Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovní komise k reformě policie vyslechne Babiše i Bradáčovou

  13:08aktualizováno  16:31
V Poslanecké sněmovně se v pondělí odpoledne poprvé sešla vyšetřovací komise, která se bude zabývat reformou policie a odchodem šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Její členové se dohodli na seznamu lidí, které vyslechnou. Jsou mezi nimi státní zástupci i ministři.

Podle šéfa komise Pavla Blažka (ODS) se komise při prvním jednání hlavně domluvila na harmonogramu. Termín, do kdy může pracovat, končí v říjnu, podle Blažka ale mohou jednání komplikovat dovolené. „A to ani ne poslanců, ale spíše těch, které chceme vyslechnout,“ řekl.

Fotogalerie

Členové komise se v neveřejném jednání shodli na seznamu lidí, které budou chtít vyslechnout. Podle Blažka nemusí být seznam konečný. Figurují na něm státní zástupci Ivo Ištván, Lenka Bradáčová, Pavel Zeman a Pavel Komár. Kromě nich hodlá komise předvolat i některé vysoce postavené policisty, a to šéfa inspekce Michala Murína, ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslava Vilda a také samotného policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho prvního náměstka Zdeňka Laubeho, pokládaného za tvůrce reformy. Poslanci v komisi si hodlají zavolat i Roberta Šlachtu a Jiřího Komárka z ostravské expozitury ÚOOZ.

Na seznam se dostala i jména politiků, konkrétně šéfa resortu vnitra Milana Chovance a ministra financí Andreje Babiše. „Někteří lidé se k tomu veřejně vyjadřovali. Chceme vědět, odkud informace mají, nebo zda to bylo jen prohlášení do médií,“ řekl Blažek. Předvolat hodlá ještě šéfa BIS Jiřího Langa.

Komise se znovu sejde 28. července a vyslechne ty předvolané, které se podaří do té doby sehnat. Jak ujistil Blažek, všichni budou muset být zbaveni mlčenlivosti. Oslovil kvůli tomu již nadřízené lidí ze seznamu. „Mluvil jsem s premiérem, s ministrem Chovancem, s žalobcem Zemanem. Další z kolegů mluvil s panem Murínem. Tito lidé již byli osloveni pro zbavení mlčenlivosti,“ řekl. Blažek počítá s tím, že příští jednání se kvůli rozsáhlým výslechům může protáhnout i do noci nebo na dva dny.

Sedm členů výboru si nejprve zvolilo za místopředsedu Martina Lanka (Úsvit). Předseda Blažek sice navrhoval Daniela Korteho (TOP 09), ten ale dal přednost Lankovi s ohledem na to, že Lank chtěl kandidovat na předsedu a od svého rozhodnutí odstoupil proto, aby nezdržoval zahájení vyšetřování.

„Specifikum této komise spočívá v tom, že věc, kterou řešíme, je živá,“ sdělil poté Blažek a upozornil kolegy, aby o jednání informovali objektivně. „Nejpodstatnější je, abychom nevynášeli informace, které se hodí jenom tomu kterému subjektu,“ řekl. Poté nechal hlasovat o tom, že další bod projedná komise neveřejně. S tím souhlasili všichni přítomní. Blažek poté novináře vykázal z jednací místnosti.

Výsledky svého šetření chce komise předložit poslancům do konce října, tedy v době, kdy již nový útvar bude fungovat. Blažek uvedl, že komise nemá pravomoc reformu zastavit. „Ani výkonná moc nevyčerpala všechny své prostředky, jak reorganizaci zastavit či změnit,“ řekl.

Boj o reformu policie

Šlachta redakci iDNES.cz řekl, že čeká, na kdy si ho komise předvolá. Předpokládá, že po pondělním jednání se oficiálně dozví termín, kdy by jej a jeho kolegy mohli členové komise vyslechnout. „Dohodli jsme se, že do té doby se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl. Podle Blažka bude vše, co Šlachta řekne, zaprotokolováno a stane se součástí spisu.

Jednání bezpečnostního výboru, které ustavení komise předcházelo, se kromě Šlachty účastnil i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Ani jednoho z nich ale členové výboru nenechali promluvit. Shodli se totiž na tom, že věc musí řešit právě vyšetřovací komise (více zde).

Reforma policie, kterou představil minulý měsíc policejní prezident Tomáš Tuhý, počítá s vytvořením nového „superútvaru“, který ponese název Národní centrála proti organizovanému zločinu a pohltí i dosavadní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, kterému šéfoval Šlachta.

Nový útvar vznikne 1. srpna, povede jej dosavadní ředitel celorepublikové kriminální policie Michal Mazánek (více čtěte zde).

Šlachta přišel koncem června na bezpečnostní výbor. Poslanci ho promluvit nenechali:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz