Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za léčbu protonem vydáme maximálně 50 milionů ročně, plánuje VZP

  13:26aktualizováno  17:06
Všeobecná zdravotní pojišťovna snížila strop pro vyjednávání úhrad léčby protonem. Dosud jednala s Protonovým centrem Praha maximálně o sto milionech korun ročně. V pondělí však správní rada uložila řediteli pojišťovny Zdeňku Kabátkovi, aby částku při jednání o polovinu snížil. Soukromé centrum tvrdí, že o žádném limitu VZP při jednání dosud nehovořila.

Protonové centrum Praha zatím má smlouvu pouze s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. | foto: Profimedia.cz

„V pondělí správní rada pana ředitele pojišťovny pověřila, aby vyjednával maximálně o padesáti milionech ročně,“ řekl iDNES.cz místopředseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a poslanec Jiří Skalický.

„Vyjednávat v tomto rozsahu jsem dali panu řediteli, protože ročně by v Česku mělo být indikováno k této léčbě asi 150 pacientů, 80 z nich by připadalo na VZP a jeden cyklus u jednoho pacienta stojí 600 tisíc,“ popsal odhady Jiří Běhounek, předseda správní rady VZP a hejtman Kraje Vysočina.

Do limitu pro jednání mezi VZP a Protonovým centrem Praha by se započítávala jen úhrada za ozařování, nikoliv úhrada za doprovodná vyšetření.

Mantinel, o kterém se stále jedná

Limit znamená, že VZP by platila Protonovému centru Praha za každého odléčeného pacienta jistou částku. Její výše není zatím nijak daná. Aktuální pověření správní rady znamená, že suma za pacienty by ročně měla činit maximálně 50 milionů korun.

Desítky milionů centrum nemusí vyčerpat, ale může ho i překročit. V takové situaci by nejspíš následovalo dohadování o tom, zda a kolik VZP uhradí. Právě tak se to děje už nyní u jiných zdravotnických zařízení, s nimiž má pojišťovna smlouvu.

Padesát milionů je zatím jen teoretická částka, protože obě strany se na žádné smlouvě nedohodly, byť už jednají měsíce. „Je to mantinel pro pana ředitele, aby vyjednával. Je otázka, co se mu povede a co ne,“ podotkl Skalický.

O žádném stropě úhrad nejednáme, tvrdí centrum

Marketingová ředitelka Protonového centra Praha Iva Taťounová sdělila, že pojišťovna centrum o žádném limitu neinformovala. „Úhradový strop, o kterém píšete, není  předmětem našich jednání s VZP. My hledáme cestu pro české pacienty, aby se dostali k šetrné moderní a bezpečné protonové léčbě a k tomu zbývá dořešit otázku referování pacientů,“ uvedla Taťounová.

„Až dosud VZP tvrdila, že léčbu uhradí všem, kteří ji budou potřebovat. Pokud teď chce limit na vynaložené finanční prostředky, je to především zpráva pro její klienty, kterým jinými slovy říká, že někomu ji umožní a někomu upře,“ tvrdí Taťounová. To, že absence léčby pacienty poškodí, tvrdilo centrum už dříve. VZP to ale odmítla s tím, že kdo bude léčbu potřebovat, pojede do levnějšího centra v Mnichově.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek iDNES.cz v pondělí řekl, že protonová léčba jednoho pacienta v Česku stojí pojišťovnu v průměru 740 tisíc korun, v Německu zhruba 660 tisíc korun. Cena léčby se liší podle toho, zda je pacientem dítě, nebo dospělý.

Správní rada strop ze sta milionů na padesát snížila poté, co arbitři řekli, že smlouva, která by VZP zavazovala k úhradě bezmála jedné miliardy ročně po dobu 15 let, je neplatná (více čtěte zde). Navíc se stále proměňují odhady počtu pacientů, pro které by byla tato léčba vhodná. Diskutuje se také o diagnózách.

„Domluva na sto milionech nebyla možná, tak je to teď 50 milionů,“ vysvětlil Běhounek, proč je částka nyní nižší.

Léčba stojí zemi ročně dvě miliardy

Kromě stropu má pojišťovna úhradu podmiňovat tím, že pacienty vhodné pro novou léčbu vyberou komplexní onkologická centra a jejich léčbu doporučí také odborná lékařská společnost. „Tyto podmínky nejsou nic nového, správní rada je v pondělí jen potvrdila,“ dodal Skalický.

V Česku stojí ročně ozařování pacientů zhruba dvě miliardy korun. Jen VZP, která má 65procentní podíl na trhu, platí ročně za léčbu patnácti tisíc pacientů pomocí ozařování 1,3 miliardy korun.

Samotné okolnosti vyjednávání nechce pojišťovna příliš komentovat. „Pro klienty VZP je bez ohledu na všechny spory a tahanice zásadní, že pokud jim odborníci z komplexních onkologických center indikují protonovou léčbu jako opravdu nezbytnou, VZP jim ji vždy uhradí,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz