Znásilňování se v poslední době stalo jedním ze způsobů, jak rebelové terorizují civilní obyvatelstvo. Od roku 2009 bylo v Kongu oznámeno na 8 300 případů znásilnění, přičemž řada lidí napadení ani nenahlásí.
SITUACE V DRKV Demokratické republice Kongo zuřily občanské války, do nichž se zapojili i vojáci a nejrůznější ozbrojené skupiny ze sousedních zemí jako je Uganda, Rwanda, Súdán a Angola. Při konfliktu v letech 1998 až 2003 zemřelo podle odhadů přes pět milionů lidí. Konžská armáda se snaží na východě země potlačit rwandské extremisty z kmene Hutu, kteří tam prchli po genocidě v sousední Rwandě v roce 1994 (za tři měsíce zmasakrovali na 800 tisíc Tutsijů, než se je podařilo zastavit). Krádeže, rabování a znásilňování jsou v DRK na denním pořádku. Některé oblasti stále ovládají skupiny rebelů. |
"Při ochraně civilistů selhaly jak konžské, tak mezinárodní bezpečnostní složky," přiznal Khare, kterého do oblasti vyslal generální tajemník OSN Pan Ki-mun poté, co začátkem srpna o hromadném znásilňování informovala humanitární organizace International Medical Corps. (více zde)
Obětmi jsou ženy, děti i muži
Nejprve se uváděl počet 242 incidentů u Luvungi, při dalším vyšetřování vyšlo najevo dalších 267 případů (hlavně v oblasti Uvira a dalších regionech Jižního a Severního Kivu).
Kromě žen a dívek, které byly často znásilňovány opakovaně, je mezi znásilněnými i jednadvacet dětí a nejméně šest mužů.
"Naše zásahy nebyly dostatečné," citovala Khara britská stanice BBC. "To vyústilo v neakceptovatelnou brutalitu páchanou na obyvatelích vesnic v okolí. Musíme naši práci zlepšit," dodal vyslanec.
Mírová mise OSN nazvaná MONUSCO zahájila 1. září operaci, jejímž cílem je dopadnout pachatele nedávných násilností. Účastní se jí 750 vojáků. Zatím se podařilo zadržet přibližně třicet povstalců. Podle svědků se ale na nájezdech a systematickém znásilňování podílely stovky rebelů.