vydání těla.
Informaci o smrti Amriho potvrdil dopoledne na tiskové konferenci italský ministr vnitra Marco Minniti. „Není pochyb, že zastřeleným je Anis Amri,“ prohlásil. Poděkoval zasahujícím policistům. „Byl to nejhledanější muž v Evropě. My jsme ho dokázali identifikovat a neutralizovat. Znamená to, že naše bezpečnostní složky pracují skvěle,“ sdělil. Zvláštní slova uznání měl pro postřeleného strážníka Christiana Movia i jeho kolegu.
Online reportáž |
Odpoledne i teroristická organizace Islámský stát prostřednictvím agentury Amak oznámila, že mužem zastřeleným v Itálii je pachatel berlínského atentátu. Amak zveřejnila také video, na kterém Amri přísahá věrnost vůdci džihádistů Abú Bakr al-Bagdádímu. Na zhruba tříminutovém záznamu Amri také vyzval k dalším útokům v Evropě, což má podle něj být odplata za křižácké bombardování muslimů.
Do Itálie se Amri dostal z Německa vlakem přes Francii. Podle šéfa italského protiteroristického útvaru Alberta Nobiliho vyšetřovatelé našli v batohu Amriho jízdenku na vlak. Do italského Turína dorazil z Chambéry v jihovýchodní Francii. Pak nasedl na vlak do Milána. Z hlavního milánského nádraží pak vyrazil do Sesto San Giovanni.
Tunisan do Německa v roce 2015 přišel právě z Itálie, kde pobýval od roku 2012. Podle italských sdělovacích prostředků tam byl rovněž ve vězení.
Německá média ještě v pátek ráno informovala, že Amri pravděpodobně po útoku zůstal v Berlíně. Dánská policie také informovala, že muž odpovídající popisu Tunisana byl spatřen ve městě Aalborg na severu země.
Němečtí policisté jsou podle posledních reakcí překvapeni z toho, že se Amri dostal až do Itálie. „Byli jsme všichni překvapeni, protože jsme vycházeli z toho, že se ještě nachází v Německu,“ citoval Tagesspiegel jednoho z vyšetřovatelů. Média v Německu v pátek informují i o tom, že německé úřady v září a říjnu údajně od marocké strany dostaly varování, že Amri chystá útok.
Kvůli pondělnímu útoku zavádí německá policie přísnější opatření i ve vánoční dopravě. Na letištích a nádražích posiluje ostrahu. Policisté se ve zvýšené míře zaměří také na 30kilometrové pásmo u německých hranic.
Tunisan před časem zveřejnil krátké video na sociálních sítích:
Německý ministr vnitra Thomas de Maizière na tiskové konferenci poděkoval italským i německým policistům. „Děkuji všem, kteří se účastnili této operace,“ prohlásil. Úspěšné pátrání podle něj není koncem celého vyšetřování. Nyní se musí odkrýt pozadí celého útoku. Německu i nadále hrozí nebezpečí, míní de Maizière.
Angela Merkelová na tiskové konferenci uvedla, že mezi obětmi pondělního útoku je také italská občanka. Dodala, že vláda se zamyslí nad úpravou zákonů a postupů, které by v budoucnu zamezily podobným útoků. Je v kontaktu se zástupci Tuniska, obě země budou spolupracovat na navracení těch Tunisanů, kteří nemají nárok na azyl v Německu.
Smrtí Amriho vyšetřování německé a italské policie nekončí, protože je možné, že muž podezřelý z pondělního útoku na berlínský vánoční trh měl komplice. Další část vyšetřování německých úřadů se podle listu Bild zaměří také dovnitř policie, a sice kvůli tomu, že během vyšetřování unikaly informace do médií.
Češka mezi mrtvými
Kamion vjel do davu na vánočním trhu u Pamětního kostela císaře Viléma v pondělí večer. Vůz davem ujel 50 až 80 metrů, než zastavil. Cestou zdemoloval několik stánků a porazil velký vánoční strom. Při tragédii zahynulo dvanáct lidí, zraněných bylo 48 (více zde).
Mezi obětmi je také Češka Naďa Čižmárová (více čtěte zde). Česká ambasáda v Berlíně obdržela informaci o jejím úmrtí ve čtvrtek večer od německého ministerstva zahraničních věcí.
Českou ambasádu kontaktoval manžel ženy s tím, že pátrá po své manželce, která mohla být v době útoku na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí. Manžel poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA. Oba manželé žili dlouhodobě v Německu, žena od roku 2014 pracovala v Berlíně v logistické firmě (více zde).