Povstalci vpadli do Luvungi a okolních vesnic v hornické oblasti východního Konga 30. července. Pracovníci humanitární organizace International Medical Corps se to dozvěděli následujícího dne, ale vstoupit do města mohli až poté, co rebelové 4. srpna z města odešli.
Situace v DRKV Demokratické republice Kongo zuřily občanské války, do nichž se zapojili i vojáci a nejrůznější ozbrojené skupiny ze sousedních zemí, jako je Uganda, Rwanda, Súdán a Angola. Během konfliktu v letech 1998 až 2003 zemřelo podle odhadů přes pět milionů lidí. Konžská armáda se v současné době snaží na východě země potlačit rwandské hutuské povstalce, kteří tam našli útočiště po genocidě v sousední Rwandě v roce 1994. Krádeže, rabování a znásilňování jsou na denním pořádku. Některé oblasti stále ovládají skupiny rebelů. |
Mnohé ženy podle něj vypověděly, že byly znásilněny ve svých domovech před dětmi a manžely. Další oběti povstalci zahnali do blízkého lesa. Některé prý byly znásilněny opakovaně třemi až šesti útočníky.
Mezinárodní a místní zdravotníci ošetřili 179 žen, počet znásilněných ale může být o hodně vyšší, protože vyděšení civilisté se stále ještě skrývají, řekl Cragin. Dodal také, že než se k postiženým dostala pomoc, bylo už příliš pozdě na podání léků proti AIDS a antikoncepce.
Luvungi je farmářské centrum se zhruba 2 200 obyvateli. Leží na hlavní silniční spojnici mezi správním střediskem Goma provincie Severní Kivu a velkým hornickým městem Walikale. Podle Cragina je vzdáleno asi 16 kilometrů od vojenské základny mírových sil OSN. Její představitelé prý ale dosud nevydali k případu žádné prohlášení. Stále ho prý vyšetřují.