Samozřejmě využívám své kontakty z minulosti, přiznává Štěpán.

Samozřejmě využívám své kontakty z minulosti, přiznává Štěpán. | foto: iDNES.cz

Z komunisty Štěpána se stal podnikatel

  • 103
Miroslav Štěpán sedí ve své kanceláři ve vile na pražském Barrandově, odkud řídí své zahraniční obchody. Vychutnává si doutník. Zkrátka úspěšný kapitalista, řekli byste. Ještě v listopadu 1989 byl přitom šéfem pražské KSČ.

SPECIÁL: 17. listopad 1989

ČTĚTE TAKÉ:
Komunisté se vůbec nezměnili

Tvrdý muž po revoluci seděl rok ve vězení za brutální rozhánění protirežimních demonstrací. Tehdy se ho zbavila i rodná KSČ, s dalšími vysokými funkcionáři byl vyloučen ze strany. Nyní se úspěšně živí ekonomickým poradenstvím: je šéfem dozorčí rady společnosti Multys a spoluvlastníkem firmy SMS Bohemia.

"Samozřejmě využívám své kontakty z minulosti," přiznává Štěpán.

Marxismu se nikdy nevzdal - založil Komunistickou stranu Československa a stojí v jejím čele.

Stejně jako on se mnoho komunistických pohlavárů dokázalo v kapitalismu rychle zorientovat. Své socialistické styky zdařile úročí i bývalý šéf svazáků Vasil Mohorita, který dnes obchoduje s ruskými partnery.

Jiní komunističtí funkcionáři zůstávají i šestnáct let po pádu režimu u moci, stačilo jen změnit dres. Třeba předlistopadový okresní tajemník KSČ v Přerově Jiří Valouch přestoupil k sociálním demokratům a dnes je ve městě starostou.

Ti nejstarší soudruzi se už do žádných dobrodružství nepouštějí. Třeba bývalý nejvyšší stranický boss Milouš Jakeš nostalgicky vzpomíná na éru, kdy měl v rukou veškerou moc.

Více v dnešní MF DNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video