Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se udělují prémie: radši dát 480 tisíc, než je vrátit Kalouskovi

  8:37aktualizováno  8:37
Vláda, zaklínající se úsporami, pobouřila na začátku roku vyplácením vysokých odměn na několika ministerstvech. Například na vnitru činila nejvyšší prémie 480 tisíc - komu, to úřad tají. Proč tolik? Zákon říká: buď peníze přidělené na platy vyčerpáte, nebo je vrátíte do státního rozpočtu.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz. (8. července 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Buďme opravdu odpovědnými hospodáři, usmíval se z předvolebních billboardů ministr financí Miroslav Kalousek. Ušetřit se mu podařilo na celkovém objemu peněz na letošní platy státních zaměstnanců - bude o 10 % nižší než loni. V roce 2010 ministerstva moc neušetřila: uspořené peníze rozdala na odměnách, aby je nemusela vracet.

Kdo dostal prémie

Jeden z vedoucích pracovníků ministerstva vnitra (úřad tají, kdo) dostal na konci roku prémii 480 tisíc korun.

Šéfka kabinetu ministra školství Dobeše Jana Machálková dostala prémii celkem 110 tisíc korun.

Poradci ministra obrany Vondry brali podle LN 50 až 100 tisíc korun.

(více o prémiích čtěte zde)

"Stačí mít o třetinu méně zaměstnanců, kteří budou o polovinu lépe placení. Dobře zaplacený úředník je tím nejlepším úředníkem, tím zamezíme korupci," je přesvědčený například ministr školství Josef Dobeš.

Uspořit podle něj ani tak nejde na celkovém množství peněz na mzdy, jako spíš na tom, že dobře motivovaní úředníci zabrání tomu, aby se na ministerstvu zadávaly nesmyslné a předražené projekty.

"Státu ušetřím sedm miliard a abych to dokázal, rozdám miliony na odměnách. Za to já se nikdy stydět nebudu. Stotisícovou odměnu jsem dal úředníkovi, který odmítl stotisícový úplatek," nastínil například pro Parlamentnilisty.cz svou cestu další člen vlády, ministr dopravy Vít Bárta.

Nabízí se ale námitka, zda každému na odměnách záleží. "Finančně jsem zajištěná, nesleduji, co mi přibývá na účtu," řekla v rozhovoru pro iDNES.cz šéfka Dobešova kabinetu Jana Machálková. Svou odměnu 110 tisíc si podle vlastních slov vysloužila upozorněním na podivnou patnáctimilionovou zakázku.

Konkrétní výše odměn jsou nedobytné. Zatím

Pokud se člověk snaží domoci toho, který ministerský úředník dostal z peněz daňových poplatníků jak velkou odměnu, má smůlu. Ze zákona o svobodném přístupu k informacím totiž sice vyplývá, že na takovou informaci má občan právo. Ministerstva ale v podobných případech tasí jiný "paragraf" - zákon na ochranu osobních údajů.

Takto ministerstvo vnitra odpovědělo na dotaz ohledně výše odměn pro konkrétní vedoucí pracovníky.

Odpověď ministerstva vnitra na dotaz Tomáše Moláčka ohledně odměn pro konkrétní vedoucí pracovníky. Konkrétní čísla tají všechny úřady. Odvolávají se na zákon o ochraně osobních údajů.

Fakta o platech a odměnách

  • Celkový objem platů pro ministerstva stanovuje ministerstvo financí. Neurčuje ale jejich strukturu.
  • Každé ministerstvo samo zajistí nárokové složky platu (tarifní platy, příplatky za vedení, rizikové příplatky...). Zbylé prostředky vyčlení na odměny a osobní ohodnocení.
  • Peníze na platy jsou stanoveny podle předpokládaného počtu míst a zařazení zaměstnanců do platových tříd a stupňů.
  • Neexistuje zpětná vazba, která by ministerstvům mohla nařídit, aby vysvětlila konkrétní odměny.
  • V roce 2009 čerpaly organizační složky státu na platech celkem 75,2 miliardy korun. Většina ministerstev rozdávala odměny v celkové výši jednotek až desítek milionů korun.
  • Letos se objem peněz na platy snížil o 10 %.

Zdroj: Ministerstvo financí

Zkušenosti s tím má například Tomáš Moláček, který se už nějakou dobu snaží z ministerstva vnitra vymámit, jaké odměny v prosinci a lednu brali vedoucí pracovníci. Nejvyšší udělená odměna činila 480 tisíc korun, tři další byly mezi 360 a 380 tisíci korunami. V tabulce dokumentu, který ministerstvo Tomáši Moláčkovi poslalo, je ale místo deseti jmen desetkrát napsáno "vedoucí pracovník".

"Obecně mě přístup ministerstva vnitra štve. Velice mě zklamal pan John, který poté, co se dostal do křesla ministra, obrátil. Pokud mi ministerstvo nevyhoví, jsem připraven podat žalobu," řekl iDNES.cz Moláček, který nyní čeká, jak se k jeho dotazům ministerstvo postaví.

Riskovat, nebo vyplatit tučné odměny

Kolik budou mít ministerstva na odměny peněz, záleží na tom, co ročně ušetří na prostředcích na platy. Na konci roku mají dvě možnosti. "Kapitoly si mohou teoreticky prostředky převést ve formě tzv. nároků do dalšího roku. Případně jsou nevyčerpané prostředky příjmem státního rozpočtu," říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Převod peněz do dalšího roku ale pro ministerstva může být riskantní: ministerstvo v tom případě může mít problém s obhájením mzdových nároků na další rok - a na uspořené peníze, které má "z loňska v kasičce", může vláda v případě potřeby pokrytí mimořádných nároků sáhnout.

Změna zákona, díky níž by ministerstva nerozdávala dráždivě štědré odměny, ale není na obzoru - minimálně ne z dílny ministerstva financí. "Prostředky na platy jsou účelově určeny a bez souhlasu ministerstva financí je nelze použít k jinému účelu. Jak by pomohlo, kdyby kapitoly místo toho, aby prostředky ušetřily, je spotřebovaly na něco jiného?" namítá Ležatka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz