Distribuce chleba mezi lidi evakuované z východního Aleppa do měst ovládaných povstalci

Distribuce chleba mezi lidi evakuované z východního Aleppa do měst ovládaných povstalci | foto: AP

Evakuace Aleppa skončí do dvou dnů, slíbil Lavrov po jednání s Turky

  • 27
Odchod Bašára Asada z čela Sýrie není prioritou. Na jednání v Moskvě se na tom podle ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova shodlo Rusko, Írán a Turecko. Syrská vláda dala OSN povolení vyslat do Aleppa dvacet pozorovatelů.

Rusko, Írán a Turecko se chtějí stát garanty jednání mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí, uvedl Lavrov po jednání se svým tureckým a íránským protějškem. „Formát této trojky je dnes nejefektivnější, praktickými činy dokazuje svou potřebnost,“ uvedl ruský ministr po ukončení rozhovorů.

Válka v Sýrii

Lavrov vyjádřil naději, že evakuace obyvatel východního Aleppa „je otázkou jednoho nebo dvou dnů“. Rusko, Írán a Turecko se shodně domnívají, že vojenské řešení syrská krize nemá, dodal dále. Potvrdili to podle něj ve společném prohlášení i všichni tři ministři, podle nichž „řešení krize v Sýrii může být jen politické“.

Rusko, Írán a Turecko se podle Lavrova shodují v názoru, že v Sýrii je zapotřebí bojovat proti terorismu, nikoli za změnu režimu. Prohlášení z třístranné schůzky podle agentury TASS obsahuje závazky každé ze tří stran, jak pomoci k urovnání krize. Signatáři potvrzují odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané an-Nusra. Budou přitom prý rozlišovat mezi teroristy a ozbrojenou syrskou opozicí.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci prezidenta Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité části Aleppa. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku. Turecký prezident Erdogan dokonce na konci listopadu prohlásil, že Turecko zahájilo vojenskou operaci v Sýrii, aby „ukončilo vládu tyrana Asada“.

Evakuace šíitských vesnic pokračuje

Syrská armáda v úterý ráno oznámila, že během dne vstoupí do poslední povstalecké enklávy ve východním Aleppu. Vyzvala rebely, kteří tam ještě jsou, aby rychle odjeli. Z města bylo podle tureckého ministra zahraničí odvezeno už 37 500 lidí.

Syrská vláda v úterý dala OSN povolení vyslat do Aleppa dvacet pozorovatelů, kteří dohlédnou na evakuaci povstaleckých čtvrtí. „Velikost mezinárodního sboru v Aleppu se tak téměř ztrojnásobí,“ uvedl mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke.

„Jejich úkolem je monitorování a pozorování evakuace. OSN nemá zajištěn nezávislý přístup do autobusů, takže do nich nemůžeme vstupovat a nemůžeme k lidem. Nezbavili jsme se tak obav o jejich bezpečí,“ dodal Laerke.

Agentura Reuters uvádí, že z šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlíb, které obléhají sunnitští povstalci, bylo dosud evakuováno 750 lidí. V úterý ráno sem mířilo 20 autobusů, uvedl Laerke. Otevření únikových koridorů pro obyvatele východního Aleppa syrský režim podmiňoval právě evakuací šíitských vesnic.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že z Aleppa bylo dosud odvezeno patnáct tisíc lidí, mezi nimiž bylo pět tisíc bojovníků opozice. Ankara, která pomáhala dojednat příměří, v pondělí oznámila, že evakuováno bylo na dvacet tisíc lidí.

OSN původně předpokládala, že zájem odejít bude mít až čtyřicet tisíc lidí. Kolik jich na evakuaci ještě čeká, není podle AP jasné.

V Moskvě mají o Aleppu mluvit ministři zahraničí Turecka, Ruska a Íránu. Zahraniční tiskové agentury nevylučují, že syrské téma zastíní pondělní atentát na ruského velvyslance v Ankaře. Útočník při něm volal „nezapomeňte na Aleppo, nezapomeňte na Sýrii“. Bojů v Sýrii se účastní jak Rusko, tak i Turecko.

MAPA: města Aleppo a Idlíb

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video