V českých nemocnicích budou brzy ošetřovat sestry z Vietnamu

  0:21aktualizováno  0:21
O pacienty v českých nemocnicích se budou brzy starat vietnamské sestřičky. Nedostatek ošetřovatelek je tak vážný, že se ředitelé nemocnic bez pomoci ze zahraničí neobejdou. Šéf motolské fakultní nemocnice v Praze se byl nedávno podívat právě ve Vietnamu, jestli by bylo možné odtamtud sestry "dovážet".
Do Česka možná přijedou sestry z Vietnamu, Filipín nebo Rumunska.

Do Česka možná přijedou sestry z Vietnamu, Filipín nebo Rumunska. | foto: Profimedia.cz

"Zatím k nám chceme dostat deset žen a zjistit, zda by to vlastně šlo. Jazyková bariéra je obrovská," říká ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. V jeho nemocnici chybí 120 sester z 2 200.

Sestry chybějí téměř na každém oddělení. Čísla, která by mapovala, kolik sester celkem v Česku schází, nejsou. Zatímco před časem byl nedostatek ošetřujícího personálu problémem jen pražských nemocnic, teď už s ním bojují i jinde. Například v Karlových Varech chybí čtyřicet sester.

Rozdat léky nestačí
Staniční sestra Ivana Šťastná z ortopedie na Bulovce se nezastaví ani na minutu. Začíná po šesté hodině ráno, končí v pozdním odpoledni. A neplní jen roli ošetřovatelky. "Každý den několik pacientů odchází z oddělení, takže ráno musím vyřizovat i administrativu," říká žena, která jako sestra pracuje už pětatřicet let.

Hned poté obchází všech třicet pacientů, které má na starosti. Převazuje pooperační rány, vytahuje stehy. Když z operačního sálu přivezou pacienta, sestry jej s celou postelí převezou do pokoje. A postel je skutečně těžká.

"Na ortopedii je práce obtížná i v tom, že musíte manipulovat se staršími a málo pohyblivými lidmi," vysvětluje Ivana Šťastná. Její příklad ukazuje, že být dobrou sestrou zdaleka neznamená jen rozdat pacientům léky a dodržovat pokyny doktora.

"Hlídám také, aby se pacientům pokud možno nic neztratilo. Zamykám jejich věci raději k sobě," dodává sestra. Ne všude se pacienti mohou spolehnout, že potkají podobně usměvavou a ochotnou sestřičku.

Ukázal to i test MF DNES, kdy se redaktor nechal zaměstnat v léčebně dlouhodobě nemocných v pražské Chittussiho ulici. Tamní sestry u "problémových" pacientů vypojily tlačítka, kterými je možné přivolat pomoc. To proto, aby je staří lidé neotravovali. - čtěte Za zdmi LDN je pacient nula, zjistil reportér MF DNES

Sestry přitom samy připouštějí, že jejich nedostatek může nemocné ohrozit. "Nikdo z nás nechce pacienty úmyslně poškodit. Ale je tady tak málo personálu, že se může stát úplně všechno," řekla staniční sestra ze zmiňované LDN Jana Ježková.

Její kolegyně, která nechce být jmenována, dodává, že u sester je čím dál častější syndrom vyhoření. "A bohužel se to většinou odráží na péči o nemocné," připouští.

Nemocnice omezuje provoz
Právník Petr Šustek, specializující se na zdravotnictví, zdůrazňuje, že nedostatek sester a jejich špatné finanční ohodnocení v žádném případě není omluva pro zanedbávání pacientů.

Pacienti však poznají nedostatečný počet sester i jinak: například v Karlových Varech nemocnice na prázdniny výrazně omezí provoz, a lidé si tak na operace počkají třeba až do září.

Vzdělání za vlastní peníze
Problém s nedostatkem sester je tak trochu začarovaný kruh. V roce 2004 se změnily předpisy upravující jejich vzdělávání. Pokud chce sestra pracovat samostatně, potřebuje vysokoškolský diplom.

"Jenže spousta holek, které dřív chodily na střední zdravotnickou školu, nejsou studijní typy a dělat vysokou nechtějí," upozornil šéf motolské nemocnice v Praze Miloslav Ludvík. Navíc ve zdravotnictví je čeká průměrný plat kolem čtyřiadvaceti tisíc hrubého. V menších nemocnicích se pohybují jen od 14 tisíc do 17 tisíc korun.

Podle něho tak mnohé dívky dají před zdravotnickou školou přednost třeba ekonomce. A ty zbylé pak musí sloužit přesčasy a dávají výpověď kvůli přepracování. Vzdělávání si musí sestry doplňovat průběžně, a navíc si je platí ze svého. Ministerstvo zdravotnictví plánuje alespoň trochu zlepšit podmínky.

 Eva Holinková pracuje v pražské motolské nemocnici, která také bojuje s nedostatkem sester. Hledá proto už i v cizině.
Eva Holinková pracuje v pražské motolské nemocnici, která také bojuje s nedostatkem sester. Hledá proto už i v cizině.

"Peníze na vzdělávání by šly ze státního rozpočtu. Zlepšení se dá čekat tak za tři roky," říká náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.

Možným řešením jsou dívky ze zahraničí
Cizinky, které české nemocnice potřebují, musí dříve, než se budou moci starat o pacienty, složit odbornou zkoušku před komisí. V českém jazyce.

"Ve Vietnamu nám sice slíbili, že se jazyk precizně naučí za půl roku, ale vzhledem k tomu, jak se čeština a vietnamština liší, bych nebyl tak optimistický," říká ředitel Ludvík.

Vadilo by vám, že by vás v nemocnici ošetřovaly sestry z Vietnamu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. července 2008. Anketa je uzavřena.

NE 5894

ANO 2193

A dodává: "Každé špatné pochopení slova může zavinit poškození pacientova zdraví." Ve Vietnamu navštívil několik středních zdravotnických škol, aby se přesvědčil, zda mají místní studentky dostatečné vzdělání.

"A musím říct, že školy jsou tam špičkové. Je to systém, který tam zanechali Francouzi, a opravdu to funguje." Jenže nikdo nemůže dostatečně zaručit, že se k nám skutečně dostanou Vietnamky, které vzdělání mají.

Ve Vietnamu funguje korupce a obchod s lidmi, takže je hypoteticky možné, že by se za sestru mohla vydávat i žena, která nikdy v ruce nedržela injekční stříkačku.

"V ideálním případě bychom potřebovali někoho, kdo by tyto věci ohlídal přímo ve Vietnamu. Ale jak to dopadne, ještě uvidíme. Třeba budeme mile překvapeni," říká ředitel Ludvík.

Předsedkyně asociace sester Dana Jurásková je přesvědčena, že v budoucnu do Česka budou přijíždět nejen setry z Vietnamu, ale například také z Filipín nebo Rumunska.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Zoufalé obce se předhánějí s benefity pro lékaře, ti se přesto nehrnou

Dětská lékařka

Lékaři nabídneme vybavenou ordinaci. My dáme korunové nájemné a uhradíme náklady na provoz. U nás bude mít obecní byt....

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz