Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath dorazil jako na pohřeb. Proslov si připravil, přesto byl nervózní

  17:58aktualizováno  17:58
David Rath se na svůj proslov důkladně připravil. Do detailů své kauzy ale příliš nezabíhal, o to víc se snažil útočit na ministra Jana Kubiceho a další představitele vlády Petra Nečase. Přesto podle politologů i odborníků na neverbální komunikaci působil nervózně.

Jeden ze zákazníků obchodu s elektronikou v Pardubicích sleduje přímý přenos vystoupení Davida Ratha (5. června 2012) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bývalý středočeský hejtman si vzal na svůj téměř hodinový proslov černý oblek a černou kravatu. Evidentně se tím snažil dát najevo, jak je pro něj jeho proslov důležitý. "To oblečení dávalo tušit dramatičnost situace," řekla specialistka na neverbální komunikaci Noemi Zárubová, která se speciálně kvůli úternímu Rathovu vystoupení dívala i na jeho dřívější proslovy.

Rath ve Sněmovně

Stejný pocit z vystoupení měl i advokát Jaroslav Ortman: "Přišel oblečený jak na pohřeb. Chtěl dát najevo vážnost situace."

Rath je dobrý rétor, přesto byla na něm - hlavně na začátku proslovu - vidět nervozita. Zárubová si všimla hned dvou věcí. "Sice se snažil zachovat kamennou tvář a nedat na sobě napětí zdát, ale prozradily ho ruce. Neustále si s nimi hrál, neudržel je v klidu. A pak ho prozradily i rty, které si stále olizoval," uvedla Zárubová.

Právnička Dagmar Raupachová míní, že Rath své vystoupení pojal jako show. "Byla to ale show z obou stran, celá kauza se příliš dramatizuje. Přítomnost eskorty v jednacím sále podle mého názoru být nemusela. Očekávala bych ale celkově více věcnosti," zhodnotila Raupachová jednání Sněmovny.

Rath se zaměřil hlavně na útoky

Exhejtman začal při proslovu pozvolna. Raupachová míní, že se to dalo předpokládat, navíc se snažil poukazovat na svá pozitiva. "Snažil se vyzdvihnout své klady a zkritizovat chyby v procesu. Jako právník se ale musím ohradit proti rozdělování na malé a velké ryby, o kterém pan Rath mluvil. Z pohledu právníka se to tak nedá hodnotit," uvedla Raupachová.

Advokát Ortman byl k obsahu vystoupení příkřejší: "David Rath přišel do Sněmovny s tím, aby zabránil spravedlivému procesu. V jeho projevu byly nehorázné invektivy, mimo jiné na adresu ministra vnitra a státní zástupkyně. Celkově to podle mého názoru byla vlastně snůška blábolů."

Politolog Lukáš Jelínek si všiml jiné věci. A to toho, že Rath by si měl uvědomit, že byl aktivním politikem. "Nebral vůbec v potaz, že se od 'běžných' zločinců liší tím, že byl veřejným činitelem nakládajícím s veřejnými prostředky. Zvýšený zájem policistů o jeho osobu byl tudíž legitimní," řekl Jelínek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz