Zabezpečení ostravské jednokolejky zůstává v nedohlednu

  15:37aktualizováno  15:37
Slib Dopravního podniku Ostrava, že do konce roku dostane tramvajová linka číslo pět moderní bezpečnostní zařízení, zůstane nesplněn. Navíc ani není jisté, že se jištění nebezpečné jednokolejky podaří namontovat v příštím roce.

Následky dubnové srážky tramvají v Ostravě | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Na trati z Ostravy-Poruby přes Vřesinu, Krásné Pole až do Zátiší na Opavsku se v dubnu srazily dvě tramvaje. Při nehodě zemřeli tři lidé a více než čtyřicet cestujících bylo zraněno. - více o tragédii čtěte zde

Na Dopravní podnik se hned snesla kritika, že na jednokolejce nechal veškerou zodpovědnost za cestující na řidičích. Jeden udělal osudovou chybu a neštěstí bylo neodvratné. Manažeři slíbili, že moderní zabezpečení bude do konce prosince.

"Jenže bohužel se tak nestane a ani neumím říct, kdy se to podaří. Technologii můžeme namontovat brzy, ale brzdí nás stavební povolení a jednání s vlastníky pozemků," řekl ředitel Dopravního podniku František Kořínek.

Z výběrového řízení na dodavatele zabezpečovacího zařízení, které by vypnulo napájecí proud tramvajím v okamžiku, kdy by vyjely proti sobě, vzešla vítězně pražská společnost AŽD. Ta měla vyřídit i všechna povolení.

Nutný je souhlas stovky majitelů pozemků

Před několika týdny však firma Dopravnímu podniku oznámila, že zařízení povede podél celé trasy, a stavební úřad proto vyžaduje normální povolovací řízení, což bude velmi náročné.

"Linka vede přes tři okresy a musíme získat souhlas stovky majitelů dotčených pozemků. Další čtyři stovky pak s těmito pozemky sousedí," sdělil Kořínek.

Uvedl, že už nyní vědí o tom, že někteří vlastníci budou dělat potíže. "Například nesouhlasí s tím, abychom odkoupili potřebných pár metrů, ale nabízejí celý pozemek," konstatoval.

Na dotaz, jestli se moderní jištění provozu na jednokolejce objeví příští rok, ředitel Kořínek jen poznamenal: "Bylo by ode mne hodně troufalé, kdybych nyní cokoliv odhadoval." Situaci komplikuje i skutečnost, že část pozemků vlastní státní Lesy ČR, takže dopravce potřebuje povolení ministerstva zemědělství.

Povolování se nedá urychlit

Cestující na lince doufají, že si řidiči tramvají dají pozor. "Tramvaje jezdí pomaleji a řidiči jsou po dubnovém neštěstí více opatrní. Ale stejně se mezi lidmi říkalo, že to Dopravní podnik nestihne. Takže to až takové překvapení není," komentoval Tomáš Nedorost, který pětkou jezdí z Ostravy do Vřesiny.

Primátor Ostravy Petr Kajnar o nesplněném slibu ví, ale jak řekl, není v jeho silách něco změnit. "Je mi to líto, ale povolovací proces nelze nijak urychlit."

Vzápětí se ale sám sebe zeptal, jestli by nebyl vhodnější zabezpečovací systém, který by několikakilometrový kabel, a tedy ani zdlouhavé schvalovaní, nevyžadoval.

"Ale neumím posoudit, nakolik je jaká varianta proveditelná a vhodná." Ředitel Dopravního podniku odmítl, že mohli vybrat méně náročné zabezpečení. "Výběrovému řízení jsme věnovali několik měsíců, všechny návrhy důkladně posoudili nejen cenově, ale i podle velkého množství dalších podmínek," řekl Kořínek.

O pokutě se teprve rozhodne

Řidiči tramvají se nyní před každým vyjetím na jednokolejku musí hlásit dispečerovi, na nutné křižování s protijedoucí soupravou upozorňuje i světelný signál.

"Kdyby se řidič neohlásil, tak by dispečer provoz na trati zastavil. Ale pochopitelně pořád zůstává ve hře lidský faktor," připustil ředitel.

Dopravnímu podniku hrozily dvě pokuty za to, že neohlásil dvě vyjetí tramvají proti sobě, která se stala ještě před nehodou. Tehdy řidiči stačili včas zastavit, v dubnu už ne.

První milionovou pokutu zrušilo ministerstvo dopravy, o druhé ve výši dvě stě tisíc korun není rozhodnuto. "Verdikt padne do konce roku," uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Chybujícího řidiče Petra Hrocha čeká soud a hrozí mu deset let vězení. První stání začne 6. ledna.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Bezvízová vstupenka na 10 let. Diplomatický pas může mít ministr i hejtman

Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas

Prezident České republiky, senátor, primátor Prahy či hejtman kraje - těm všem vydává ministerstvo zahraničních věcí...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Najdete na iDNES.cz