Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Lafetu s Havlovou rakví potáhne šestispřeží hřebců z Kladrub

  14:13aktualizováno  14:13
Ve středeční části loučení s Václavem Havlem sehrají zásadní roli také vraníci z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. "Šestispřeží starokladrubských hřebců potáhne lafetu s rakví pana prezidenta," řekl iDNES.cz ředitel hřebčína Jan Höck. Bude to zajímavá zkušenost. Lafeta je totiž těžká a dělá velký rámus.

"Dopoledne jsme koně sepřáhli a trénovali s nimi v městském provozu, aby si zvykli. Večer se bude v Praze nacvičovat celá ceremonie pod taktovkou Hradní stráže," popsal ředitel. Zvířata se do metropole dostanou kamionem, noc po tréninku přečkají na závodišti v Chuchli.

Reprezentativní kočár TGM tažený šestistřežím starokladrubských koní před

Reprezentativní kočár TGM tažený šestistřežím starokladrubských koní před Pražským hradem. Právě takové spřežení nabídl hřebčín i pro účast v pietě, pojedou ale jen vraníci táhnoucí lafetu s houfnicí a rakví.

Hřebčín koně sám nabídl, podle Höcka je to pro státní organizaci čest. Přidal dokonce nabídku druhého spřežení, které by symbolicky táhlo prezidentský kočár T. G. Masaryka.

"Nabízeli jsme šest bílých hřebců, kteří by případně mohli mít černé deky a táhli by prázdný kočár se státními znaky, a za nimi by jela černá šestka s lafetou. Ale ukázalo se, že by pro kočár v tom zamýšleném tvaru už nebylo místo," konstatoval Höck.

Hřebčín s Hradní stráží úzce spolupracuje, koně vystupovali například na oslavách 93. let této armádní jednotky (více zde).  

Při své středeční účasti na státním smutku účasti potáhnou dělostřeleckou lafetu z dob první republiky, na níž budou spočívat ostatky zesnulého prezidenta. Stejnou, jaká vezla rakev s T.G.M.

"Historická lafeta má dřevěná loukoťová kola pobitá železem, takže to bude rachot, až to potáhnou. Navíc i s houfnicí váží půl druhé tuny. Bude to zajímavé, ale koně si rychle zvyknou," věří ředitel.

Pohřeb Tomáše Garrigue Masaryka. Rakev spočínala na dělostřelecké lafetě,

Pohřeb T. G. Masaryka

Na lafetě se ovšem nedá sedět, takže spřežení musí ukočírovat tři uniformovaní jezdci, kteří pojedou po boku, další tři lidé půjdou vedle koní.

Smuteční průvod za rakví Václava Havla vyjde ve středu v osm hodin ráno z centra Pražská křižovatka na Hrad. Cesta povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou.

Na Hradě bude rakev k vidění ve Vladislavském sále až do čtvrtka. Vdova Dagmar Havlová prostřednictvím kanceláře srdečně pozvala veřejnost k účasti v průvodu (více o přípravách čtěte zde).

Převozu na Hradčany se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. Zapojí se 600 vojáků Armády ČR a Hradní stráže.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...Najdete na iDNES.cz