Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zapletal: Horníci musí slevit jinak dostanou výpověď

  13:09aktualizováno  13:09
- Hornický odborový předák Cyril Zapletal varoval stávkující horníky z Dolu Kohinoor, že pokud nesleví ze svých požadavků, bude se situace na dole řešit výpověďmi podle zákoníku práce. "Mostecká uhelná společnost nabídla práci pro polovinu ze zhruba 970 zaměstnanců Kohinooru do konce letošního roku," uvedl Zapletal s tím, že jinou variantu řešení nevidí.
"Jsme svědky nezodpovědného vydírání, pohrávání si se solidaritou veřejnosti, pokusu zasahovat do svrchovaného soukromého vlastnictví. Jsme svědky toho, jak socialistický ministr průmyslu Miroslav Grégr nabízí veřejné peníze zcela nevěrohodné, účelově vzniklé právnické osobě a přitom je odepírá legitimnímu vlastníku, Mostecké uhelné společnosti (MUS)."
Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus

Ani poslední jednání zástupců Mostecké uhelné společnosti (MUS) a stávkujících havířů nepřinesly nic nového. Žádná ze zúčastněných stran totiž neslevila ze svých požadavků.

Uhelná společnost nepřistoupí na podmínky horníků, kteří požadují prodej dolu a odvolání představenstva společnosti Důl Kohinoor a  naopak po havířích požaduje, aby stávku ukončili do pátečních 14 hodin.

Stávkující se podle Zapletala upnuli k prodeji dolu společnosti SHD-Peel, o tom však MUS nechce ani slyšet. Vyjednávací tým stávkujících havířů odjel do dolu seznámit s vývojem rozhovorů ostatní. Zástupci MUS jsou připraveni se s nimi znovu sejít a pokračovat ve vyjednávání.

Stávkující z dolu Kohinoor dostali ultimátum
Osmačtyřicet hodin dostali ve středu horníci, kteří již dvacet dní stávkují v Dole Kohinoor na Mostecku, od svého zaměstnavatele na to, aby vyfárali. Pokud to neudělají, dostanou všichni výpověď. Pokud stávku ukončí, nehrozí jim žádný postih. "Budeme se řídit zákoníkem práce. Havířům hrozí okamžitá výpověď podle paragrafu třiapadesát. Mají dost dlouhou dobu na rozmyšlenou," prohlásil Vasil Bobela, finanční ředitel Mostecké uhelné společnosti.

Paragraf 53 umožňuje zaměstnavateli dát pracovníkům výpověď za hrubé porušení pracovní kázně.

Dvoudenní lhůta horníkům vyprší v pátek ve 14 hodin. "Zatím nejsme rozhodnuti, jak budeme reagovat," odpověděla Vlasta Tůmová z odborové organizace dolu.

Mostecká uhelná potvrdila, že definitivně ukončila další jednání o prodeji Kohinooru, jejž havíři požadovali, a je odhodlaná pokračovat v jeho rychlém útlumu. To znamená, že ještě letos propustí polovinu z 970 zaměstnanců a napřesrok těžbu zcela ukončí.

Předběžná smlouva o prodeji dolu uzavřená v úterý s firmou SHD-Peel přestala platit, protože nebyla dodržena podmínka, že horníci musí vyfárat.

Majitel SHD-Peel Ladislav Pleticha přesto věří, že jednání o koupi dolu ještě není ztraceno: "Zaměstnám všechny lidi a přiberu ještě tři sta. Na všechno uhlí mám zajištěný odbyt v Německu." 

Vláda se nebude angažovat ve stávce a ani policie nezasáhne na ochranu soukromého majetku Mostecké uhelné, jíž důl patří.

Co stávkující požadují?
- Zastavení přípravy na likvidaci dolu a jeho prodej jinému provozovateli.
- Urychlení zahájení jednání mezi signatáři dohod o postupném útlumu dolu z loňského prosince s cílem jednoznačného vyjádření MUS a vlády k zachování těžby a garance pracovních míst zaměstnanců dolu.
- Okamžité odvolání představenstva, předsedy dozorčí rady i ředitele akciové společnosti Důl Kohinoor, která je stoprocentní dceřinou firmou MUS.
- Garanci beztrestnosti účastníků okupační stávky a jejich pracovně právní a hmotně právní nepostižitelnost.

Čtvrtina stávkujících je nemocná
Více než čtvrtina z necelé tisícovky horníků, kteří stávkují proti uzavření Dolu Kohinoor, je na nemocenské.

Tak vysoká pracovní neschopnost, která by za normálních okolností znamenala podstatné omezení těžby, má jeden hlavní důvod: zatímco stávkující horník za dobu protestu nedostane zaplacenu ani korunu, ten, který je v pracovní neschopnosti, může počítat s nemocenskými dávkami.

"To je jednoznačně hlavní příčina, proč náhle na začátku stávky počet nemocných horníků raketově vrostl," míní zástupce ředitele Kohinooru Václav Šalom.Vůbec jako první tento motiv v úterý přiznali stávkující horníci.

"Bez příjmu se žít nedá, tak se nedivte, že někteří kolegové raději zůstávají doma na nemocenské," uvedl přímo před důlní šachtou jeden z horníků. A další mu přizvukovali.
Není to přitom poprvé, co na Kohinooru náhle vzrostl počet nemocných. "My víme, že teď je na nemocenské dvacet šest procent zaměstnanců. Možná to budou i další, kteří ještě nepřišli s neschopenkou. Tolik nemocných jsme tu měli již jednou loni, kdy se poprvé objevily zprávy o tom, že se důl rychle uzavře. Nyní k lékaři šli někteří horníci hned poté, co před třemi týdny písemně podpořili svých padesát kolegů, kteří stávkují pod zemí," říká Šalom.

Vlasta Tůmová ze závodního odborového výboru Dolu Kohinoor však odmítá, že by větší část horníků byla nemocná jen naoko: "Víte, jak je hornická práce namáhavá a jak se tady lidi kolikrát přemáhají? My se staráme o ty, co jsou pod zemí, a že je někdo nemocný, to zajímá Mosteckou uhelnou, a ne nás." Horníci z Kohinooru mají před sebou velmi špatnou perspektivu.

Vlastník lokality Mostecká uhelná chce důl urychleně uzavřít do konce příštího roku a letos zřejmě o práci přijde polovina z 970 zaměstnanců. I to může být dalším motivem, proč náhle tolik zaměstnanců onemocnělo. Podobná, i když ne tak vyhrocená byla situace i v jiných uzavíraných hlubinných dolech.

"Když naše firma rozhodla o uzavření dolů, určitá část horníků rovněž náhle onemocněla. A někteří z nich, kteří již měli nějaké komplikace, nakonec získali od lékařů potvrzení o tom, že mají nemoc z povolání, většinou potíže se zády," uvedl zástupce vedení jedné z tuzemských uhelných společností a dodal: "Horník z utlumovaného dolu má po propuštění nárok pouze na příplatek až 1900 korun měsíčně po dobu tří až čtyř let. Ale tomu, kdo má uznanou pracovní nemoc, musí stát a někdejší zaměstnavatel až do jeho 65 let doplácet peníze do výše jeho bývalé průměrné mzdy." 

Více o událostech z úterní noci - ZDE.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz