Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby budou v polovině června

  21:57aktualizováno  21:57
Své hlasy ve volbách do Poslanecké sněmovny odevzdají voliči v pátek 14. a v sobotu 15. června 2002. Na tomto termínu se shodli na Pražském hradě prezident Václav Havel a premiér Miloš Zeman. Předseda vlády totiž vyhlášení voleb podepisuje spolu s hlavou státu. Jasné jsou už také termíny pro volby do třetiny Senátu a do obecních zastupitelstev.

Třetinu senátorů vyberou voliči 25. a 26. října. Volby do obecních zastupitelstev a zastupitelstva hlavního města Prahy budou 1. a 2. listopadu.

"Své rozhodnutí jsem právě po dohodě s panem premiérem podepsal a pan premiér ho kontrasignoval," oznámil novinářům po setkání se Zemanem prezident. Ustoupil tak ze svého původního záměru vyhlásit sněmovní volby už v květnu. "Z hlediska jistoty občanů a perspektivy politických stran je lépe v termínu trochu ustoupit," prohlásil.

Zeman: Dohodli jsme se jako vždy
"Jsem rád, že jsme se jako vždy dohodli," konstatoval Zeman. S prezidentem se mimo jiné snažili odhadnout volební účast v jednotlivých kolech senátních voleb. Zeman zároveň popřel informace tisku o tom, že o květnovém termínu voleb se uvažovalo proto, že by se do června mohla rozpadnout Havlova spřízněná Čtyřkolice. "Domnívám se, že se Čtyřkoalice rozpadne až v červenci," soudí Zeman.

Havel prosazoval dřívější termín voleb, protože chtěl, aby bylo víc času na tradiční povolební procedury. "Hlavní důvod byl ten, že 30 dní je po volbách na konstituování sněmovny, potom je ústavou neurčený čas na jmenování vlády, potom má vláda 30 dní na vypracování programového prohlášení, s nímž musí předstoupit před parlament a požádat o důvěru," vysvětlil.

Havel se obával, že tato procedura bude trvat celé prázdniny a prakticky by skončila těsně před podzimními volbami. "Zdálo se mi, že ten rozestup mezi prvními a dalšími volbami by měl být co nejdelší," dodal prezident.

Zeman naopak souhlasil s dřívějším vyhlášením obecních voleb. "Přijal jsem argument pana prezidenta, že by nebylo dobré dělat komunální volby v tom termínu, který byl před čtyřmi lety, mimo jiné i na základě toho, že se bude zhruba od 20. listopadu konat summit NATO," uvedl.

Splácejte dluhy, vyzval Havel Čtyřkoalici
Prezident Václav Havel se vložil do měsíčního sporu Čtyřkoalice. S jejími šéfy se v úterý a dnes sešel a doporučil jim, aby řádně spláceli dluhy. Právě kvůli dluhům ODA hrozil rozpad koalice. Havel se se zástupci čtyřkoaličních stran setkal v den, kdy má vyhlašovat termín parlamentních voleb.

"Prezident apeloval na všechny, aby se zasadili o řádné plnění všech finančních závazků svých stran a aby se zaměřili na naplnění i dalších závazků, které mají politické strany vůči občanům," sdělil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Na fakt, že se prezident se šéfy Čtyřkoaliace schází těsně před vyhlášením termínu voleb, mluvčí namítl: "Politická kultura v této zemi nedovoluje, aby strany měly dluhy." Dodal, že kdyby měla jiná strana problém, prezident by se tím rovněž zabýval.

Glosa Martina Komárka: Laskavý tatík

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že prezident na setkání zdůraznil nutnost průhledného financování politických stran.

"Prezident velmi apeloval na to, aby bylo veškeré financování průhledné u všech politických stran, aby všechny dluhy byly zaplaceny. Apeloval na Čtyřkoalici, aby vyřešila situaci s dluhy a byla věrohodnou silou," uvedl Svoboda, který na Hrad šel s místopředsedou lidovců Janem Kasalem. "Žádné řešení nenavrhoval, v žádném případě nemluvil o tom, co máme dělat," dodal.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová uvedla, že s Havlem mluvila o dluhu velmi krátce při úterním setkání signatářů Charty 77 v Senátu.

Během úterního večera a následujícího rána Havel postupně jednal s předsedy a dalšími politiky stran koalice. Čtyřkoalici hrozil rozpad kvůli problémům se splácení 68milionového dluhu ODA. Po měsíčním dohadováním se už zdálo, že je krize zažehnána. Více čtěte  ZDE.

Místopředseda Unie svobody Ivan Pilip po setkání šéfů stran s prezidentem prohlásil: "Pokud ODA nezváží své další setrvání na kandidátkách, je nutné začít jednat o dvoukoalici."

Volby do Poslanecké sněmovny 2002

16. března 2002
- Nejzazší termín, do kterého musí prezident volby vyhlásit (90 dnů před jejich konáním). Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení se považuje den, kdy byla rozeslána příslušná částka Sbírky zákonů.
3. dubna 2002
- Okresní úřad v sídle kraje musí do tohoto termínu zřídit u České národní banky zvláštní účet, na který politická strana, politické hnutí nebo koalice musí složit příspěvek na volební náklady ve výši 15 tisíc korun. Příspěvek se skládá ve všech volebních krajích, v nichž subjekt podává kandidátku.
9. dubna 2002
- Termín pro podání kandidátních listin. Listiny se podávají okresnímu úřadu v sídle kraje prostřednictvím zmocněnce.
15. dubna 2002
- Termín, od kdy již nelze doplňovat do kandidátní listiny další kandidáty ani měnit jejich pořadí.
od 9. dubna do 15. dubna 2002
- Přezkoumání kandidátních listin okresním úřadem v sídle kraje.
17. dubna 2002
- Termín, do kdy musí okresní úřad informovat stranu, hnutí nebo koalici o případných závadách na kandidátních listinách, a to písemně prostřednictvím zmocněnce.
25. dubna 2002
- Termín pro odstranění závad.
26. dubna 2002
- Okresní úřad do této doby rozhodne o registraci kandidátek, škrtnutí kandidáta nebo odmítnutí kandidátní listiny. Proti rozhodnutí je možné se odvolat k soudu.
30. dubna 2002
- Státní volební komise do tohoto dne musí určit losem číslo, kterým budou označeny hlasovací lístky. Seznam všech politických subjektů, které podaly kandidátní listinu, zašle komisi okresní úřad.
5. května 2002
- Termín, do kdy volič, který má bydliště mimo území ČR, může žádat zastupitelský úřad o zapsání do zvláštního seznamu. Zastupitelské úřady musejí uzavřít zvláštní seznamy do 15. května 2002 a předat je ministerstvu zahraničí, které zajistí odstranění duplicit a konečné znění seznamů do 25. května 2002 předá ministerstvu vnitra.
25. května 2002
- Registrace kandidátních listin na základě rozhodnutí soudu.
29. května 2002
- Od tohoto data může starosta obce vyhradit plochu pro vylepování volebních plakátů.
od 29. května 2002 do 12. června 2002
- Dny vyhrazené pro volební kampaň v Českém rozhlase a v České televizi. Čtrnáct hodin bezplatného vysílacího času rozhlasu i televize si rovným dílem rozdělí kandidující subjekty. Termíny vysílacích časů určí los.
30. května 2002
- Termín, do kdy musí starosta zveřejnit oznámení o době a místě konání voleb v obci.
30. května 2002
- Obecní nebo zastupitelský úřad začne předávat voličské průkazy voličům, kteří nemohou volit ve svém volebním okrsku. Volič může o průkaz požádat písemně s ověřeným podpisem. Podání musí být doručeno nejpozději sedm dnů před konáním voleb, tedy do 7. června 2002.

7. června 2002
 - Nejpozději do tohoto termínu musejí správy příslušného ústavu, objektu nebo zařízení oznámit obecnímu úřadu voliče vedené na zvláštních seznamech (například vojáky, pacienty v nemocnicích, voliče v ústavech sociální péče a vězně).

11. června 2002
- Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.
11. června 2002
- Od tohoto dne se nesmí zveřejňovat předvolební nebo volební průzkumy. Zákaz končí ukončením hlasování.
12. června 2002
- Kandidát se může do 14:00 vzdát písemně své kandidatury. Stejným způsobem může zmocněnec jeho kandidaturu odvolat. Okresní úřad musí zajistit zveřejnění těchto skutečností ve všech volebních místnostech na území kraje; ve volebních místnostech v zahraničí to musí zajistit prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí.
13. června 2002
- Do 14:00 musí ministerstvo zahraničí dodat hlasovací lístky na zastupitelské úřady stanovené vyhláškou. Na zbývající zastupitelské úřady musí zajistit zaslání hlasovacího lístku nejpozději do tří dnů před dnem voleb.
14. června 2002
- První den voleb. Hlasování začíná ve 14:00 a končí ve 22:00. Ve dnech voleb je zakázána volební agitace ve volební místnosti a okolí.
15. června 2002
- Druhý den voleb. Hlasování začíná v 8:00 hodin a končí ve 14:00.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...Najdete na iDNES.cz