Světoznámý chemik Antonín Holý na snímku z března 2007

Světoznámý chemik Antonín Holý na snímku z března 2007 | foto: David PortMF DNES

Zemřel světoznámý chemik Antonín Holý, objevitel léků pro miliony lidí

  • 638
V 75 letech zemřel světoznámý český chemik Antonín Holý. Jím objevené preparáty pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Jeho objevy daly naději hlavně tisícům lidí od nákazy virem HIV. Holý skonal v pondělí po dlouhé nemoci.

Holého preparáty jsou součástí nejúčinnějších a zároveň dostupných léků proti AIDS, viru pravých neštovic, pásovému oparu, virovému zánětu oční sliznice a proti virové hepatitidě typu B.

O úmrtí informoval Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, kde Holý pracoval od roku 1960. Světoznámý vědec by 1. září 2012 oslavil 76. narozeniny. Pohřeb bude zřejmě příští týden.

Antonín Holý

Narodil v Praze 1. 9. 1936. Promoval na Univerzitě Karlově. Na zdejším Ústavu organické chemie a biochemie získal titul RNDr. a v roce 1963 hodnost kandidáta věd (CSc.)

V roce 1984 získal nejvyšší vědeckou hodnost - doktor věd (DrSc.) - za práci věnovanou syntéze nukleotidů a nukleosidů, která byla startovacím můstkem pro jeho další objevy.

V roce 2004 se habilitoval na Univerzitě Palackého v Olomouci a v tomtéž roce byl prezidentem republiky jmenován profesorem organické chemie. Za své významné objevy byl jmenován též doktorem honoris causa (Dr.h.c.).

Zasloužil se například o vynález zatím nejúčinnějšího léku proti AIDS, léku proti hepatitidě typu B a mnoha jiných. Holý vynalezl i lék proti rakovině lymfatických uzlin.

zdroj: www.osobnosti.cz

"Přes všechen věhlas zůstal profesor Holý skromným člověkem, který celý život kladl důraz zejména na poctivou vědeckou práci," uvádí se v nekrologu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Podle premiéra Petra Nečase je Holého smrt obrovskou ztrátou pro českou i světovou vědu. Zprávu o jeho úmrtí přijal s hlubokým zármutkem. "Odešel člověk, jehož výsledky výzkumné práce přinášejí pomoc a naději miliónům nemocných lidí na celém světě a po právu získaly široké uznání," uvedl Nečas.

Hlavním výsledkem výzkumné práce profesora Holého byla celá skupina léků na virové nemoci, tzv. antivirotik. Jedná se především o léky proti viru pásového oparu, viru pravých neštovic či proti virovému zánětu oční sliznice, ale hlavně proti viru HIV, původci nemoci AIDS. Léky jako Viread (tenofovir), schválený v USA v roce 2001 pro léčení AIDS, zcela změnily léčbu této nemoci a zachránily život milionům lidí. Díky této generaci přípravků se AIDS změnil z nemoci, která prakticky bez výjimky končí smrtí, na vážnou nemoc, s níž pacienti mohou žít desítky let.

Osudové bylo setkání s belgickým kolegou

Přípravky českého vědce ani po letech neztratily na svém významu, i nyní slaví nové úspěchy. V květnu američtí odborníci schválili přípravek, na jehož vývoji se Holý významně podílel, se jménem Truvada. Ve Spojených státech by se mohl stát prvním oficiálně schváleným lékem k prevenci HIV (více o léku čtěte zde). 

Profesor Holý připouštěl, že na cestě, která ho nakonec dovedla k výzkumným úspěchům, sehrály roli tři momenty, jimž říkal "výhybky". První přišla po aspirantuře, kdy musel z organizačních důvodů nastoupit do oddělení nukleových kyselin.

Druhá ho přivedla k zájmu o "biologicky užitečné a účinné látky" a právě tehdy začal s výzkumem léku proti leukémii.

Tou třetí výhybkou byl rok 1976 a setkání s profesorem Erikem de Clercqem, který se na Katolické univerzitě v belgické Lovani zabýval látkami působícími proti virům.

Téma antivirotik oba vědce sblížilo, de Clercq potvrdil medicínskou účinnost několika vzorků, které mu Holý zaslal, navíc Belgičan dokázal úspěšně oslovit americké farmaceutické firmy, aby vyvíjely konkrétní lék. Výsledky oficiální spolupráce tak přinesly dostatečné finanční prostředky na další výzkumy.

Profesor Holý byl ve vědeckých kruzích známý svou pracovní disciplínou. Do důchodu odešel až v den svých 75. narozenin. Až tehdy byl jeho výzkumný tým oficiálně zrušen a jeho členové převedeni pod jiná oddělení. I potom ale zůstal se svými spolupracovníky v kontaktu a sledoval jejich pokroky.

"Odchod profesora Holého je nesmírnou ztrátou nejen pro ústav, ale pro celou českou a bez nadsázky i světovou vědu," uzavírá nekrolog (vzpomínky kolegů a studentů na profesora Holého čtěte ve starším článku zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video