Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekruti z Evropy i USA. Islamisté shánějí bojovníky po celém světě

  15:54aktualizováno  15:54
Zpráva o útoku na nákupní centrum v keňském Nairobi vyděsila Američany. Tři členové ozbrojeného komanda, které o víkendu zabilo v luxusním obchodním centru nejméně 68 lidí, totiž podle některých informací vyrostli ve Spojených státech. Islamistické hnutí Šabáb verbuje nové stoupence i v Evropě.

Islámské hnutí al-Šabáb hledá nové stoupence i v Evropě a USA. Ilustrační foto | foto: AP

Jména údajných teroristů se nejprve objevila na twitterovém účtu, který se tvářil jako oficiální kanál islamistického hnutí Šabáb. Poté kolovala po řadě somálských webů a zachytila je i americká televize CNN. Z jejího vysílání se pak jména rozšířila do celého světa. I přesto, že původní zdroj informací správci Twitteru rychle zablokovali.

"Účet, který jména útočníků publikoval, je falešný. Stejně jako ta jména," varoval somálský novinář Hamza Mohamed, který pracuje pro televizi al-Džazíra. Údajně mu to řekl sám mluvčí organizace Šabáb, se kterým je někdejší korespondent BBC v kontaktu. V některých Američanech ovšem zpráva přesto vyvolala obavy.

Fotogalerie

"Nebylo by to tak úplně překvapivé," soudí bezpečnostní expert CNN Peter Bergen. "O tom, že Šabáb na území Spojených států rekrutuje své bojovníky, dobře víme," vysvětluje s tím, že islamistické hnutí je stejně aktivní i v řadě evropských států.

Nejbouřlivější debaty vypukly v americké Minnesotě, kde o možném původu dvou útočníků informovala i místní média. S odkazem na CNN tvrdí, že mezi pachateli útoku by mohl být dvaadvacetiletý muž z města Saint Paul a o dva roky starší obyvatel Minneapolisu. Třetí Američan údajně pochází ze státu Missouri.

Mladí muslimové opouštějí USA už roky

Přestože informace není potvrzená, somálská komunita v Minnesotě je neklidná. Hnutí Šabáb totiž v USA skutečně působí a právě z tohoto státu často odcházejí mladí muslimové, aby se k bojům v Somálsku připojili. Federální úřady už v roce 2008 varovaly, že jen z Minneapolisu odešly do boje desítky mladých lidí.

Řada z nich poté v ozbrojených konfliktech umírá. Příbuzní se o tom obvykle dozví až z anonymního telefonátu, případně si jejich jména přečtou na internetu. Někdejší nadané americké studenty lze ovšem najít i v nejvyšších patrech islamistického hnutí. Jedním z nejhledanějších teroristů světa je už několik měsíců třeba Abu Mansúr, který do Somálska zamířil namísto univerzitního studia v Alabamě (více o něm čtěte zde).

"Somálská komunita v Minneapolisu se staví stoprocentně proti terorismu," uvedl pro CNN místní obyvatel Abdirizak Bihi. I jeho synovec přitom Spojené státy opustil a zahynul během nepokojů v zemích Afrického rohu.

Vymývají jim mozky, líčí americký Somálec

Za častými odchody Somálců stojí podle Bihiho špatná finanční a sociální situace přistěhovalců, kterou se úřadům nedaří uspokojivě řešit. Zadrhla se i organizace společenských akcí, takže Somálci nevědí, jak naložit s volným časem.

A právě toho využívá Šabáb, který na místě organizuje pro mladé Somálce společenské akce. Během těch ovšem podle Bihiho mladým lidem "vymývá mozky". Somálci pak do Afriky odjíždějí zcela dobrovolně a jsou odhodláni za islámské hnutí bojovat.

Islamistické hnutí Šabáb vzniklo v roce 2004 během občanské války v Somálsku. Extremisté napojení na teroristickou síť al-Káida se v zemi snaží nastolit islámské právo šaría.

V žaludku přitom Šabábu leží i sousední Keňa. Tamní vojáci se totiž aktivně zapojili například do loňských bojů o strategický přístav Kismayo a zasadili tak islámským milicím tvrdou ránu. O rok dříve navíc keňská armáda přispěla k vyhnání islamistů ze somálské metropole Mogadišo. Právě častá přítomnost keňských vojáků na území Somálska motivovala islamisty k tomu, aby vzali o víkendu útokem nákupní centrum v Nairobi (více o útoku čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Najdete na iDNES.cz