Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Teheránu vybuchla bomba, íránská policie zasáhla proti opozici

  10:17aktualizováno  22:58
Přestože opozice odvolala zakázané demonstrace, do ulic Teheránu opět vyrazily tisíce protestujících. Těžkooděnci proti nim zasáhli slzným plynem a vodními děly. Ve městě také explodovala nálož, která zabila dva lidi. Jedním z nich byl zřejmě sebevražedný atentátník.

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009) | foto: Profimedia.cz

Bomba vybuchla u svatyně revolučního vůdce a zakladatele islámského Íránu ajatolláha Chomejního. Oznámily to íránské polostátní agentury s tím, že dalších osm lidí je zraněných. Zatím ale není jasné, zda incident souvisí s protesty proti výsledkům prezidentských voleb. Nelze ani ověřit tvrzení íránských agentur, zahraniční novináři stále nemají přístup do ulic Teheránu.

informace z Íránu

Zahraniční média stále nemohou situaci v teheránských ulicích přímo pokrývat bez speciálního povolení a spoléhají do značné míry na sociální weby jako Twitter či Flickr, které používají Íránci, aby se informovali o aktuálním dění a svolávají se skrz ně na demonstrace. Zdrojem informací jsou také svědci. Také většina fotek z posledních dnů pochází z blogů či sociálních webů.

V částech metropole se navzdory zákazu úřadů sešly tisíce lidí, aby pokračovaly v protestech proti výsledkům voleb. Lidé na dnešní demonstraci přišli přesto, že strana jednoho z neúspěšných prezidentských kandidátů Mahdího Karrúbího demonstraci odvolala.

Místo, kde se původně měli setkat a zahájit protesty, kompletně odřízla pořádková policie. Jednotky těžkooděnců bránily lidem vstoupit na hlavní ulici u teheránské univerzity, popsal jeden ze svědků. Další svědek uvedl, že policisté zakročili proti demonstrujícím pomocí slzného plynu a také vodních děl.

Jiní svědkové popisují, že policie na jihu města varovně střílela do vzduchu, aby zabránila střetům mezi příznivci Músávího a stoupenci prezidenta Ahmadínežáda. Na jihu Teheránu zapálili Músávího zastánci budovu, kterou požívají příznivci Mahmúda Ahmadínežáda.

Pořádková policie blokovala cesty i náměstí. Bezpečnostní složky prý srážely demonstrany z chodníků do vozovky a bily je. Svědkové tvrdili, že policisté a provládní milicionáři zranili pět až šest desítek demonstrantů.

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Nad centrem Teheránu přelétávaly helikoptéry, ulicemi projížděly sanitky a nad městem se vznáší temný dým, líčili svědci. Policie podle nich obklíčila budovu Teheránské univerzity, studenti uvěznění uvnitř prý provolávali "Smrt diktátorovi".

Demonstrující svolávali další shromáždění na sobotu při čtvrtečních protestech. V pátek protesty vynechali, i kvůli kázání současného nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Chameneího. Skupina reformních duchovních, kteří původně plánovali na sobotní protesty dorazit, svou účast kvůli zákazu demonstrace nakonec odvolala.

Nejvyšší íránský duchovní Alí Chameneí při projevu na Teheránské univerzitě (19. června 2009)Ajatolláh Chameneí popřel volební podvody

Výhra Ahmadínežáda je konečná, řekl

Íránský duchovní vůdce, nejvyšší autorita v zemi, v pátek vyzval vůdce demonstrací, aby pouliční protesty ukončili. Varoval je, že v opačném případě ponesou odpovědnost za důsledky a možné krveprolití. "Pokud dojde ke krveprolití, lídři protestu budou přímo zodpovědní," prohlásil před davy svých příznivců na půdě teheránské univerzity.

Varování ajatolláha Chameneího umocnil jeden z vedoucích policejních velitelů v zemi, který prohlásil, že: "počínaje dneškem budou všechna shromáždění proti výsledkům voleb nelegální a policie proti nim zasáhne silně a s odhodláním."


Amatérské záběry policejního zákroku proti demonstrantům v Teheránu, které vysílají světová média. (Všeobecně se předpokládá, že zachycuje 20. červen, datum ale není potvrzeno)

Chameneí v pátek vyloučil manipulování s hlasy voličů, jak tvrdí opozice, a prohlásil staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za "definitivního vítěze." Chameneí ale drží nad Ahmadínežádem ochranou ruku už léta.

Músáví: Jsem připraven být mučedníkem

Írán zažívá největší protesty od roku 1979, kdy obyvatelé země svrhli při Islámské revoluci šáha. Důvodem masových protestů je právě Ahmadínežádovo vítězství v prezidentských volbách. Opozice tvrdí, že hlasování bylo zfalšované a žádá opakování voleb.

Rada dohlížitelů, která prošetřuje stížnosti na regulérnost voleb a musí jejich výsledek posvětit, si na dnešek pozvala všechny tři neúspěšné kandidáty. Dorazil ale jen Mohsen Rezáí. Hlavní reformní poražený kandidát Mír Hosejn Músáví jim zaslal dopis v němž tvrdí, že zmanipulování voleb bylo naplánováno měsíce předem a trvá na anulování voleb.

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Nejvyšší ústavní orgán výsledky svého šetření oznámí prý už v neděli. Íránská státní média dnes oznámila, že vláda je připravena namátkově přepočítat 10 procent hlasovacích lístků. Nové volby ale Rada dohlížitelů odmítá.

Músáví dnes také prohlásil, že je ochoten zemřít mučednickou smrtí. "Ve veřejném projevu v Teheránu řekl, že je připraven na mučednictví a že bude pokračovat ve své cestě," řekl jeden ze spolupracovníků opozičního lídra. Obyvatele Íránu prý také vyzval k národní stávce v případě, že by ho policie zatkla.

"Nejsme proti islámskému systému a jeho zákonům, nýbrž proti lžím a úchylkám, chceme ho jen reformovat," napsal později na svém webu Músáví.

Americká organizace Human Rights Watch včera vyzvala íránskou vládu, aby ukončila celostátní represe proti opozici, s nimiž začala po volbách.

Organizace uvádí, že zdroje z celého Íránu potvrdily, že se začátkem protestů proti výsledkům voleb byly zatčeny stovky opozičních a proreformních aktivistů. Mezi zatčenými jsou prý přední političtí a náboženští vůdci, kteří se hlásí k proreformně orientované části politického spektra, intelektuálové, novináři a studenti.

Po páteční ajatolláhově řeči mírně přitvrdil svou rétoriku vůči povolebnímu dění v Íránu také americký prezident Barack Obama, který byl doposud velmi zdrženlivý (podle analytiků proto, aby si nechal otevřené dveře pro vyjednávání s Teheránem ohledně íránského jaderného programu.)

V pátek nicméně bezpečnostní složek odsoudil a prohlásil, že Íránci mají právo svobodně protestovat. V sobotu íránskou vládu vyzval, aby "zastavila všechny násilné a nespravedlivé akce proti vlastnímu lidu".

"Univerzální práva shromažďování a svobodného vyjadřování názorů musejí být respektována a Spojené státy stojí na straně všech těch, kdo usilují o využívání těchto práv," prohlásil Obama

Povolební vývoj v Íránu

13. června - Současný prezident Mahmúd Ahmadínežád se ziskem 63 procent hlasů vyhrál prezidentské volby. Mír Hosejn Músáví získal 34 procent a regulérnost voleb zpochybnil, V ulicích se střetly tisíce protestujících s policií. Přes sto reformistů bylo údajně zatčeno. Ajatolláh Chameneí podpořil Ahmadínežáda. - více zde

Protesty Musávího příznivců po oznámení výsledků íránských prezidentských voleb, ve kterých vyhrál současný prezident Mahmúd Ahmadínežád (13. června 2009)14. června - Músáví oficiálně vznesl stížnost a požádal Radu dohlížitelů, která musí výsledek voleb posvětit, o zrušení výsledku.  Ahmadínežád prohlásil, že se Írán jádra nevzdá a že jednání patří minulosti. -  více zde

15. června - Běhěm masových protestů zemřelo v Teheránu nejméně sedm lidí. Příznivci hlavního opozičního kandidáta protestovali také ve městech Rášt, Orumijeh, Zahedán a Tabríz. Íránský duchovní vůdce překvapivě nařídil vyšetřit údajné volební podvody.- více zde

16. června - Rada dohlížitelů oznámila, že přepočítá část hlasů, nicméně odmítá volby anulovat (což požaduje Músáví). Desetitíce příznivců reformního politika pochodovaly severním Teheránem. V centru metropole se sešly tisíce Ahmadínežádových zastánců. Úřady zakazují zahraničním novinářům pokrývat povolební dění přímo z ulic., reportéři mohou pracovat pouze z redakcí či hotelů. - více zde

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009)17. června - Na sto tisíc Íránců v tichosti prochází Teheránem, připoměli si smrt nejméně sedmi lidí při pondělních protestech. Některé ulice zaplnily podle svědků kilometrové zástupy lidí oblečených do černé se zelenými páskami (barvami Músávího) na rukou či hlavách. Informace z Íránu váznou, hlavními zdroji jsou internetové servery. - více zde

18. června - Músáví vyhlásil 18. června dnem smutku (kvůli obětem demonstrací) a tisíce jeho stoupenců se schází v metropoli. Oblečeni do černého a se svícemi prošli městem. Rada dohlížitelů oznámila, že prošetří 646 stížností na volby a zavolala si na sobotu tři neúspěšné kandidáty. Objevuje se informace, že obětí protestů je osm. - více zde

19. června - K Íráncům poprvé od prezidentských voleb promluvil nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. V pátečním kázání odmítl manipulování s volebními hlasy a označil Ahmadínežádovo vítězství za definitivní. - více zde

20. června -  Přestože opozice odvolala zakázané demonstrace, do ulic Teheránu vyrazily tisíce protestujících. Těžkooděnci proti nim zasáhli slzným plynem a vodními děly. Músáví trvá na anulování voleb a prohlásil, že je připraven zemřít mučednickou smrtí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Saúdové stáhli kvůli výroku o zadržování Harírího velvyslance z Německa

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v Paříži setkal s libanonským...

Saúdská Arábie se rozhodla stáhnout svého velvyslance v Německu kvůli výrokům německého ministra zahraničí Sigmara...

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz Trumpa k jadernému úderu

Americký generál John Hyten

Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit jaderný úder na základě rozkazu...

Při požáru na předměstí Pekingu zemřelo nejméně 19 lidí

Požár na předměstí Pekingu zabil 19 lidí (19.11.2017).

Nejméně devatenáct mrtvých a dalších osm zraněných si vyžádal sobotní požár v budově nabízející pronájem levných bytů...

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.