Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Erdogan sní o Velkém Turecku, chce ukousnout kus Sýrie a Iráku

  19:40
Syrská i irácká vláda se snaží udržet Turky dál od klíčových měst. Bagdád odmítá jejich pomoc v bitvě o Mosul, Damašek je varuje před postupem k Aleppu. Recep Tayyip Erdogan totiž nedávno oprášil starý dokument, v němž se poražení Osmané neúspěšně hlásili o vládu nad ztracenými městy. Po 90 letech se mu otevírá možnost, jak sen splnit.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a mapa území, jak ho v roce 1920...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a mapa území, jak ho v roce 1920 požadovala osmanská Národní přísaha. Hranice by procházela Aleppem. | foto: Reuters / Ulas.arda, CC-BY-SA 4.0 / koláž iDNES.cz

„Vím, že se Turci chtějí podílet. My jim děkujeme, ale Iráčané to zvládnou sami,“ prohlásil před několika dny irácký premiér Hajdar Abádí. Řeč byla o blížící se bitvě o Mosul. Tedy o masivní akci, kde slovo „sami“ ve skutečnosti obnáší i tisíce kurdských pešmergů, jezídy, kmenové válečníky, ale také letectvo a mariňáky z USA (více o bitvě u Mosulu čtěte zde).

Zdálo by se, že Bagdád, jehož armáda před dvěma lety z Mosulu před džihádisty utekla, hledá spojence pro finální úder všude, kde to jde. O pomoc šesté největší armády světa, která patří členskému státu NATO a do Mosulu to má od hranic domovské země pouhých 100 kilometrů, však nestojí.

Bitva o Mosul

Podobně nechtěným hráčem je Turecko v sousední Sýrii. Jeho nálety tam často neničí pozice hnutí Islámský stát, ale spíše příhraniční tábory Kurdů. Turecko zároveň nelze považovat za spojence režimu Bašára Asada.

Vládní síly vidí v Turecku vážnou hrozbu, o čemž svědčí středeční incident u Dábiku. Vládní vrtulník tam podle Ankary shodil barelové bomby na rebely podporované Tureckem (psali jsme zde).

„Nedovolíme nikomu, aby zneužíval boj proti Islámskému státu k postupu a pokusu přiblížit se k obranným spojeneckým silám,“ uvedli Asadovi spojenci v prohlášení, které útok doprovázelo. Turky v něm varovali, aby okamžitě přestali postupovat směrem ke kdysi dvoumilionovému Aleppu.

Damašek i Bagdád se zjevně obávají, že Turecku nejde jen o rozprášení Islámského státu, ukončení konfliktů a nastolení míru na Blízkém východě. Nedávná slova prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana naznačují, že hlava státu by severní část dnešního Iráku a Sýrie včetně obou klíčových měst, o něž se aktuálně bojuje, ráda jednou viděla ve své moci.

Erdogan chce překonat Atatürka

„V Mosulu leží naše historie. Jestli si to pánové přejí, dejme jim přečíst naši Národní přísahu, ať pochopí, co pro nás to místo znamená,“ prohlásil v pondělí Erdogan na mezinárodním právnickém kongresu v Istanbulu.

Projev, který zaznamenali reportéři serveru Kurdistan24, odkazoval na pozapomenutý dokument z roku 1920. Osmané - čerstvě poražení v první světové válce - tehdy v parlamentu přijali dokument, podle nějž jsou „připraveni bojovat“ za oblasti, které z jejich područí vytrhly evropské armády.

Stoletá mapa je na kusy, válka mění hranice

Mapa Blízkého východu podle Sykes-Picotovy smlouvy. Modré území mělo připadnout...

V květnu uplynulo sto let od podepsání takzvané Sykes-Picotovy dohody.

Britové a Francouzi si v ní tajně rozdělili Osmanskou říši a předurčili tak hranice dnešní Sýrie a Iráku.

Ty se však dnes pomalu přepisují. O změnu usiluje Islámský stát i Kurdové (čtěte zde).

Šlo hlavně o pobřeží Egejského moře, ale také o severní část dnešního Iráku a Sýrie - úrodnou oblast kolem řek Tigris a Eufrat s bohatými zásobami ropy, kterou si mezi sebe po válce dělili Francouzi a Britové.

V duchu Národní přísahy se neslo povstání tureckých nacionalistů pod vedením Mustafy Kemala Atatürka. Jeho vojska vytlačila Řeky z Izmiru a ovládla pobřeží Marmarského moře, kde si Evropané přáli vytvořit demilitarizované pásmo pod britskou správou.

Dnešní hranice Turecka pak na základě Atatürkových úspěchů vytyčila smlouva z Laussane, která v červenci 1923 potvrdila vládu Turků nad celou Anatolií a částí balkánské Thrákie.

Na odtržení Mosulu a Aleppa však dohoda nic nezměnila. Po více než 90 letech je turecký prezident přesvědčený, že nastal čas Atatürka překonat a hranice opět překreslit. Vzestup teroristů z Islámského státu, kvůli němuž Damašek i Bagdád nad severní částí svého území ztratily kontrolu, mu k tomu nabízí takřka dokonalou příležitost.

Televizní mapa už města přiřkla Turkům

Podle experta na Blízký východ Nicka Danfortha, jehož analýzu v neděli přinesl magazín Foreign Policy, se nedá předpokládat, že by Ankara v nejbližší době území sousedních států skutečně anektovala.

Ve svých občanech však už turecká vláda začíná pomalu probouzet myšlenky na to, že na kdysi dvoumilionové metropole Mosul a Aleppo, osmisettisícový Kirkúk a značnou část syrského i iráckého Kurdistánu má historický nárok.

Například ve vysílání turecké televize ATV se před několika dny objevila mapa, která zmíněná města zobrazuje jako odvěkou součást Turecka. Média věrná Erdoganovu režimu se mezitím ve svých komentářích předhánějí ve vysvětlování, proč by měly obě vlády oblast předat tureckým sousedům.

24.října 2016 v 00:17, příspěvek archivován: 26.října 2016 v 15:12

قناة Atv التركية تعتبر الموصل وكركوك وحلب مدن تركية. احلم يا لص يا ايردوغان الاخونجي https://t.co/d6QXDzl6Gb

„Mosul, Aleppo a sever obou zemí už nikdy nebudou pod kontrolou Iráku a Sýrie. Existují plány, jak Turecko udržet od těchto regionů dál. (Kurdské milice) PKK, PYD a Islámský stát jsou součástí tohoto plánu. Celá hra je zaměřená proti Turecku a později uvidíme, že dospěje k vyhlášení války,“ píše například islámský konzervativní list Yeni Şafak.

Deník blízký Erdoganovým myšlenkám, který byl před časem usvědčen z podvodného přepisování rozhovoru se slavným americkým filozofem Noamem Chomskym, dochází k jednoznačnému závěru: „Mosul a Aleppo by měly být předány Turecku. Turecko je jedinou zemí, která stojí proti všem teroristickým organizacím zároveň.“

„Zval snad Saddám Američany do Iráku?“

Turci měli k Mosulu vždy blízko - historicky i geograficky. Pouhých 20 kilometrů na severovýchod od města mají od loňska stálou vojenskou základnu Bašika. Se severním Irákem a Sýrií navíc už od dvacátých let sdílejí i jeden palčivý problém.

Jeho jméno zní Kurdistán. Kdysi jednolité území v rámci Osmanské říše, které smlouva z Lausanne nechala - bez jediné zmínky v textu dohody - roztříštěné mezi třemi suverénními státy.

Turecká armáda na jednu stranu v Bašice cvičí kurdské bojovníky, na druhé straně zpoza hranic ostřeluje kurdské separatisty z táborů PKK - hnutí, které Turecko i západní země po řadě útoků považují za teroristy.

Boj s islamisty

Zejména kvůli nim byli turečtí vojáci v sousedních zemích prakticky vždy - Ankara to zdůvodňovala obavami o národní bezpečnost, Bagdád příliš neodporoval.

Ochota hostit Turky na svém území a spolupracovat s nimi v bitvách teď kvůli Erdoganovým ambicím výrazně vadne. Turecký prezident však své muže stěhovat nemíní.

Nechápe, proč by to měl dělat, když v Iráku i Sýrii bez uzardění bojují velmoci jako Rusko a USA, které k regionu nemají historický vztah a nesdílí s ním státní hranice.

„Řekl snad Saddám před čtrnácti lety Spojeným státům, aby přišly do Iráku?“ ptal se nedávno Erdogan, aniž by čekal odpověď.

V jeho očích tak není důvod, proč by se Turecko nemělo - byť bez pozvání - podílet na utváření nové rovnováhy v regionu, jehož je samo součástí. A možná si při té příležitosti vzít zpět kus území, které Osmanům dříve patřilo.

„Ankara velmi dobře ví, že jediným aspektem, na kterém při rozhodování o zahraniční intervenci záleží, je to, zda na ni má sílu. Zda jsou plány, které má Turecko s Mosulem, v tomto ohledu legitimní, se teprve ukáže,“ konstatuje ve Foreign Policy analytik Nick Danforth.

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Žena po útoku boxerem v Jevíčku měla dvacet bodných ran. Muže soudí za opilství

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala ráno projednávat případ čtyřiatřicetiletého muže, který podle obžaloby loni na náměstí v Jevíčku pobodal boxerem s hrotem svoji družku. Ta...

3. dubna 2025  8:52,  aktualizováno  9:18

Netanjahu navzdory zatykači ICC přijel do Maďarska, zadržení mu nehrozí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek nad ránem přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do...

3. dubna 2025  9:13

Na farmě uhynuly stovky zubožených krav. Soud podruhé rozhodne o trestech

Krajský soud v Ústí nad Labem podruhé rozhodne v případu úhynu skotu chovaného v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku. Případ mu vrátil odvolací soud. Obžalovaní jsou jednatel a ředitel...

3. dubna 2025  9:08

Další rána pro světovou ekonomiku. Cla zabrzdí růst a znovu přikrmí inflaci

Nejnovější salva amerických obchodních cel znamená pro světové hospodářství, která se sotva vzpamatovala z inflačních šoků a energetické krize, další ránu. Podle analytiků bude nyní záležet na...

3. dubna 2025  9:03

Havárie vodovodu zastavila tramvaje mezi Hradčanskou a Strossmayerovým náměstím

Havárie vodovodu zastavila ve čtvrtek ráno v Praze provoz tramvají mezi zastávkami Hradčanská a Strossmayerovo náměstí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Pět tramvajových...

3. dubna 2025  8:45,  aktualizováno  8:59

Kandidátky SPD a Stačilo! obejdou zákon. Je to na hraně, upozorňuje ústavní právník

Hnutí SPD i komunisté, kandidující pod hlavičkou Stačilo!, půjdou do voleb s podporou menších stran. Ke zvolení jim tak bude stačit překročit pětiprocentní práh. Obě uskupení opakují, že nejsou...

3. dubna 2025  8:29

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, hasiči evakuovali přes 60 lidí

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ve středu ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Hasiči evakuovali 61 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati byl asi...

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno  3.4 8:08

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

3. dubna 2025  7:44

Putinův diplomat jednal ve Washingtonu. Trump mu zařídil výjimku ze sankcí

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského prezidenta Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, zatímco administrativa amerického...

3. dubna 2025  7:02

Blíží se teplotní šok. Po horkém pátku přijde mrazivý víkend, pak se zase oteplí

Po krátkém oteplení, kdy bude dnes a zítra i přes 20 °C, dorazí v sobotu od severu studená fronta a vzduch o víkendu ochladí někdy hluboko pod bod mrazu. Příliš srážek ale nepřijde, lze je očekávat...

3. dubna 2025  6:30

Ruský soud potrestal velitele za vraždy vojáků, kteří odmítli být potravou pro děla

Ruský vojenský soud odsoudil ke 20 a 18 letům vězení plukovníka Jevgenije Malyše a poddůstojníka Romana Timonina za mučení, vraždy a znesvěcení těl sedmi podřízených. O rozsudcích, vynesených už v...

3. dubna 2025  6:25

KOMENTÁŘ: Fialově vládě nejde o obranu. Jen se drží u koryt, píše Babiš

Vystrašit lidi, vybičovat emoce a odvést pozornost od nesplněných slibů, neschopnosti řídit stát, drahoty a rekordního propadu životní úrovně – to je pravý cíl nejnovější PR kampaně Fialovy vlády,...

3. dubna 2025  6:13