Cesta povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce do areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici.
"Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zvou," uvedla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Právě Havlovi lidé se starají o první část cesty - do kasáren Hradní stráže.
Tu druhou, z kasáren do katedrály sv. Víta, pak zařizuje Hrad. Začne v deset hodin dopoledne ceremoniálem v areálu kasáren v Loretánské ulici. Právě tam rakev přemístí z vozu na lafetu, sdělil iDNES.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
"Smuteční průvod vyjde z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici a bude pokračovat přes Hradčanské náměstí. Do areálu Pražského hradu vstoupí Bránou gigantů a dále přes I., II. a III. nádvoří do Starého královského paláce. Rakev s ostatky prezidenta Havla bude poté uložena na katafalk a vystavena ve Vladislavském sále," uvádí web Pražského hradu.
O uzavření Pražského hradu úředníci nepřemýšleli. "To by bylo velmi nevhod, neuvažovalo se o tom ani chvíli," řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Lidé se podle něj dostanou jak na Hradčanské náměstí a II. nádvoří. Na těchto dvou místech budou také ve středu a v pátek instalovány velkoplošné obrazovky, které budou přenášet dění z Vladislavského sálu a z katedrály.
Ostatky a zákon o pohřebnictvíTělo zesnulého je podle zákona možné vystavit do sedmi dnů od úmrtí v otevřené nebo uzavřené rakvi. "Pokud je v dobrém stavu, navíc uloženo v chladném kostele v zimním počasí, je to podle mě zcela bez problémů," uvedl Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb. Za méně příznivých podmínek se tělo balzamuje. |
Houfnicová lafeta je ta samá, na které spočívaly i ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Vojáci ji nyní upravují pro připevnění katafalku s rakví.
"Kanon byl převezen v pondělí ze sbírek Vojenského technického muzea v Lešanech. Z kamionu ho musel vyložit jeřáb, neboť houfnice váží skoro tunu a půl," uvedl Knížek. Houfnice je podle něj v dobrém technickém stavu. Restaurována byla zhruba před deseti lety. "Pochopitelně jsme ji nyní promazali a zkontrolovali," popsal Knížek.
Online reportáž |
Dopravní omezeníOd úterního večera až do pátku budou uzavřeny některé ulice na Hradčanech. "Rodina si nepřeje žádná větší dopravní omezení," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Magistrát přesto s určitými omezeními počítá. Podle potřeby budou z ulic odtažena zaparkovaná auta, během průvodu může být na jeho trase na nezbytně dlouhou dobu zastavena tramvajová doprava. |
Lafetu potáhne šest kladrubských vraníků. Vedení hřebčína vybralo klidné koně, zvyklé jezdit ve spřežení. "Lafeta dělá rámus. Koně jsou tedy klidní, zvyklí na ruch a zvyklí jezdit v šestispřeží," řekl ředitel hřebčína Jan Höck. (více o vranících z Kladrub si přečtěte zde). Na lafetě se nedá sedět, tažné koně tedy budou ovládat uniformovaní jezdci.
Koně pojedou do Prahy v kamionech, večer budou převoz ostatků nacvičovat. To může trvat i několik hodin.
Hradní protokol se musí vypořádat i s pátečním vítáním delegací ze světa. Ty budou přilétat v různých časech. Do katedrály, v níž je zhruba tisíc míst k sezení, je budou zástupci protokolu pouštět během hodiny předcházející začátku rozloučení. Na každý stát připadají dvě místa.
Loučení s prvním českým prezidentem vyvrcholí v Chrámu svatého Víta. Mši povede arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Akt začne minutou ticha a českou hymnou, později zazní Rekviem od Antonína Dvořáka, obojí v podání České filharmonie.