Vojenská rozvědka potvrdí zprávu BIS o aktivitách ruských služeb

  13:30aktualizováno  18:01
Podle výroční zprávy vojenské kontrarozvědky se ruští agenti v minulém roce snažili ovlivnit veřejné mínění proti plánované stavbě amerického radaru. Potvrzují se tak informace Bezpečnostní informační služby. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vojenské zpravodajství zveřejní svou výroční zprávu na webových stránkách zítra. Druhá, neveřejná část zpráva bude k dispozici pouze vládě, informoval Barták.

Podle Bartáka lze zvýšenou aktivitu cizích zpravodajských služeb předpokládat, pokud se snaží prosadit své zájmy. "Otázkou je, kam až mohou zajít," dodal.

Nejedná se ale podle něj pouze o aktivity ruských agentů, ale i dalších zahraničních služeb.

Ruští agenti se podle Bartáka snaží mimo jiné skupovat pozemky kolem lokality, kde má plánovaná vojenská základna stát. Ujistil ale, že se kontrarozvědka proti těmto aktivitám úspěšně brání. Podle něj se nemůže stát, že strategické pozemky byly v nepovolaných rukách. "Je možnost, jak tomu zabránit," ujistil Barták.

Především z neveřejné části zprávy se identifikují možná rizika, na jejichž základě se pečlivě přijímají bezpečnostní opatření. Ta podle Bartáka vedou k tomu, že naše bezpečí je chráněno.

Výroční zpráva vojenské kontrarozvědky tak potvrzuje informace Bezpečnostní informační služby (BIS), které byly zveřejněny ve čtvrtek. Podle nich se ruské tajné služby v Česku snaží ovlivnit veřejné mínění a vyvolat odpor proti vybudování amerického radaru v Brdech.

Tyto služby už provádějí takzvaná aktivní opatření, situaci v Česku už jen nepozorují, ale snaží se ji aktivně ovlivňovat, především přes osoby, které mají vliv na veřejné mínění. 

Podle zprávy BIS mohou být tyto aktivity součástí dlouhodobé kampaně ruské strany s cílem narušit integritu Evropské unie a NATO a izolovat Spojené státy. - čtěte Ruští agenti chtějí v Česku vyvolat odpor k radaru, varovala BIS

Zveřejněné informace politiky znepokojily a chtějí se jimi zabývat. Sněmovní branný výbor si na 1. října pozval na jednání šéfy všech tří českých tajných služeb a chce po nich, aby poslancům vysvětlili situaci.

Vidím: Schůzku ruším
Podle poslance a bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce zareagoval předseda výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) na zveřejnění zprávy neadekvátně. Zneužil podle něj svého postavení a nekompetentně se vyjadřoval. V diskusním pořadu Tejc řekl, že už před několika měsíci BIS varovala před růstem ruských zpravodajských aktivit v souvislosti s radarem. "Informace nebyly nové pro nikoho, kdo se o problematiku zajímá," řekl Tejc.

Podle něj se Vidím snaží zopakovat situaci, kdy před dvěma lety těsně před volbami do Sněmovny byla zveřejněna zpráva šéfa policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jana Kubiceho o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Tejc řekl, že Vidíma vyzve k rezignaci.

Vidím na Tejcovo dnešního prohlášení zareagoval tím, že středeční jednání tajných služeb zrušil. ČTK to zdůvodnil tím, že mu vadí spojování bezpečnostních otázek země s krajskými volbami.

Podle Bartáka jsou reakce, které zveřejnění informací BIS vyvolalo, logické i přesto, že to není poprvé, kdy bezpečnostní služby upozorňují na aktivity cizích zpravodajských služeb.

Načasování zprávy prý není účelové, snaží se pouze seznámit s aktivitami kontrarozvědky. "Vnímám to jako poselství služeb naší veřejnosti i politikům," uvedl Barták. Podle něj má zpráva veřejnost i politiky upozornit, že hrozby jsou reálné, a pomoci jim uvědomit si, že aktivity agentů jsou každodenní realitou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Hamáček nevidí důvod pro nedůvěru vládě, ale líbila by se mu bez Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka by bylo lepší, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Andreje Babiše....

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Najdete na iDNES.cz