Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Korupci mají hlídat superžalobci, zůstanou i vrchní zastupitelství

  • 87
Závažné zločiny budou řešit dva nové úřady. Ministryně spravedlnosti Helena Válková chce zavést speciální státní zastupitelství a speciální vrchní státní zastupitelství. Podle návrhu zákona ale zároveň zůstanou zachované i Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci.

Speciální státní zástupce a speciální vrchní zástupce. Oba názvy dávají jasně najevo, že ti, kdo nové funkce obsadí, budou mít obrovskou moc. Válková předložila zcela nový zákon o státním zastupitelství, který nové „žalobce-specialisty“ zavádí. MF DNES má k dispozici jeho kompletní znění.

Válková zřízením speciálního státního zastupitelství překvapila i kolegy v branži. Nový úřad bude dohlížet na vyšetřování podvodů, daňových zločinů a veškeré ekonomické kriminality se škodou nad 75 milionů korun, ale také na korupci či zločiny při veřejných zakázkách.

Pokud se objeví složitý případ, speciální žalobce si pod sebe klidně může stáhnout i kriminalitu se škodou nižší než 75 milionů. A bude mít na starosti celou zemi. „Ten výčet je ohromující,“ komentuje návrh bývalá náměstkyně Válkové, právnička Hana Marvanová.

Podle ministerstva je však rozsah „speciálu“ záměrně širší. To proto, aby postihl nejzávažnější ekonomickou kriminalitu, která se na počátku může jevit jinak.

„Typické je to pro různé sofistikované formy úplatkářství. Nepředpokládá se však, že by speciální státní zastupitelství bylo činné ve všech věcech v jeho působnosti. Zákon umožní, aby se méně závažnými případy nezabývalo,“ říká Pavel Procházka z Ministerstva spravedlnosti. Zkrátka zákon superžalobcům umožní vyšetřovat skoro vše, ale v praxi si budou vybírat.

Žádné zastupitelství se rušit nebude

Původně byly speciální protikorupční úřady v plánu jen pro případ, že se zruší vrchní státní zastupitelství (více o jejich možném konci zde). Tedy něco za něco. Pak by totiž neměl kdo dohlížet na vyšetřování nejzávažnější kriminality - například případy Radovana Krejčíře, takzvanou „kauzu Nagyová“ či podezřelé nákupy v Nemocnici Na Homolce. A politici už v kuloárech debatovali, že adeptkou na vedení nového úřadu je nynější vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Práce pro superžalobce

Speciální státní zástupce bude dohlížet na:

vyšetřování zločinů spáchaných při zadávání veřejných zakázek

majetkové a hospodářské trestné činy se škodou nad 75 milionů korun

majetkové kauzy i se škodou nižší, pokud to vyžaduje složitost či závažnost případu (s tím však bude muset souhlasit nadřízený speciální vrchní žalobce)

zločiny související s nabízením, poskytnutím či přijetím úplatku

zločiny, jejichž důsledkem je vážná porucha v činnosti státní správy, samosprávy či soudů

Zdroj: Zákon o státním zastupitelství

Ale žádné zastupitelství se nakonec neruší. Na speciální státní zastupitelství bude navíc dohlížet speciální vrchní státní zastupitelství. A i sem bude zapotřebí dostat nové lidi. „Tak jak je speciál navržen, znamená, že zde bude zapotřebí nejméně sto lidí. Ti sem podle návrhu mohou být přesunuti i bez jejich souhlasu,“ poukazuje prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula na pasáž, se kterou on nesouhlasí.

Válková si může být jista, že poslanci budou chtít zákon minimálně přetvářet. I když předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc bez obalu poznamenal: „Je otázka, jestli potřebujeme nový zákon, když se žádné státní zastupitelství neruší.“ Sněmovnu tedy čeká vzrušená debata.

Návrh zákona kritizoval tento týden nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj povede k oslabení nezávislosti žalobců (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video