Zemřel bojovník proti apartheidu a bývalý prezident JAR Nelson Mandela

  22:49aktualizováno  6. prosince 0:33
V 95 letech zemřel bojovník proti apartheidu a první černošský prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Smutnou zprávu oznámil obyvatelům JAR i celému světu současný prezident Jacob Zuma. Odešel náš největší syn, řekl národu.

"Jihoafričané, náš milovaný Nelson Rohlihlahla Mandela, zakládající prezident našeho demokratického národa, odešel," řekl Zuma na tiskové konferenci, kterou přenášela televize.

"Náš lid přišel o svého otce. Přestože jsme věděli, že tento den jednou nastane, nic nemůže zmenšit naši hlubokou ztrátu. Svým neúnavným bojem za svobodu si vydobyl respekt světa. Jeho skromnost, vášeň a lidskost si získala lásku lidí," dodal. 

"Ať Mandelova duše odpočívá v pokoji, Bůh žehnej Africe," prohlásil prezident. Jihoafričané podle něj přišli o "největšího syna"

Mandelova smrt

Mandela se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními obtížemi. Konkrétně trpěl opakovanou infekcí plic. V posledních pěti měsících byl jeho stav kritický. Poslední měsíce však pobýval ve svém domě v Johannesburgu, v kruhu své rodiny, kde se mu dostávalo i intenzivní lékařské péče.

Tam také podle jihoafrického prezidenta zemřel. Poklidně, ve 20:50 místního času (19:50 SEČ). Zuma rovněž oznámil, že Mandelovi bude vystrojen státní pohřeb a národní vlajky budou v pátek staženy na půl žerdi. Jeho tělo poputuje do márnice v hlavním městě Pretorii.

Pohřben bude nejspíše příští sobotu, ve svém rodišti Qunu na jihovýchodě Jihoafrické republiky. Dá se očekávat, že na státní pohřeb se všemi poctami se sjedou státníci z celého světa.

Přeměnil Jihoafrickou republiku, truchlí i svět

Ti okamžitě začali bývalému prezidentovi vzdávat hold. "Díky své zarputilé důstojnost a neochvějné ochotě obětovat vlastní svobodu pro svobodu druhých přeměnil Jihoafrickou republiku a vyvolal v nás všech pohnutí," řekl americký prezident Barack Obama v přímém televizním přenosu v Bílém domě (více o reakcích státníků čtěte zde).

Fotogalerie

Mandela je na celém světě uctíván jako státník i vůdce boje proti nadvládě bělošské menšiny v Jihoafrické republice. V roce 1993 dostal společně s posledním bělošským prezidentem země Willemem de Klerkem Nobelovu cenu míru. Nobelův výbor je ocenil za to, že se jim podařilo usmířit černošské a bělošské obyvatelstvo, byť země v té době neměla daleko k občanské válce.

Jeho vítězství v prezidentských volbách z roku 1994 znamenalo definitivní konec režimu apartheidu. Mandela hlasování vyhrál čtyři roky poté, co byl propuštěn z vězení, kde strávil 27 let za boj proti rasistickému režimu. V čele JAR zůstal do roku 1999. Byť mohl znovu kandidovat, rozhodl se z vrcholné politiky odejít.

Od roku 2004 se prakticky už ani neukazoval na veřejnosti a poslední rok měl velké zdravotní problémy. Několikrát skončil v nemocnici. Loni v prosinci mu lékaři odstranili žlučový kámen. Kvůli selhání ledvin byl na dialýze. Poté dostal infekci dýchacích cest. Už v červnu byl Mandelův stav kritický a musel být napojován na dýchací přístroje.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Nevyjíždějte, varují meteorologové. Česko zasáhne silná ledovka

Ilustrační foto

Meteorologové opět varují před silnou ledovkou, která se může opět tvořit od nedělního odpoledne. Problémy hrozí hlavně...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Další z rubriky

Nic už není svaté. Satanistům v USA opět ukradli ozdoby z vánočního stromu

Satanistický vánoční strom v americkém San José v roce 2017 se stal také terčem...

Z vánočního stromu satanistů v kalifornském San José odcizil někdo i letos většinu ozdob. Vyznavači ďábla nemají jasno,...

Mobilizace na Ukrajině by české firmy nepoškodila, míní experti

Ukrajinský voják v Kyjevě (15. listopadu 2018)

Ukrajinské zákony s vyhlášením válečného stavu nespojují okamžitou a závaznou mobilizaci. Avšak pokud se konflikt mezi...

Francie sčítá škody po sobotních protestech, památky zůstaly ušetřeny

Ve Francii vypukly 8. 12. další násilné protesty. Policie v centru Paříže...

Sobotních protestů hnutí žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo asi 136 tisíc lidí. Přes 2 000 demonstrantů policie...

Najdete na iDNES.cz