Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Studénce přišla málem o nohu. Vlakem už se ale nebojím, říká Lucie

  9:16aktualizováno  9:16
Lenka Opálková s dcerkou Lucií se bezmála po roce vrátily do Studénky. Malá Lucie při nárazu vlaku do mostu málem přišla o nohu. Teď obětem nehody zahrály kapely na festivalu Kotvice. Část peněz z prodeje vstupenek dostane malá Lucie, část půjde na postavení pomníčku.

Mnozí z cestujících nebo jejich nejbližších se začali vracet na místo neštěstí a přáli si památník, kde by mohli postát a vzpomenout na oběti a zraněné. Na snímku Lenka Opálková s dcerkou Lucií. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hudební festival se konal nedaleko místa vlakové nehody ve Studénce. "Je to už desátý ročník festivalu, ale po tom loňském neštěstí mi bylo jasné, že bych také nějak mohl přispět nejenom ke vzpomínce na oběti nehody, ale i pro ty, kdož to všechno přežili," řekl organizátor festivalu Tomáš Vrobel.

Spolu s Krizovým centrem Ostrava se rozhodl, že výtěžek ze vstupného věnuje nejmladší zraněné Lucii Opálkové a část peněz dá na zhotovení pomníčku, který bude neštěstí z 8. srpna 2008 ve Studénce připomínat. "Jen v předprodeji se prodaly vstupenky za více než čtyřicet tisíc korun. Co musela Lucie při neštěstí prožít, jí stejně žádné peníze z paměti nevymažou," dodal Vrobel.

Při srážce rychlíku s mostem, který se zbortil těsně před průjezdem vlaku na koleje, zahynulo ihned nebo později v nemocnicích celkem osm lidí, desítky dalších jich byly zraněny. - více o nehodě čtěte zde

"Je to zase stejné třeštidlo jako dřív"

Lucie Opálková na místo nehody dorazila s maminkou Lenkou poprvé téměř po roce. Nezdálo se, že by pohled na koleje a pomníček nedaleko místa, kde se osmého srpna srazil rychlík se zborceným mostem, Lucii traumatizoval. "Mamí, já už se chci na pokoji dívat na ten seriál," žadonila Lucka na mamince.

Vlak, v němž cestovala s přítelkyní bývalého manžela své matky, narazil do mostu a těžce zraněná Lucie byla dlouho pro záchranáře i policii bezejmennou neznámou. Otcova přítelkyně totiž na místě zahynula a záchranářům neměl kdo říci, kdo je vlastně zraněná dívenka.

Lenka Opálková s dcerou Lucií rok po vlakovém neštěstí ve Studénce (19. června 2009)Dnes už je Lucie zdravá, o nehodě a o tom, co v rozbitém vlaku viděla a prožila, však mluvit nechce. Její matka spolu s psycholožkou se naopak snaží, aby Lucie trauma z události pokud možno vytěsnila pryč.

Také proto se snaží Lenka Opálková s Lucií a dalšími dvěma dětmi přestěhovat z bytu, který je přímo na nádraží v Zábřehu na Moravě. "Pořád hledíme na vlaky a to ještě můj první muž i otec Lucie jsou nádražáci," směje se trpce Lenka Opálková.

Proč jste do Studénky skoro rok po železničním neštěstí přijeli?
Pozval mě sem pan Vrobel, který tady pořádá hudební festival Kotvice. Podílí se na tom i Krizové centrum v Ostravě. Chtějí Lucii věnovat část výtěžku ze vstupného, další část půjde na vybudování pomníčku obětem toho neštěstí.

Jak dlouho byla vlastně vaše dcera Lucie, která měla v době nehody deset let, v nemocnici?
Od toho osmého srpna až do půlky září byla ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Pak jste ji nechali převézt blíže k Zábřehu na Moravě, kde bydlíte?
Ne, díky skvělé péči ostravských lékařů už jsme si ji pak vzali do domácí péče. Půjčila jsem si od zábřežské charity vozík a dopravovala Lucinku všude, kam bylo potřeba. Pak jsme chodili na rehabilitace a od února už se Lucie postavila na vlastní nohy. Zpočátku mi hodně pomáhala místní organizace charity a vozila Lucku do školy, později už malá chodila sama.

Všechny články o vlakovém neštěstí u Studénky

Co si Lucie z té nehody pamatuje?
Lucie: Skoro nic. Ona o tom nechce mluvit, nerada na to vzpomíná. Navštěvovali jsme psycholožku, malá měla blok kvůli vlakům, museli jsme jej odstranit, aby se nebála jezdit vlakem.

A vy přitom bydlíte v Zábřehu na Moravě na nádraží a v rodině máte dva nádražáky...
No právě. Snažili jsme se přesvědčit radnici, jestli by nám někde jinde nemohla přidělit byt, ale nevyhověli nám, prý to nejde. Jestliže prý má malá poruchu psychického rázu, ať požadujeme byt po drahách. Tak jsme pořád na nádraží.

Lucie viděla, jak zahynula přítelkyně od mého bývalého manžela a prožila si další hrozné věci.

Jak vám pomohly návštěvy u psycholožky?
Byli jsme u ní tak pětkrát, zpočátku malá musela brát kvůli nočním můrám a vzpomínkám na tu nehodu i utišující léky - vždyť viděla, jak zahynula přítelkyně od mého bývalého manžela a prožila si v tom vlaku taky další hrozné věci. Teď už léky nebere a budeme psycholožku navštěvovat jen jednou za půl roku.

Jaká zranění vaše dcera utrpěla?
Měla dost komplikovaně zlomenou nohu a několik rozdrcených kostí, zpočátku to dokonce vypadalo, že ji jí budou muset lékaři amputovat. Ale zachránili ji - měla v noze šrouby a vlastně se po operaci učila znovu chodit - dneska už má ve škole povolený tělocvik. Když jsem na kontrole řekla lékaři tady v Ostravě, že už Lucka jezdí na kolečkových bruslích, tak se nejdříve chytil za hlavu a pak se smál, jak dobře to malá zvládá.
Lucie: Už mám ty šrouby pryč.

Byla jsem večer a celou noc u ní, kdyby se jí něco zdálo, ale byla klidná - žádné noční můry.

Lucie, bála ses dnes přijet vlakem do Studénky?
Ne, nebála. Už jsme jeli na kontrolu do Ostravy, nebojím se. Poprvé jsme jeli zkušebně jen kousek ze Zábřehu do Šumperku. Měla jsem strach, jak bude Lucka reagovat, ale bylo to v pohodě. Pak jsem byla večer a celou noc u ní, kdyby se jí něco zdálo, ale byla klidná - žádné noční můry.

Už jsou pryč?
Ano, už se nevracejí, i když psycholožka nám řekla, že se ještě mohou objevovat. Dá se předpokládat, že se ještě občas vrátí.

Změnila se Lucie od té nehody, máte pocit, že je třeba vážnější nebo opatrnější?
Ne, už je zase stejné třeštidlo jako dříve.

Mluvíte spolu doma ještě o té nehodě?
Vysvětlili jsme si hned na začátku, co se stalo.
Lucie: Já už se na to snažím nemyslet.

A stává se, že se ti ty myšlenky na nehodu vracejí? Umíš už je zahnat?
Dříve se mi o tom zdálo, ale teď už ne. Spíše si vzpomenu přes den, ale už je to málokdy. Myslím pak na něco jiného.

Paní Opálková, jak vám po nehodě pomohly nejrůznější instituce a organizace, jak se zachovalo okolí?
Hodně mi pomohlo krizové centrum. Když jsem musela v Zábřehu na Moravě do práce a nemohla do Ostravy do nemocnice za malou, tak mi krizové centrum zajistilo pro malou nemocničního klauna a pak také studentky, které chodily za malou a rozptylovaly ji, když jsem s ní nemohla být. Dali mi taky informace, co a jak mám kde vyřídit. Taky mi pomohla charita při péči o malou.

Když jsem ji viděla poprvé, bála jsem se, že to bude hodně vážné.

Věřila jste tomu, že se Lucie tak rychle uzdraví?
Když jsem ji viděla poprvé, bála jsem se, že to bude hodně vážné. Jsem šťastná, že Lucie je zase zdravá. Má už jen pár jizev na noze.

Ve Studénce pro vás uspořádali benefiční koncert, co si koupíte za výtěžek ze vstupného? Třeba společnou dovolenou?
My potřebujeme něco jiného.

A co?
Chceme pryč z toho bytu na nádraží.

Vyšetřování stále pokračuje

Most se zřítil při posuvu nad koleje, policie dosud obvinila z nehody dva techniky společnosti Bögl & Krýsl, která se na jeho přesunu podílela. Policie nevylučuje, že obviní ještě další lidi, kteří se na stavbě podíleli. "Zadali jsme si další doplnění posudků, nemůžeme vyloučit, že se počet obviněných ještě rozšíří," řekla novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková. - více o pokračujícím vyšetřování čtěte zde

Podle odborných znalců provázela celou stavbu řada pochybení a nedbalostí - policie však tyto informace do ukončení vyšetřování nehodlá komentovat. Hlavním dodavatelem stavby byla společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava, která také nyní stavbu nového mostu dokončuje. "Most bude průjezdný do konce letošního července," řekl mluvčí firmy Jindřich Vaněk. Dodal, že firma vyplatila pozůstalým po osmi mrtvých a také těžce i lehce zraněným přes tři miliony korun. "Na mostě provedeme 24. a 25. července zátěžové zkoušky a poté by mohl být znovu otevřen."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz