Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V americkém Clevelandu pohřbili odbojáře Mašína, Vondra ho vyznamenal

  22:32aktualizováno  25. srpna 1:54
V clevelandském pohřebním ústavu se uskutečnil pohřeb českého protikomunistického odbojáře Ctirada Mašína. Obřadu s vojenskými poctami se zúčastnil jeho bratr Josef, sestra Zdena a další příbuzní. Českou republiku reprezentoval ministr obrany Alexandr Vondra, který oběma bratrům udělil nejvyšší vojenské vyznamenání.

Josef Mašín vzdává hold zesnulému bratrovi Ctiradovi. (24. srpna 2011) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ctirad Mašín, starší z bratrů, zemřel v Clevelandu v rodinném kruhu po delší nemoci 13. srpna, pouhé dva dny po svých 81. narozeninách. Do Čech se, stejně jako jeho bratr, nikdy nepodíval ani po roce 1989 s odůvodněním, že jejich rodná zem nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem.

V Česku nechtěl být ani pohřben, a tak se smuteční obřad konal v pohřebním ústavu Ripepi & Sons v Clevelandu. Na pohřeb dorazil armádním speciálem i ministr obrany Alexandr Vondra, další politici a smuteční hosté.

Bratři Mašínovi dostali nejvyšší vojenské vyznamenání

Alexandr Vondra ve svém vystoupení nad rakví prohlásil, že oba bratři nechtěli jen trpně přihlížet násilí, které po roce 1948 komunistická strana rozpoutala proti občanům Československa. "Nechtěli být pasivními diváky vraždění a zotročování bezbranných občanů jen za vyjádření svobodného názoru a oddanost ideálům demokracie," řekl ministr.

Smrt Ctirada Mašína

Dodal, že odchodem Ctirada Mašína ztrácí Česká republika muže, jemuž patří čestné místo v jejích novodobých dějinách. "Je prokázaným hrdinstvím i pevnými mravními postoji příkladem naší současné společnosti," uzavřel Vondra své vystoupení.

Ministr pak předal sestře zesnulého, Zdeně Mašínové, nejvyšší vojenské vyznamenání Zlatá lípa, které bylo Ctiradu Mašínovi uděleno in memoriam. Stejným vyznamenáním vzápětí Vondra ocenil i druhého z bratrů, Josefa Mašína.

"Přijímám za všech ty, kteří byli účastníky třetího odboje. Zmínil bych se ještě k zákonu o třetím odboji. Ten zákon není takový, jaký bych si ho představoval, ale je to krok správným směrem," uvedl Josef Mašín.

Vlajka putuje do Česka jako smířlivé gesto

Smuteční obřad zakončily česká a americká hymna a výstřely čestné stráže. Na závěr Josef Mašín převzal americkou státní vlajku, do které byla rakev s tělem jeho bratra zahalena.

"Vlajku složili dva američtí vojáci do trojúhelníku a předali ji bratru Josefu Mašínovi. Vlajka by měla být podle domluvy předána do Vojenského historického ústavu," popsal smířlivé gesto Josefa Mašína reportér MF DNES Luděk Navara. 

Čestná stráž sundavá americkou vlajku z rakve Ctirada Mašína (23. srpna 2011)

Čestná stráž sundavá americkou vlajku z rakve Ctirada Mašína. (23. srpna 2011)

Ministr obrany Alexandr Vondra u rakve Ctirada Mašína(24. srpna 2011)

Ministr obrany Alexandr Vondra u rakve Ctirada Mašína (24. srpna 2011)

Ministr obrany Alexandr Vondra na pohřbu Ctirada Mašína rozmlouvá s jeho

Ministr obrany Alexandr Vondra na pohřbu Ctirada Mašína rozmlouvá s jeho bratrem Josefem. (24. srpna 2011)

Ozbrojený boj, který skupina Mašínů v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, do dnešních dnů českou společnost rozděluje. Členové skupiny totiž zabili několik lidí.

Podle nedávného průzkumu Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů. Někteří lidé požadují, aby bylo Mašínům uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy.

Nečas: Mašínům patří čestné místo v novodobých dějinách

Český premiér Petr Nečas minulý týden Ctirada Mašína v reakci na zprávu o jeho smrti označil za odvážného člověka.

"Lidé se rodí a na svět přicházejí jako svobodní lidé. A právě jako svobodní lidé mají právo proti zotročování svému i své vlasti bojovat. Vy jste to dokázali a z boje proti komunistické totalitě jste vyšli vítězně. I proto Vám patří čestné místo v novodobých dějinách naší země," napsal premiér v kondolenčním dopise Zdeně a Josefu Mašínovým.

Příslušník čestné stráže předává vlajku z rakve Ctirada Mašína jeho bratrovi

Příslušník čestné stráže předává vlajku z rakve Ctirada Mašína jeho bratrovi Josefovi. Ten ji pak jako gesto usmíření poslal do České republiky. (23. srpna 2011)

Rakev Ctirada Mašína hlídala při pohřbu s vojenskými poctami čestná stráž (24.

Rakev Ctirada Mašína hlídala při pohřbu s vojenskými poctami čestná stráž. (24. srpna 2011)

Nečas se v dopisu omluvil, že se nemůže obřadu sám zúčastnit, a zdůraznil, že odchodem Ctirada Mašína ztrácí Česká republika muže, jenž prokázaným hrdinstvím i pevnými mravními postoji může být příkladem naší současné společnosti.

Ctirad Mašín sloužil v americké armádě i podnikal

Ctirad Mašín, syn československého důstojníka a odbojáře Josefa Mašína popraveného nacisty, se stejně jako jeho bratr nesmířil s komunistickým převratem v Československu v roce 1948. Na podzim 1953 se Mašínům společně s Paumerem podařilo probít do západního Německa.

Ctirad Mašín při akci zastřelil dva východoněmecké policisty. Další členové jejich skupiny byli později v Československu odsouzeni k trestům smrti nebo k mnohaletému žaláři.

Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a s Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil a měl postupně firmy v několika amerických státech. Měl dva syny a dceru.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Najdete na iDNES.cz