Podle ředitele židovského muzea Zelený Raoul znevažuje holokaust

  16:00aktualizováno  16:00
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti komiksu Zelený Raoul časopisu Reflex. Díl Blbounova pomsta reaguje na srpnový výrok Miloše Zemana o inteligenci českých novinářů. V komiksu poslední žijící exemplář ptáka totiž přirovnává Zemanův výrok ke schvalování holokaustu.

Díl Blbounova pomsta komiksu Zelený Raoul rozhořčil ředitele Židovského muzea Leo Pavláta. | foto: Reflex

Podle Pavláta je však použití tohoto termínu urážkou obětí holokaustu. Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš se brání, že šlo možná o hloupý vtip, ale pořád jen o vtip.

„Reflex považuji, a myslím, že právem, za médium, které má v českém mediálním prostředí jasný a nejčitelnější proizraelský postoj,“ uvedl Stoniš a připomenul, že Zelený Raoul je žánrem satirický komiks.

„V inkriminovaném díle si utahoval z prezidentova útoku na novináře. Tvůrci do děje vkomponovali imaginární mezinárodní soud v Haagu za schvalování šoa, tedy vyhubení blbouna nejapného, což chápu, že se židovské komunity dotklo,“ připustil Stoniš.

Vylučuje však, že by komiks byl projevem protižidovských postojů Reflexu. „V Reflexu pravidelně publikují autoři židovského původu a Izrael, navzdory většině evropského mediálního i politického mainstreamu, považuje naše redakce za výspu demokracie a svobody a našeho přirozeného spojence na Blízkém východě,“ vyjmenoval šéfredaktor Reflexu.

Prezident Miloš Zeman v srpnovém projevu k českému diplomatickému sboru uvedl: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někde na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben.“ Zeman v projevu zaměnil Madagaskar za Mauricius.

V komiksu sám blboun definuje holokaust jako systematické hubení. Žijící exemplář ptáka pak žaluje muže, jehož karikatura se podobá Zemanovi, za schvalování holokaustu. Žalovaný se rozhodne jediného svědka odstranit, světové ptactvo však drží pohromadě a muže uklove.

Pavlát poslal šéfredaktorovi časopisu Reflex dopis, v němž proti zneužití pojmu holokaust protestuje. „Je mi zřejmé, že autoři přistupují k zpracování tohoto seriálu s nadsázkou, sarkasmem a ironií, k zobrazovaným protagonistům často velice ostrou,“ napsal.

Hranice daná citem a pietou, která podle něj nemá být překročena ani v případě karikatury, však u komiksu byla porušena. „Pojem holokaust označuje jako zvláštní typ genocidy historický fakt - systematicky uskutečněné vyhlazení šesti milionů Židů,“ zdůraznil Pavlát.

„Vytvářet k této skutečnosti byť v nadsázce paralelu s fiktivním komiksovým blbounem nejapným je nejen nevkusné, ale především cynicky urážlivé vůči obětem šoa a jejím potomkům,“ píše ředitel Židovského muzea v Praze.

Kvůli komiksu Zelený Raoul se Reflex už v minulosti dostal do sporu s některými politiky. Například někdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi Karlu Březinovi se musel vydavatel reflexu společnost Ringier za nahou karikaturu omluvit. Manželka Jiřího Paroubka Petra naopak soudní spor s Reflexem prohrála. Komiks zobrazil Paroubkovou v manželském loži s bývalým premiérem.

Autor:

Století československé techniky. Smrtící kosa slaví 60 let. Samopal vz. 58 je chloubou našeho zbrojařství

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Italští novináři vyšli do ulic, demonstrovali za svobodu slova

Italští novináři vyšli v úterý 13. 11. 2018 do ulic. I v Miláně protestovali za...

Italští novináři vyšli do ulic. V úterý po celé zemi manifestovali za svobodu slova a proti útokům italského vládního...

ČT učila štáby ze základních a středních škol, jak se dělá televize

Ilustrační snímek

Začátkem listopadu se do Gymnázia Příbram sjelo deset školních televizí ze základních a středních škol z celé...

O Vánocích se k Popelce přidá premiérová pohádka Kouzelník Žito

Klip pohádky Kouzelník Žito

Česká televize odvysílá o Vánocích novou pohádku s Jiřinou Bohdalovou Kouzelník Žito, klasické Tři oříšky pro Popelku,...

Najdete na iDNES.cz