Zeman by prezidentskou funkci zvládl, míní Klaus

  11:56aktualizováno  11:56
Prezident Václav Klaus nepřímo podpořil bývalého premiéra a předsedu ČSSD Miloše Zemana. V prezidentské funkci by si ho podle svých slov uměl představit. O Zemanově kandidatuře se mluví v souvislosti s aktivitami nedávno vzniklého Sdružení přátel Miloše Zemana.

Zeman sám kandidaturu nevyloučil, podle něj ale není příliš reálná | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Představa Miloše Zemana na prezidentském křesle není tak nereálná, jak by se možná na první pohled zdálo. Šušká se o ní nejen v části sociální demokracie, ale proti mysli by nebyla ani na samotném Hradě.

Václav Klaus a Miloš Zeman jsou sice odvěcí političtí rivalové, ale také pragmatičtí politici, kteří už několikrát předvedli, že se umí dohodnout, držet své slovo a vzájemně se podporovat.

Zatímco před letošní prezidentskou volbou se Miloš Zeman z Vysočiny nechal několikrát slyšet, že Klaus své první volební období na Hradě zvládl dobře a byl by dobrým prezidentem i ve druhém volebním období, nyní mu Václav Klaus poklonu vrací.

"O tom, že je Miloš Zeman významnou postavou české politické scény a že by tu funkci určitě zvládl, bych nepochyboval," řekl prezident v úterý novinářům. "A nedržel bych hladovku, kdyby byl zvolen," doplnil.

Ve svém vyjádření je ale prezident záměrně opatrný. Nerad by prý působil jako jeho předchůdce, který často ukazoval prstem na své možné nástupce.

"Žijeme v parlamentní demokracii, nemáme dědičnou monarchii a musím dodat, že jsem se vždycky s velkým nesouhlasem díval na pokusy mého předchůdce v této funkci, když jmenoval celou řadu kandidátů, kteří by se právě jemu na tuto funkci líbili. To jsem se velmi mračil, a nehodlám to dělat ani teď," řekl Klaus v narážce na Václav Havla.

. Charles de Zeman zahájil cestu na Hrad

Úvahy o možné Zemanově kandidatuře na nejvyšší politický post odstartoval vznik sdružení Přátelé Miloše Zemana, za kterým stojí Zemanův dřívější poradce Miroslav Šlouf či bývalý ministr průmyslu a obchodu v Zemanově vládě Miroslav Grégr. - čtěte Šlouf zahájil operaci "Zeman na Hrad"

Sdružení, které má už kolem pěti set příznivců, tvrdí, že jeho cílem je pouze šíření Zemanových myšlenek. Zemanovi věrní ale nevylučují ani to, že by se jejich guru mohl v roce 2013 ucházet o prezidentské křeslo.

Zeman sám kandidaturu nevyloučil, podle něj ale není příliš reálná. Volba prezidenta by musela být přímá nebo by se na jeho kandidatuře musela shodnout převážná většina politiků napříč celým politickým spektrem. - čtěte Zeman nevyloučil kandidaturu v příštích volbách prezidenta

"Nemohu kandidaturu vyloučit, zkušenost v politice mě naučila – nikdy neříkej nikdy. Ale neusiluji o to. Nebudu se vlísávat poslancům a senátorům a říkat jim: Volte mě, já jsem ten nejlepší," řekl Zeman v pondělí v rozhovoru pro ČT.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Ochlazovat se bude i nadále. V pondělí začne sněžit i v nížinách

Sněžení v centru Prahy (23. února 2013).

Po extrémně teplém začátku listopadu očekávají meteorologové v následujících dnech pokračování chladnějšího počasí....

Babiš šel položit kytici už v noci, nad ránem letěl za synem do Švýcarska

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Premiér Andrej Babiš odletěl v sobotu za svým synem Andrejem mladším do Švýcarska. Učinil tak poté, co položil kytici...

Česko žádalo Švýcary o pomoc v Babišově kauze, chtělo bankovní podklady

Babiš. Popřel že by šlo o zavlečení a zvažuje setkání se synem

České úřady zažádaly letos v dubnu o spolupráci Vrchní státní zastupitelství ve švýcarském kantonu Curych ve věci...

Najdete na iDNES.cz