Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za tunel Blanka UNESCO Prahu nevyškrtne, věří šéf české sekce

  11:28aktualizováno  11:28
Pražský tunel Blanka je pod dohledem komisařů UNESCO. Předseda české sekce poradního orgánu UNESCO Josef Štulc se ale dopadů neobává. "Nepředpokládám, a považuji to za téměř vyloučené, že by se Blanka mohla stát důvodem pro převedení Prahy na seznam památek v ohrožení," uvedl.

Jedna z částí tunelu Blanka se staví nedaleko Pražského hradu. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Experti UNESCO posuzují, zda nemůže tunel Blanka ohrozit pražskou památkovou rezervaci. Kvůli ní je Praha na seznamu světového kulturního dědictví.

"Skupina expertů se seznamuje s materiály, které jim Praha připravila. To však není rozhodující, protože informace mohou být natřeny na růžovo. Experti proto navštíví staveniště, budou chtít mluvit s investorem i se stavebníky. Zkoumají, jaký dopad bude projekt mít na hodnoty památek," upozornil Štulc, předseda české sekce poradního orgánu UNESCO.

Co je to za hodnoty? Vizuální podoba, historická hodnota, životní prostředí...
Jsou tím míněny památkové hodnoty. Takže je potřeba si všímat, jaký může stavba mít fyzický vliv na podobu města i jednotlivé památky.

Komisaři jsou v Praze jako doma

Tunel Blanka Nyní komisaři studují, zda nemá tunel Blanka negativní dopad na památkovou rezervaci.

Václavské náměstí Prověřen má být i projekt na přestavbu náměstí. Nádraží Žižkov a Bubny Občanské iniciativy upozornily UNESCO na plánovanou výstavbu nových čtvrtí, jež mají vyrůst místo nádraží.

Mrakodrapy Specialisté byli v Praze už loni kvůli chystané stavbě výškových budov na Pankráci.

Karlův most Mezinárodní komisi volají občanská sdružení i k rekonstrukci Karlova mostu. - čtěte Mise UNESCO dala hodinu občanským sdružením, probrali i Karlův most

Komisaři své stanovisko sdělí až na setkání UNESCO v létě.

Blanka na ně může mít vliv?
Podle mě k fyzickému narušení v tomto případě nedochází. Když vezmeme v úvahu následnou rekultivaci území po skončení prací, tak může dokonce dojít k určitému zkvalitnění. Tunel se totiž razí pod barokními hradbami Prahy, které se v severozápadní části města dochovaly. Ale dosud byly z velké části ukryté pod náletovými dřevinami, byly v žalostném stavu - zeď se drolila, byla neodborně opravena. Úprava okolí po dostavbě tunelu může hradbám pomoci.

Blanka tedy není problém, přestože prochází pod památkovou rezervací a jeden výjezd dokonce do rezervace zasáhne?
V těsné blízkosti k památkové rezervaci problém vidím, i v řešení některých výjezdů. Hlavní dopad ovšem může být nepřímý - a sice, že bez vnějšího dopravního okruhu kolem Prahy Blanka přivede do této části města více aut. UNESCO vždy sleduje i dopad na kvalitu života obyvatel. A tady jsou dopady někdy velice vážné.

Co tedy můžeme čekat od komisařů? Praze vyškrtnutí ze seznamu světového kulturního dědictví nehrozí?
Komisaři dají svůj názor výboru UNESCO. Ten může třeba formulovat zdvořilé doporučení, aby se více dbalo na životní prostředí obyvatel. Ale tím hlavním předmětem zájmu výboru je dopad na kulturní hodnoty. Tím, že nedochází k fyzickému poškození, nepředpokládám, a považuji to za téměř vyloučené, že by se Blanka mohla stát důvodem pro převedení Prahy na seznam památek v ohrožení.

Drážďany také stavějí dálnici ve městě a byly ze seznamu vyškrtnuty.
Drážďany dopadly velmi smutně.

Proč?
Tam byl zpracován projekt dálničního mostu přes údolí Labe těsně vedle historického jádra. Výbor pro světové dědictví nad tím vyjádřil znepokojení, pak tam vyslal misi a dal Drážďany na listinu památek v ohrožení. Jestli se nemýlím, tak samospráva chtěla projekt zrušit, ale spolková země Sasko už do toho dala peníze. Takže nakonec, když jednání zkrachovala, výbor vyškrtl Drážďany ze seznamu.

Stalo se to ještě někde jinde?
Stalo se to ještě v Jemenu. Tam šlo o přírodní rezervaci, jejíž hodnoty byly zničeny tím, že se území stalo těžebním prostorem.

Co by se muselo stát, aby stejný osud potkal také Prahu?
Setrvání na seznamu mohou ohrozit výškové stavby na horizontu městské krajiny. A to se nevztahuje jen na Pankrác, ještě důležitější lokalitou jsou Holešovice nebo nákladové nádraží Žižkov.

VIDEO: První pohled pod Troju

do tunelu Blanka

Proč vadí zrovna mrakodrapy?
Měst s vysoce hodnotnými památkami jsou v Evropě tisíce, ale měst, která si uchovala tak jedinečnou historickou městskou krajinu jako Praha, je skutečně velmi málo. Pokud v Praze nedojde za zády UNESCO k vážnému poškození městské krajiny, pokud nepoškodíme historický půdorys města, tak samozřejmě nic nehrozí.

UNESCO je velmi tolerantní k potřebám současného života. Uznává, že město je žijící organismus, ale trvá na tom, aby změny nebyly negativní, aby neničily zděděné hodnoty. Toho lze díky talentu architektů a rozumným požadavkům investorů vždycky dosáhnout.

Takže vyvracíte tvrzení kritiků, že chce výbor z měst dělat skanzeny?
UNESCO neusiluje o skanzeny. Má pochopení pro potřeby současného života, ale požaduje řešení jeho nároků kultivovanou cestou.

Proč sem tedy museli komisaři přijet? Co udělala Praha špatně?
Město Praha si při plánování tunelu zřejmě nevyžádalo názor výboru. Přitom v úmluvě o ochraně světového dědictví se zavazujeme, že o projektech, které mohou mít vliv na hodnoty tohoto dědictví, budeme výbor včas informovat. Přitom není samozřejmě vyloučeno, že by byl jeho názor kladný, protože právě v Drážďanech výbor navrhoval vést dálnici tunelem, když už ji město potřebovalo.

Takže pro příště doporučujete informovat UNESCO včas.
Ano. Možná, že jsem mylně informován, ale mám dojem, že komise tu není na oficiální žádost české strany, ale kvůli podání občanských sdružení.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz