Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODA zůstává na kandidátkách

  14:04aktualizováno  14:04
Krize ve Čtyřkoalice je po měsíci dohadování zřejmě zažehnána. Členové ODA zůstávají na koaličních kandidátkách. Aliance se totiž zavázala, že dlužných 68 milionů zaplatí do čtrnácti let. To znamená, že každý rok vydá průměrně pět milionů korun. ODA navíc zveřejní jména lidí, kteří ji na splátky půjčí. Slíbila také, že se dohodne s Českou pojišťovnou na změně nadace, na kterou pojišťovna většinu své pohledávky převede.

Původně zvolená Nadace vzdělávacích programů měla totiž vazby na ODA, a to se nelíbilo KDU-ČSL ani unii. Ještě letos přitom ODA zaplatí zatím neurčené neziskové organizaci půl milionu korun.

Spory Čtyřkoalici poškodily, míní US-DEU
Spor podle Unie svobody-DEU Čtyřkoalici poškodil. Lidovci to ale tak nevnímají a za hlavní považují, že ODA dluh nakonec splatí rychleji a důvěryhodněji.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová prohlásila, že bylo chybou, jak Čtyřkoalice celou záležitost řešila, a omluvila se za to veřejnosti.

Peníze pro ODA

Jména současných i bývalých členů strany, kteří pomohou splatit první desetimilionovou pohledávku České pojišťovně, zveřejní ODA poté, co částku složí na účet. Mělo by to být nejpozději do poloviny února. Tyto půjčky od soukromých osob ODA podle svého šéfa Žantovského vrátí asi do roka a půl. Finanční situaci strany vylepší i pomoc ostatních čtyřkoaličních partnerů. Lidovci a unionisté se totiž dohodli, že předvolební kampaň, do níž chce Čtyřkoalice investovat asi 70 milionů korun, zaplatí sami.

Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda nepřipustil, že jeho strana pochybila, když ultimativně žádala buď sloučení ODA s unií, nebo vyškrtnutí zástupců aliance ze společných kandidátek.

Vysvětlil, že současná dohoda o řešení dluhu je pro KDU-ČSL dostatečnou garancí. 
Svoboda dále zdůraznil, že pro lidovce je zárukou i prohlášení ODA, že nemá jiný závazek u jiného věřitele. "Velký dluh se musí splácet s velkým úsilím," komentoval výsledek nočního jednání.

Je přesvědčen, že postup členů politické rady, která na kompromis přistoupila, s pravděpodobností hraničící s jistotou schválí i vedení KDU-ČSL.

Integraci Unie svobody-DEU a ODA, kterou požadovali lidovci, považují obě zbývající strany v současné době za bezpředmětnou. Marvanová vyloučila, že by se unie a aliance mohly sloučit ještě do voleb, později je to ale podle ní určitě možné.

Čtyřkoalice ztrácí kvůli sporům preference

Šéfové čtyřky připustili, že veřejné spory o umoření dluhu ODA byly krátce před volbami chybou. Čtyřkoalici totiž výrazně klesnou preference. Lídři nicméně věří, že podobná "nehoda" se jim už do voleb nepřihodí a voliči se k nim zase vrátí.
Odliv voličské přízně zaznamenala začátkem ledna, tedy ještě před vyostřením konfliktu mezi KDU-ČSL, Unií svobody-DEU a aliancí, agentura STEM. Čtyřkoalice se sice udržuje na vrcholu stranických preferencí, ale ve srovnání s prosincem by jí začátkem roku volilo podstatně méně respondentů.
Čtyřkoalice zažila ostré spory a následný propad preferencí už loni při nominaci svého lídra a sestavování stínové vlády. Její představitelé tehdy slibovali, že už nebudou veřejnost "obtěžovat" vlastními problémy.

V tom případě by ale mnohamilionové finanční závazky ODA nechtěla nést Unie svobody-DEU sama, bez přispění KDU-ČSL. Svoboda tuto variantu nechtěl komentovat.

NEDĚLE 27. ledna 2002:

Přestože se podařilo uzavřít novou dohodu, někteří představitelé KDU-ČSL odcházeli z nedělního nočního jednání zjevně nepříliš spokojeni. Lidovci totiž upřednostňovali rychlé sloučení ODA s Unií svobody-DEU. Původně proto dali ODA ultimátum: buď se sloučí, nebo budou jednat o kandidátkách pouze s unií.

ODA kývla unii na nové splátky
Před tím, než zasedla politická rada Čtyřkoalice, se Občanská demokratická aliance rozhodla kývnout na požadavky Unie svobody. Tím si vlastně zároveň zachránila kůži v rámci Čtyřkoalice. Nabídka unionistů je totiž v rámci koalice kompromisním řešením. 

Lidovci byli tvrdší. Chtěli značku ODA sloučením s US zlikvidovat, protože ji považují kvůli dluhu za zdiskreditovanou.

Aliance na jednání svého Ústředního sněmu dospěla k závěru, že podle požadavků unionistů vypracuje nový splátkový kalendář, zveřejní jména lidí, kteří ji půjčí na splácení dluhu. Chce se také s pojišťovnou dohodnout na změně nadace, na kterou bude zbývající dluh převeden, a slibuje, že bude ročně splácet pět milionů korun.

Unie svobody odmítla sloučení s ODA
Unie svobody v sobotu definitivně odmítla sloučení s ODA kvůli jejím problémům se splácením mnohamilionového dluhu. Republikový výbor US-DEU ponechal řešení dluhu aliance plně v jejích rukách. "Chceme, aby ODA vyřešila splácení svého dluhu tak, aby to nevyvolávalo pochybnosti a bylo to transparentní," řekla po jednání vedení Unie v hotelu Prachárna na kraji Olomouce předsedkyně US-DEU Hana Marvanová.

Tato varianta se ovšem původně moc nezamlouvala poslední straně Čtyřkoalice, lidovcům, kteří celou diskusi okolo dluhu ODA před několika týdny otevřeli. Lidovci zpočátku trvali na tom, aby ODA zanikla a sloučila se s US.

"V tuto chvíli je integrace US-DEU a ODA bezpředmětná," prohlásili společně Hana Marvanová a lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl.

Unionisté po ODA chtějí, aby navrhla jiný splátkový kalendář, podle kterého půjde na umoření jejich dluhu minimálně pět milionů korun ročně a pokud by ODA chtěla pohledávku opět převést na nějakou nadaci, musí to být jiná nadace, než ODA nejprve navrhla.

Unie sice deklarovala, že chce celý problém vyřešit co nejdříve, nestanovila však žádný termín. "Chápeme, že nějaký čas může trvat jednání ODA s jejich věřitelem, ale chceme, aby celá věc byla vyřešena ve velmi krátkém čase," řekla Marvanová.

Kühnl: Svoboda by měl míň mluvit
Lídr Čtyřkoalice Karel Kuhnl v Olomouci rovněž reagoval na dnešní rozhovor Lidových novin s šéfem lidovců Cyrilem Svobodou, kde Svoboda prohlásil, že je připraven stát se premiérem.

Kuhnl řekl, že ve Čtyřkoalici funguje jako lídr, která má za úkol smiřovat protichůdná stanoviska. Poznamenal také, že některým kolegům by prospělo, kdyby méně mluvili a prohlásil, že nemá na mysli Hanu Marvanovou.

"Jsem rád, že v Cyrilovi Svobodovi mám tak kvalitního náhradníka," poznamenal ironicky ke Svobodovým premiérským ambicím Karel Kühnl.

Zasedání republikového výboru US - DEU v Olomouci - zleva: Ratibor Majzlík předseda DEU), Karel Kühnl (poslanec), Robert Kolář (místopředseda) a Hana Marvanová (předsedkyně US). 26.1.200

Zasedání republikového výboru US - DEU v Olomouci - Hana Marvanová (předsedkyně US). 26.1.2002

Zasedání republikového výboru US - DEU v Olomouci - zleva: Robert Kolář (místopředseda), Hana Marvanová (předsedkyně US), Ivan Pilip (první místopředseda) a Simona Cigánková (tisková mluvčí). 26.1.2002

Zleva předseda ODA Michael Žantovský, předsedkyně US-DEU Hana Marvanová, předseda Čtyřkoalice Karel Kühnl, šéf lidovců Cyril Svoboda a místopředseda US-DEU Ratibor Majzlík na tiskové konferenci. Čtyřkoalice po nočním jednání oznámila, že uzavřela dohodu o splacení dluhu ODA, 28. ledna 2002Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Nečasová doplatila statisíce, které dlužila na daních za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová, dříve Nagyová, už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. Cenu...  celý článek

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.