Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Usámova žena a děti se po letech ozvaly, skrývají se u Teheránu

  11:21aktualizováno  11:53
Nejbližší rodina Usámy bin Ládina po 11. září 2001 zmizela z afghánského útočiště a od té doby o ní kolovaly jen kusé informace. Další členové rozvětveného klanu teď zjistili, že jedna z Usámových žen a šest dětí žijí na tajném místě poblíž íránské metropole.

Usáma bin Ládin | foto: Profimedia.cz

O nejbližší rodině nejhledanějšího teroristy světa kolovaly posledních osm let jen nejisté zvěsti. Některé děti prý zemřely při bombardování, zatímco jiné ze skrýší na afghánsko-pákistánském pomezí pomáhají otci osnovat krvavé atentáty.

Léta o nich podle britského deníku The Times nic nevěděli ani další příbuzní, kteří jsou roztroušení po celém arabském světě. To se ale změnilo minulý měsíc, kdy zjistili, že jedna z Usámových manželek, jeho šest dětí a 11 vnoučat žijí na přísně hlídaném místě nedaleko Teheránu.

Írán rodinu tají, nesmí vycházet ven

Mají přísný zákaz promlouvat s okolním světem, protože Teherán v minulosti opakovaně popřel, že by na svém území příbuzné šéfa Al-Kajdy ukrýval. Rodina nyní Írán žádá, aby jejich příbuzní mohli zemi opustit.

O nejbližších příbuzných nic nevěděl ani mediálně nejznámější čtvrtý nejstarší syn arciteroristy Umar bin Ládin. Zavolali mu náhle v listopadu a svěřili se s tím, jak těsně před teroristickými útoky na New York a Washington utíkali z Afghánistánu na íránské hranice.

Usáma bin Ládin se svým desetiletým synem Alim, Saad bin Ládin; Omar Usáma bin Ládin se svojí ženou Zainou, Usáma bin Ládin, Muhammad a Bakr bin Ládinovi.

(Nahoře zleva) Usáma bin Ládin se svým synem Alim, Saad bin Ládin; (vpravo) Umar bin Ládin se svojí ženou Zainou, (dole zleva), Muhammad a Bakr bin Ládinovi a Ossman bin Ládin.

Tam je zajala íránská hlídka a pro jejich vlastní bezpečnost je ukryla na tajném místě. Tehdy dvacetiletý Saad, sedmnáctiletý Ossman, patnáctiletý Muhammad, čtrnáctiletá Fátima, dvanáctiletá Hamza, devítiletý Imán a sedmiletý Bakr skončili za zdmi íránského "vězení".

Umar bin Ládin říká, že se příbuzní snaží žít normálním životem. Čtou, vaří si a koukají na televizi. Jen výjimečně ale mohou ven na nákupy. Starší sourozenci se v utajeném úkrytu mohli oženit a mít děti.

Chceme jen žít pohromadě

"Íránská vláda neví, co s touto početnou skupinou, kterou nikdo jiný nechce, dělat. Tak je drží v bezpečí. Za to bychom jim měli poděkovat z celé hloubi našich srdcí," říká Umar bin Ládin.

UMAR BIN LÁDIN O RODINĚ

"Děti by neměly být souzeny za hříchy svých otců," řekl Umar bin Ládin.

Syn, který žil s otcem v exilu v Súdánu a Afghánistánu, ale opustil ho před 11. zářím, nyní doufá, že rodina dostane povolení opustit Írán a bude moct žít s jeho matkou, bratrem a dvěma sestrami v Sýrii nebo s ním a jeho ženou v Kataru.

"Jsou jen nevinnými oběťmi, stejně jako kdokoli další z 11. září nebo 7. července. Tyto děti nikdy nedostaly vzdělání, nikdy nezranily jedinou duši, nikdy neměly zbraně a nebyly součástí Al-Kajdy. Jen chceme být pohromadě jako rodina," říká syn Usámy bin Ládina.

Umar dodává, že 11 bratranců a sestřenic narozených v Afghánistánu nebo Íránu nikdy neviděl. "Děti by neměly být souzeny za hříchy svých otců," říká.

dětství s usámou bin ládinem

- Umar bin Ládin je čtvrtým nejstarším synem ze 20 známých dětí šéfa Al-Kajdy - jeho matka byla první z pěti (známých) manželek Usámy bin Ládina. Umar strávil dětství v saudskoarabském městě Džidda.
- Otec jimzakazoval vlastnit hračky, brát léky či užívat jakékoliv výdobytky moderní společnosti, až na žárovky, auta a střelné zbraně. Občas je poslal na pochod pouští bez vody.                       Zdroj: Time

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...Najdete na iDNES.cz