Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havíři nevyfárali, smlouva o smlouvě budoucí se ruší

  7:19aktualizováno  7:19
- Horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor na Mostecku do půl třetí ráno nevyfárali, smlouva předpokládající prodej dolu společnosti SHD-Peel proto pozbyla platnosti. SHD-Peel tím vypadává ze hry.
Dokument podepsal majitel dolu, Mostecká uhelná společnost, s Ladislavem Pletichou, jednatelem SHD-Peel, včera před půl třetí ráno.

"Jestliže stávkující havíři nevyfárají do čtyřiadvaceti hodin po podpisu smlouvy, všechny naše úmluvy zanikají a s SHD-Peel definitivně končíme. Zároveň žádáme okamžité ukončení okupační stávky. Majetek Dolu Kohinoor nyní ohodnotí dvě nazávislé znalecké firmy. Výsledky obou se aritmeticky rozdělí a tento výsledek bude pro zájemce kupní cenou," vysvětlil ředitel pro strategický rozvoj Mostecké uhelné společnosti Petr Pudil.

Kdo je Cyril Zapletal

Cyril Zapletal
*15.7.1949

Do povědomí veřejnosti se zapsal především tím, že  11. listopadu 1992 přivedl do Prahy téměř pět tisíc horníků, aby demonstrovali obavy o budoucnost hornictví v České republice, horníci na vládě vyvzdorovali výhodnou kolektivní smlouvu a více než 4 miliardy korun ze státního rozpočtu.

V odborech patří k radikálnějším představitelům.

Hornickému svazu se pod Zapletalovým vedením podařilo uhájit pro důlní profese mnohem lepší podmínky než mají ostaní občané ČR.

ČTK

Odboráři dolu hodlají vytvořit krizový štáb v čele s hornickým odborovým předákem Cyrilem Zapletalem. Ten by měl neprodleně začít jednat s vlastníkem dolu Mosteckou uhelnou společností s vládou.

SHD-Peel podporuje německý investor
Po zdlouhavém čtrnáctidenním nekonečném vyjednávání o budoucnosti hlubinného dolu Kohinoor v úterý jednatel společnosti SHD-Peel Ladislav Pleticha poprvé prozradil, že za ním stojí silný německý investor. I když do naplnění dohody s Mosteckou uhelnou společností, ke které se zavázal brzy nad ránem, chybí ještě několik hodin, havíři stále setrvávají v okupační stávce a šestačtyřicet z nich odmítá vyfárat z hlubinného dolu. "Rozhodnutí o ukončení stávky a opuštění podzemí je jen na havířích. Já jen mohu doufat, že smluvní závazek splním a důl po ocenění odkoupím. Německý investor, kterého zatím nechci jmenovat, se zabývá zušlechťováním všech druhů paliv," prozradil v úterý v podvečer Ladislav Pleticha.

Mluvčí stávkujících havířů Milan Kuřina potvrdil,  že mezi stávkujícími nepanuje jednotné přesvědčení o rychlém ukončení okupační stávky a vyfárání na povrch. "Jsme nespokojeni s obsahem smlouvy o smlouvě budoucí. Nic nám neslibuje a je naprosto bez záruk. Podle našich požadavků se vůbec nedotkla  odvoláním představenstva Dolu Kohinoor a předsedy dozorčí rady. Smlouva je pro nás ultimátum a tlačí nás ke zdi," tvrdí Kuřina.
Jestliže nebudou splněné podmínky, ke kterým se SHD-Peel zavázala, ve středu oznámí vlastník dolu - Mostecká uhelná společnost, své další aktivity.

Horníci však svou stávkou původně chtěli dosáhnout přímo prodeje dolu.  Od jiného vlastníka očekávají, že nebude chtít důl uzavřít.

Horníkům hrozí závažné nemoci

Padesát horníků, kteří tři týdny odmítají vyfárat z Dolu Kohinoor, může mít po návratu na povrch podobné problémy jako vojáci vracející se z války.

"I propuštění vězni trpí adaptačními problémy. Mnohem horší je to u vojáků vracejících se zmíst konfliktů. K těm bych přirovnal situaci horníků," říká šéf Centra pro výzkum stresu, sociolog Jaroslav Sýkora.

I když se vězni, vojáci a horníci nacházejí v odlišných kolektivech a situacích, všem podle něho hrozí syndrom, ať adaptační, válečný, nebo "důlní".

Sýkora se věnuje problémům lidí v izolovaných podmínkách.

Při jednom z experimentů zkoumal dobrovolníky, kteří žili měsíc ve speciální podzemní laboratoři. "Horníci jsou však jiný případ než zvlášť vybraní lidé," upřesňuje Sýkora.

Varuje, že jejich forma protestu může některé z nich celoživotně poznamenat. Mnohadenní izolace vede například k silnému stresu. "Ten vyvolává metabolické změny. V lepším případě mohou onemocnět lupénkou, v horším ischemickou chorobou srdce. Metabolické změny souvisí i se ztrátou imunity - tedy s tvorbou karcinomů," varuje Sýkora. Dodává, že záleží na odolnosti organismu.

"Když vyfárám po osmi hodinách, bolí mě hlava a oči si nemohou zvyknout na světlo. Dole je jiný tlak," vysvětlil včera jeden ze stávkujících horníků.

"Cítíme se podvedeni"
Stávkující horníci považují podle svého mluvčího Milana Kuřiny výsledný text smlouvy o smlouvě budoucí za podraz ze strany majitele dolu Mostecké uhelné.

Stávkujícím se nelíbí ani skutečnost, že kromě hlavní podmínky, kterou je prodej dolu, nezmiňuje smlouva další požadavky havířů, například odvolání představenstva a dozorčí rady společnosti Důl Kohinoor.

Telefonicky požádali o návštěvu právníka, se kterým chtějí jednotlivá ustanovení
smlouvy konzultovat.

Pleticha slíbil, že horníci stávkovat nebudou
Pleticha se Mostecké uhelné v noci na 18. dubna zavázal, že zajistí, aby havíři, pokud vyfárají, v mezidobí přípravy kupní smlouvy opět nevstoupili do stávky a aby respektovali pokyny hlavního inženýra dolu.

Okamžitě po jednání odjel na Kohinoor, kde se snažil přesvědčit stávkující havíře o ukončení stávky. Ani jeden z nich však zatím nevyfáral. "Znovu za nimi sjedu dolů a pokusím se je přesvědčit o skončení stávky. Do půl třetí do rána se musí rozmyslet, jinak byly veškeré mé snahy zbytečné," upozornil Pleticha.

Podle slov Pletichy horníci s tím, že platnou a notářsky ověřenou smlouvu o budoucí smlouvě uznají jako garanci následného podpisu kupní smlouvy, předběžně souhlasili.

Za horníky sfáral závodní lékař, který se je snaží přesvědčit, že další setrvání v dole je pro jejich zdraví neúnosné. Ani jeho varování však nebrali havíři vážně a už devatenáctý den tráví tři sta šedesát pět metrů pod zemí.

Jednatel společnosti SHD-Peel Ladislav Pleticha odchází 17. dubna z jednání se zástupci Mostecké uhelné společnosti, 18. 4. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Malíř a autor Krtečka Zdeněk Miler
Tahanice o Krtečka pokračují, spor o licence bude pokračovat u vrchního soudu

Pražský městský soud v úterý rozhodl, že vnučka výtvarníka Zdeňka Milera nesmí dál poskytovat licence k výrobě předmětů s Krtečkem. Smlouva, na jejímž základě...  celý článek

Jiří Kučera jako první vyfotil divoké vlky na Šumavě.
První snímky divokých vlků ze Šumavy ulovil fotograf poblíž Modravy

Byli čtyři, před zimou vypadali v dobré kondici a s vlky, kteří před nedávnem utekli z výběhu v Bavorsku, neměli nic společného. Nedaleko Modravy se o víkendu...  celý článek

Veřejnost a členové horské služby se ve Vrchlabí rozloučili se zesnulým...
Poslední sbohem náčelníkovi. S Klepšem se přišly rozloučit stovky lidí

Pohřeb náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše provázel obrovský zájem veřejnosti. Ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina se s ním loučili...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.