Odměny dostanou už jen úředníci, kteří pracují na 120 %, slibuje Dobeš - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odměny dostanou už jen úředníci, kteří pracují na 120 %, slibuje Dobeš

  3:01
Ministerstvo školství schytalo kritiku za stotisícové odměny, které doputovaly na účty vybraných zaměstnanců. Ministr Josef Dobeš se bránil, že na odměny ušetřil propouštěním. V rozhovoru pro iDNES.cz dodává, že neexistovala žádná pravidla pro odměňování. Pro letošek je zavedl. Odměny dostanou pouze ti, kteří budou pracovat na 120 procent, slibuje ministr.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) při rozhovoru pro iDNES.cz (21. února 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V médiích se objevily zprávy, jak vysoké dostali vaši podřízení odměny, někdo se také zřejmě dostal do e-mailu vrchní ředitelky vašeho kabinetu Jany Machálkové. Jaká je teď na ministerstvu atmosféra?
Jasně jsme si tu vymezili, jak co bude. Mám pocit, že to mám se svými pracovníky jasně rozdané. Jsem psycholog a říkám si, co je lepší: vědět, že to takhle je a mít to vzájemně vyříkané, nebo si říkat "jo, pane ministře, ano pane ministře, to tak bude", a v hlavě mít, že to tak nebude a že víme, jak ministry obejít, jak to zjemnit, jak to ne úplně zrealizovat.

Jak je možné, že Jana Machálková je už čtvrtou šéfkou kabinetu za půl roku vašeho působení na ministerstvu. Proč tak často měníte šéfy kabinetu?
Vrchní ředitel kabinetu je na ministerstvu démonická pozice. Za mého předchůdce (Miroslava Kopicová, pozn. red.) tu byl velmi schopný šéf kabinetu (Petr Roupec, pozn. red.), který si tu vytvořil silnější mocenskou pozici než byla sama ministryně. A tento vrchní ředitel kabinetu, když byl přesvědčený, že něco není správně, tak to dokázal zablokovat, aniž by o tom ministr věděl či s tím byl schopen něco dělat. Když jsem přišel na ministerstvo, tak můj první šéf kabinetu Michal Šedivý nedokázal ustát tu pozici, jak byla nastavena. Nezvládl očekávání úředníků, kteří byli nastaveni na bývalého ředitele.

Rozruch na ministerstvu

Začátek roku je pro ministra školství hektický.
Nejdříve se v médiích objevily zprávy o tom, že jeho podřízení dostali v prosinci až stotisícové odměny. Psalo se především o šéfce Dobešova kabinetu Janě Machálkové, která na ministerstvo nastoupila loni na konci listopadu na post poradkyně. To, že se na ministerstvu rozdávaly takové odměny, ministr potvrdil. Zároveň dodal, že on o odměnách pro konkrétní lidi nerozhodoval. Následně přišla MF DNES s informací, že Dobeš údajně napsal Machálkové seminární práci, což ministr popřel. Tvrdí, že práci, která pojednává o něm, pouze autorizoval a dodal své postřehy. Společně s Machálkovou se ministr shoduje, že za úniky citlivých dat z ministerstva může být to, že od konce minulého roku začalo masivní propouštění zaměstnanců ministerstva školství.

A další dva, Šimon Mastný a Jaroslav Říha?
Ani jeden nedokázal analyzovat nášlapné miny pro ministra, což je podepisování zdejších byrokratických oběžníků, kdy tady několika kolečky chodí materiály a ministr je podepisuje a má minutu až dvě se nad každým dokumentem zamyslet a zeptat se vrchního ředitele, který mu to dává podepsat, co za tím vězí. Pak musí během dvou minut provést zásadní rozhodnutí. U nich jsem neměl podporu, aby mi zanalyzovali, co dokument, který mám podepsat, fakticky říká a jestli v tom není třeba něco nebezpečného. To byly zásadní věci, které jsem jim vytýkal.

Necítíte určitou míru spoluodpovědnosti za manažerské pochybení, když se tady vystřídalo tolik ředitelů?
Cítil bych manažerské pochybení, kdybych viděl, že to nezvládají, a nečinil bych. Ze soukromého sektoru jsem takto nastavený. Manažerské selhání by pro mne bylo, kdyby vrchní ředitel Vitula (Jana Vitulu, vrchního ředitele pro čerpání evropských fondů, odvolal ministr loni v září, pozn. red.) ještě v říjnu neplnil, co má, a stále tady byl. Když jsem se s ním 13. září rozloučil, tak jsem věděl, že to bude neskutečně těžké, ale vnitřně jsem byl přesvědčený, že s ním evropské fondy nerozhýbu. Viděl jsem, že sekce je špatně řízená, dával jsem mu měsíc čas, ale pak přetekla trpělivost a řekl jsem si: teď by to bylo manažerské selhání a udělal jsem to, i když hrozilo, že odvolají mě.

Jana Machálková ale zřejmě nebude poslední šéfkou vašeho kabinetu, televizi Prima řekla, že je těhotná. Už si sháníte jejího nástupce?
Ve firmách je běžné, že senior vychovává juniora. I tady by to mělo být tak, že se tu od začátku profiluje zástupce, který to dokáže převzít nebo je schopný být po určitou dobu pověřený. Je x variant, jak to řešit. Já mám v této chvíli vybraného juniora.

Znal jste Janu Machálkovou, současnou šéfku kabinetu, která byla od listopadu do ledna vaší poradkyní, ještě před jejím nástupem na ministerstvo?
Neznal, přišla z výběrového řízení Věcí veřejných, potřeboval jsem poradce na PR a personalistiku.

Podal jste trestní oznámení, Týden.cz o víkendu napsal, že ho podala i Jana Machálková. Chystáte ještě nějaké kroky či opatření související s úniky informací z ministerstva?
Když se člověk v novinách dočítá, že se někdo dostal k důvěrným informacím o zaměstnancích, tak je potřeba se těch lidí zastat a nepřipustit to. A ačkoli mám výhrady k x článkům, tak jsem nepodal na novináře trestní oznámení za pomluvu, protože mám tezi, že já jsem ten, kdo má být propíraný zleva zprava a novinář na to má právo. Takže nic dalšího neplánuji. A jestli kolegyně Machálková má pocit, že se jí někdo dostával do soukromé pošty, je na místě trestní oznámení podat.

Víte, odkud vítr vane, kdo informace vynesl?
Souvisí to nepochybně s některými mými kroky, ale já si nenechám rozmělnit svou energii. Mám tu své úkoly a pojedu dál.

Jak to bude s odměnami letos?
Nevím, jestli v roce 2011 rozdám jedinou korunu odměn, protože posledního půl roku 2010 nebyla nastavená pravidla na udělování odměn, nadřízený je dával intuitivně. Na rok 2011 máme ale nastavené KPI (klíčové ukazatele výkonu, pozn. red.). Moji náměstci mají klíčové úkoly, které jsou na hranici zvládnutí. Nejsou to úkoly, které zvládnete, když budete pracovat na 100 procent, zvládnete je, když budete pracovat na 120 procent. A za to mají být mimořádné odměny, tak to bylo i ve firmě, kde jsem pracoval.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) při rozhovoru pro iDNES.cz (21. února 2011)

Jak bude konkrétně vypadat další zeštíhlování?
Na ministerstvu je strašně moc úředníků průměrně zaplacených, což je problém všech ministerstev, nejen školství. Tady ale stačí mít o třetinu méně zaměstnanců, kteří budou o polovinu lépe placení. Něco ušetříme a něco investujeme do jejich platů, protože dobře zaplacený úředník je tím nejlepším úředníkem, tím zamezíme korupci. Ale nemusíme jít až ke korupci, stačí, když se tu přestanou dělat nesmyslné projekty.

Přečetl jsem si třeba o projektu za milion, který schválil můj předchůdce, kdy se na základních školách zjišťovalo u deváťáků, jak se jim líbí ve škole. Deváťákům se na školách nelíbí, to byl závěr výzkumu za jeden milion. Problém také je, že tu nemáme dvanáct let schválený zákon o státní správě a úředníci nemají definitivu (jistotu zaměstnání až do důchodu, pozn. red.).

Říkáte, že dvanáct let nemáme zákon o státní správě, Věci veřejné jsou vládní strana, nabízí se otázka, co s tím budete dělat?
Bojovat, aby ten zákon byl konečně schválený. Ale první krok je audit, je potřeba úředníky pročistit, mít jen ty nejlepší a těm dát definitivu, těm dát benefity. Teď tu ale mám průměrně zaplacenou velkou armádu byrokratů. Měl jsem za úkol seškrtat deset procent zaměstnanců, seškrtal jsem osmnáct a půjdu mnohem dál. Vyberu ty nejschopnější lidi a těm zaplatím, a pak už možná nebude vadit, že někomu dávám kvartální odměny za výbornou práci.

Co tedy konkrétně plánujete?
Osmnáct procent, to bylo teprve první nadechnutí. Prvního března přijde další nadechnutí.

Které se bude týkat čeho?
Zasáhne nepochybně i manažerskou strukturu a půjde směrem dolů. Čtyři sta úředníků, to je pro mne děsivé číslo. Další zeštíhlování čeká tzv. malá ministerstva (OPŘO, Ostatní přímo řízené organizace, kam spadá Ústav pro informace ve vzdělávání, Česká školní inspekce či Cermat, který připravuje státní maturity). Ze sedmnácti zbudou slučováním tři.

A na malých ministerstvech přijde o práci kolik lidí?
Tady je dalších čtyři sta úředníků a dokážu si představit, že zbude šedesát, sedmdesát lidí. Nejde mi ale prioritně o úsporu za platy, tyto organizace jsou totiž smrtící především pro základní školy. Ředitelům chodí týdne pět různých statistik z pěti různých OPŘO.

Máte na mysli dotazníky?
Ano. Řekněte nám, kolik máte žáků ve třetí třídě. A přijde mu to od třech organizací. Dneska jsou ředitelé z osmdesáti procent byrokraté, kteří se nevěnují učitelům a vzdělávací činnosti, ale vyplňují lejstra. A úplně absurdní na tom je, že když ministr chce ty statistiky použít, tak mi to nikdo není schopen dát. Je to byrokracie k ničemu, papíry prokazují svou činnost. To půjde pryč.

Jakou známku byste si jako ministr dal?
Dal bych si dvě až dvě minus. Myslím si, že směr je správný, pojmenoval jsem ho v programu Věcí veřejných a většinu jsem prosadil do programového prohlášení vlády, zejména co se týká regionálního školství. Dvě minus je kvůli mé neschopnosti či neobratnosti některé věci přesně pojmenovat a nedávat možnost výkladu a spekulace. Na druhou stranu to, že vychází polemické články, je vlastně dobré. Představte si, že bych se o něco pokoušel a ta odezva byla mrtvá. V té chvíli bych strašně znejistěl. Já nikoho nezajímám? Jim je to jedno, co dělám? To by bylo horší.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

USA se stahují z Evropy, vakua chce využít Čína. Šanci vidí na Ukrajině

Premium

Americký prezident Donald Trump svým jednáním vysílá přinejmenším kontroverzní signály, a to i směrem k evropským partnerům. Není proto divu, že místa, odkud se Washington z Evropy stáhl, se snaží...

15. dubna 2025

Na stavební povolení čekají téměř rok i déle. Na digitalizaci už padlo 182 milionů

Premium

Nefunkční digitální stavební řízení vyšlo stát už na více než 182 milionů korun. Úřady pořád hlásí problémy, a to přesto, že se vrátily k původním systémům. Celkovou cenu nedokáže nikdo odhadnout...

15. dubna 2025

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025

Česká turistka spadla z Velké čínské zdi, následkům zranění podlehla

Při návštěvě Velké čínské zdi zemřela turistka z Česka. České ministerstvo zahraničí informace o úmrtí Češky v Číně potvrdilo, bližší okolnosti, například kde se tragická nehoda stala, mluvčí resortu...

14. dubna 2025  22:30

Nvidia slibuje továrnu v Texasu a výrobu čipů a serverů za 500 miliard dolarů

Další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, je Nvidia. Hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou...

14. dubna 2025  22:07

Bavorsko zaplatí odvoz nelegálního odpadu z Jiříkova, pokud to nezajistí firma

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci. Šéf bavorského ministerstva...

14. dubna 2025  21:29

Trump zvažuje zrušení cel v autoprůmyslu. Firmy potřebují čas na změnu, řekl

Americký prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil, aby dal výrobcům automobilů čas na úpravu dodavatelských řetězců....

14. dubna 2025  21:17

Orbán změnil ústavu, vadí LGBT+ i „zrádci národa“. Odpůrci blokovali parlament

Maďarský parlament v pondělí schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Pro změny hlasovalo 140 poslanců, proti bylo 21. Přijatá novela základního zákona...

14. dubna 2025  18:42,  aktualizováno  20:47

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Za válku mohou Putin, Biden a Zelenskyj, míní Trump. Mluví o milionech mrtvých

Ve válce na Ukrajině jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem – ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, americkému exprezidentovi Joeu Bidenovi a...

14. dubna 2025