Česká ambasáda v Berlíně obdržela informaci o úmrtí české občanky Nadi Čižmár ve čtvrtek večer od německého ministerstva zahraničních věcí. Smutnou zprávu předal osobně její rodině český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský.
Českou ambasádu kontaktoval manžel ženy s tím, že pátrá po své manželce, která mohla být v době útoku na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí. Manžel poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA. Po třech dnech nejistoty se neblahé tušení bohužel potvrdilo. Oba manželé žili dlouhodobě v Německu, žena od roku 2014 pracovala v Berlíně v logistické firmě.
Online reportáž |
„Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé,“ řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Na pátek svolal tiskovou konferenci, kde k případu řekne více.
Český premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil rodině hlubokou soustrast a solidaritu. „Snad mohu promluvit za všechny naše spoluobčany: V této těžké chvíli nejsou sami, jsme v duchu všichni s nimi, myslíme na ně, mají naši plnou podporu,“ uvedl Sobotka.
Kamion vjel do davu na vánočním trhu u Pamětního kostela císaře Viléma v pondělí večer. Vůz davem ujel 50 až 80 metrů, než zastavil. Cestou zdemoloval několik stánků a porazil velký vánoční strom. Při tragédii zahynulo dvanáct lidí, zraněných bylo 48 (více zde). Mezi oběťmi je kromě české občanky také jedna Izraelka a jedna Italka.
Německá policie pátrá v souvislosti s útokem po podezřelém Tunisanovi, jehož stopy DNA a osobní dokumenty našla v kabině. Anis Amri údajně osm hodin po útoku navštívil mešitu, kde působí spolek Fussilet 33, který je podle zpráv tajných služeb centrem islamistů.
Policie tam zasahovala už loni v reakci na informace, že spolek vybírá peníze na činnost teroristického hnutí Islámský stát a že se tam také rekrutují bojovníci. Německá policie sledovala nejen mešitu, ale i samotného Amriho. Berlínská prokuratura však jeho sledování v září zastavila, protože neměla dostatek důkazů, že představuje nebezpečí, informovala německá stanice RBB (více zde).