Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VZP uvolní stamiliony na specializovanou péči pro těžce nemocné

  16:04aktualizováno  16:04
Všeobecná zdravotní pojišťovna začala podepisovat dodatky úhrad s centry specializované zdravotní péče. Nemocnice kvůli nedostatku peněz přestaly novým pacientům v některých případech předepisovat moderní léky. Teď jim pojišťovna posílá stamiliony. Peníze ale kopírují loňské počty nemocných.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na moderní léčbu čeká například 33letá Jana z Prahy, která od ledna ví, že má roztroušenou sklerózu. Ví také, že by jí útoky nemoci pomohla zmírnit biologická léčba, která je dražší než léčba umělými hormony, kortikoidy. 

Čtyři měsíce od diagnózy se ale dozvěděla, že na léčbu musí čekat. Kvůli limitům úhrad, které nemocnice, kde Janu ošetřují, dávno překročila.

Na léčbu čekají desítky lidí

Biologickou léčbu potřebuje nejméně 63 nemocným roztroušenou sklerózou, odhadují organizace pacientů

Janě nyní svitla naděje, že by se léčby mohla za pár týdnů dočkat. Největší zdravotní pojišťovna v Česku začala s centry specializované zdravotní péče, kde se léčí třeba rakovina, Crohnova choroba nebo roztroušená skleróza, podepisovat dodatky smluv k paušálním platbám za léčbu. Úhrady z pojištění dorovná na loňskou úroveň.

Specializovaná péče

Vůbec nejdražší specializovanou péčí je v ČR léčba rakoviny. VZP za její léčbu loni dala téměř dvě a půl miliardy korun. Léčba pacientů s roztroušenou sklerózou stála za rok téměř miliardu. Přes půl miliardy stojí péče o revmatologicky nemocné.

Ačkoliv výdaje na péči rok od roku rostou, organizace pacientů upozorňují, že u některých typů léčby se náklady výrazně snížily. Například bilologická léčba u roztroušené sklerózy podle Unie Roska je k dispozici za 20 tisíc korun měsíčně, dříve její cena sahala ke 30 tisícům.

Zatím nemocnice musely kopírovat stav z roku 2009. To znamenalo výpadek úhrad ve výši 363,5 milionu korun. Všeobecná pojišťovna nyní peníze chce postupně dorovnat na základě loňského vyúčtování, které právě dokončuje.

"Vydání všech dodatků předpokládáme koncem července. Revmatologická centra už mají dodatky podepsány, u ostatních aktualizace probíhá," řekl iDNES.cz mluvčí VZP Jiří Rod. 

Například Fakultní nemocnice Brno už ví, že od VZP dostane do konce roku dalších 65 milionů korun pro stovky pacientů. Odkládá proto krizové scénáře.

"Už jsme se preventivně domlouvali, že uděláme čekací listy. Největší deficit hrozil u léčby pacientů s Crohnovou chorobou, v onkologických centrech a při léčbě roztroušené sklerózy, kde potřebujeme do konce roku další čtyři miliony korun," popsal ředitel FN Brno Roman Kraus.

Naopak Thomayerova nemocnice v Praze zatím na potřebných 20 milionů dorovnání čeká. Stejně tak jedná tento týden o desítkách milionů Všeobecná fakultní nemocnice.

Boj o peníze pro nově diagnostikované nekončí

I v těchto nemocnicích VZP nejspíše peníze minimálně zčásti dorovná. Na happyend si ale pacienti budou muset počkat. VZP totiž prostředky uvolňuje na úroveň počtu pacientů z roku 2010. Například s Janou, které byla roztroušená skleróza diagnostikována až letos, tabulky tedy teoreticky nepočítají.

"Jsme na hraně, kdy hrozí odmítání nových pacientů. A je možné, že tento problém bude i po dorovnání 20 milionů z VZP," připouští mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

"Nemůžu teď říci, zda se nám v prosinci nestane, že na nějaké pacienty nám budou chybět peníze," dodává Kraus.

Thomayerova nemocnice léčí ve specializovaných centrech 500 pacientů, peníze od VZP by měly pokrýt jejich léčbu do konce roku. Nemusí už ale řešit situaci pacientů diagnostikovaných v letošním roce.

VZP ale takové přiškrcení toku peněz odmítá. Podle Roda se situace s novými pacienty řeší individuálně, nad rámec dodatků. "Jakýkoliv přesah vždy posuzujeme, jednáme o něm, dohadujeme se," míní Rod. Ne každou úhradu pak pojišťovny uznají. "V jednání s pojišťovnami jsme někdy úspěšní a někdy ne," říká Štanclová.

Dohady o toky peněz mezi pojišťovnami a pacienty procházejícími náročnou léčbou nejsou výsadou letošního roku. Jde o pravidelný "rituál", který se pojí s účtováním pojišťoven a tím, že v nemocnice dostávají léčbu proplácenou paušálně. Tedy bez ohledu na počty pacientů. Jen ve výjimečných případech ale lékaři přiznávají, že museli zastavit moderní léčbu pacientů. Letos se to minimálně u pražské VFN stalo. Navíc na pojišťovny sílí tlak v souvislosti s reformními kroky i tím, že musí po "Děkujeme, odcházíme" ušetřit na navýšení platů lékařů.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...



Najdete na iDNES.cz